آبتنی در چشمه آب گرم اهرم را باید تجربه کرد

باملینا _ خدمات توریستی: چشمه آب گرم اهرم در شهر اهرم در ۶۰ کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد. این فواره از میان شکاف‌های سنگ‌های رسوبی مارن و گچی از زمین بیرون می‌آید و آب آن در محدوده‌ای از آب‌ها با بارهای منفی و مثبت متفاوت گرم است.

این چشمه دارای دو استخر زنانه و مردانه است که آب گرم آن توسط کانالی از چشمه به سمت استخرها هدایت می شود.

چشمه آب گرم اهرم یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر است و همه ساله گردشگران زیادی از سراسر کشور برای دیدن این جاذبه تفریحی به این شهر می آیند. لازم به ذکر است در سال ۱۳۸۵ چشمه آبگرم تنگستان اهرم به عنوان روستای نمونه آبدرمانی در ایران انتخاب شد.

آشنایی با چشمه اهرم

استان بوشهر علاوه بر خط ساحلی خلیج فارس به طول ۹۰۰ کیلومتر، در زمینه های مختلف گردشگری از جمله بناهای تاریخی، بازارهای تجاری و دریایی و همچنین مناظر سرسبز و زیبا دارای ظرفیت های بسیار خوبی است که مسافران را خوشحال کرده است. خاطرات این استان با خودت ببر

در میان جاذبه های استان بوشهر، چشمه های آب گرم شهرت دیرینه ای دارد و همین موضوع باعث شده تا گردشگران بیشتری به استان بوشهر بیایند.

این استان به دلیل همجواری با رشته‌کوه‌های زاگرس و خلیج فارس دارای طبیعتی منحصر به فرد و گرانبها است که چشمه‌های جوشان آن را سرشار از انواع املاح معدنی کرده است.

حمام کردن در چشمه آب گرم اهرم یک تجربه ضروری است

به طور کلی آب های معدنی این استان شامل آب های کلردار، گوگردی، کلر و سولفاته است که هر کدام دارای خواص دارویی متفاوت و متنوعی هستند.

استان بوشهر دارای هفت منطقه چشمه آب گرم معدنی است که در این میان چشمه آب گرم اهرم به عنوان پنجمین چشمه آبگرم برتر ایران از اهمیت خاصی برخوردار است.

چشمه آبگرم اهرم که ساختمان جدید آن در سال ۱۳۸۰ توسط شهرداری در محل فعلی خود ساخته شد، در سال ۱۳۸۶ در بین ۴۰۰ چشمه آب معدنی کشور در بین ۵ چشمه برتر ایران قرار گرفت و عنوان روستای نمونه آب درمانی را از آن خود کرد.

طبیعت بکر این چشمه بی نظیر بسیار آرامش بخش است و زیبایی آن را دو چندان کرده است. مسیر منتهی به آبگرم به دلیل زیبایی خاص به عنوان مسیر پیاده روی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و در شب برای تفریح ​​و گشت و گذار بسیار پر جنب و جوش است.

همچنین در این مسیر یک بیمارستان نیز وجود دارد.

چشمه آب گرم اهرم که میانگین دمای آب آن بین ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است، خواص درمانی زیادی دارد و همه ساله در ایام نوروز تعداد زیادی گردشگر از سراسر کشور برای بهره مندی از آب این چشمه به این منطقه سفر می کنند.

این چشمه که از دل رشته‌کوه‌های زاگرس و از میان سنگ‌های رسوبی مارن و گچ راهی زمین می‌شود، دارای دو استخر و ۱۰ حمام است.

آب استخرها هر ۲۴ ساعت یکبار به طور کامل تخلیه می شود و با کانال به نخلستان ها هدایت می شود. این چشمه دارای دو استخر برای زنان و مردان است.

در سال های اخیر این چشمه آب گرم و اطراف آن مورد توجه ویژه قرار گرفته و بر تعداد بازدیدکنندگان افزوده است. بازار هفتگی این چشمه آب گرم که هر پنجشنبه برگزار می شود، ممکن است برای برخی از گردشگران جذاب باشد.

حمام کردن در چشمه آب گرم اهرم یک تجربه ضروری است

چند ویژگی جالب آب گرم اهرم

چشمه های آب گرم معمولاً به دلایلی مانند رانش زمین در نزدیکی آتشفشان ها ایجاد می شوند.

آب این چشمه ها به دلیل وجود مواد معدنی محلول در آن ها مانند گوگرد، خواص درمانی بسیاری دارد. به همین دلیل چشمه های آب گرم به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل شده اند.

دمای آب چشمه اهرم ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است و مجموعه آبگرم دارای دو حوض و ۱۰ حمام است. آب استخرها هر ۲۴ ساعت یکبار به طور کامل تخلیه و با کانال به نخلستان ها هدایت می شود.

خوشبختانه در سال های اخیر توجه ویژه ای به این چشمه و اطراف آن شده است. بازار هفتگی چشمه اهرم که هر پنجشنبه برگزار می شود شاید برای برخی از گردشگران جذاب باشد.

به طور کلی آب غنی از املاح معدنی چشمه های آب گرم برای درمان بیماری های پوستی (مانند کورک و جوش و بیماری پیسی)، تسکین دردهای اعصاب و مفاصل، بیماری های مفصلی مانند دیسک کمر، نقرس، سیاتیک و آرتریت و غیره استفاده می شود. مشکلات جسمی مانند کبودی عضلانی برای خشکی و سفت شدن عضلات، ادم موضعی و درد کلیه مناسب است.

علاوه بر این، آب این چشمه می تواند در درمان بیماری های عفونی، برخی از انواع زخم ها و حتی بیماری های خطرناکی مانند سرخک کمک زیادی کند.

چشمه آب گرم اهرم در استان بوشهر، اهرم، خیابان آب گرم واقع شده است. البته برای رسیدن به سرچشمه اصلی باید یک جاده خاکی دو کیلومتری را طی کرد.

  • فاصله چشمه آب گرم اهرم تا بوشهر: ۶۰ کیلومتر
  • فاصله چشمه آب گرم اهرم تا خورموج: ۳۸ کیلومتر
  • فاصله چشمه آب گرم اهرم تا برازیان: ۴۸ کیلومتر

حمام کردن در چشمه آب گرم اهرم یک تجربه ضروری است