آبشار شورباریک؛ جاذبه‌ای درجه یک در خوزستان

باملینا _ خدمات توریستی: شورباریک روستایی بین دو شهرستان بختیار هفتکل و مسجد سلیمان در خوزستان است.

روستای شورباریک یکی از ویژگی‌های شهر هفتکل با آبشار جذاب است و یکی از نقاط گردشگری این شهرستان به شمار می‌رود.

این آبشار که در زبان محلی به ملارانی معروف است در انتهای رودخانه شورباریک و در کنار یک آسیاب تاریخی قرار دارد.

آبشار ملارهانی تنها مکان تفریحی مردم است و در تابستان گردشگران نیز برای لذت بردن از مناظر آبشار به این روستا سفر می کنند.

آشنایی با آبشار شورباریک

آبشار شورباریک در استان خوزستان قرار دارد.

اهالی منطقه این آبشار را به نام ملار آهنی می شناسند. این آبشار همیشه جاری است و به فصل خاصی بستگی ندارد. این آبشار در ۱ کیلومتری غرب روستایی به همین نام قرار دارد.

شورباریک نام روستایی در ۵ کیلومتری شهر هفتکل در استان خوزستان است. آبشار آب شور این روستا در کنار چشمه های آب شیرین قرار دارد.

آبشار شورباریک;  جاذبه درجه یک در خوزستان

ملارانی (مالار آهنی) مهم ترین جاذبه گردشگری روستای شورباریک است که می توان گفت در منطقه مکوند نشئین بین هفتکل و مسجد سلیمان بی نظیر است.

اهالی روستای شورباریک در طول سال بارها از این مکان برای استحمام و شنا استفاده می کنند.

این آبشار استخر نسبتا بزرگی را تشکیل می دهد و از ارتفاع ۴ متری سقوط می کند. ارتفاع آبشار از سطح دریا ۳۸۱ متر است.

ارتفاعات این ناحیه سرشار از گچ و آهک است و علاوه بر نفت فراوان، در استان شهرت دارد. وجود پوشش گیاهی نخل و نیزار به همراه آبگیر زیبا در کنار آبشار منظره زیبایی را ایجاد کرده است.

دسترسی به این آبشار از طریق جاده هفتکل به باغ ملک، جاده مسجد سلیمان، بعد از امامزاده شاهسوار، روستای سورباریک امکان پذیر است.

دسترسی به این آبشار از طریق جاده هفتکل به باغ ملک، جاده مسجد سلیمان، بعد از امامزاده شاهسوار، روستای سورباریک امکان پذیر است.

ویژگی های برتر آبشار شورباریک

این آبشار با ارتفاع ۳ متر در ارتفاع ۳۸۱ متری از سطح دریا واقع شده است. این آبشار پس از سقوط به زمین، استخری به عمق حدود ۸ متر ایجاد کرده است که مکانی برای شنا و استحمام محسوب می شود.

اطراف آبشار کوه ها و صخره هایی وجود دارد که در کنار آبشار منظره ای شگفت انگیز و دیدنی ایجاد می کند.

در اطراف این آبشار می توان پوشش گیاهی خاص منطقه را دید که شامل درختان نخل و نیزار است. نکته ای که در مورد این آبشار وجود دارد این است که این آبشار دارای آب نمک است و قابل شرب نیست.

آبشار شورباریک;  جاذبه درجه یک در خوزستان

برای بازدید از این آبشار نیازی به پرداخت هزینه ای ندارید و می توانید هر روز که بخواهید این کار را انجام دهید.

پس از رسیدن به هفتکل از وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به این روستا و بازدید از این آبشار استفاده کنید.

اگر با ماشین شخصی سفر می کنید می توانید از جاده هفتکل به باغ ملک، جاده مسجد سلیمان، بعد از امامزاده شاهسوار، روستای شورباریک به این مکان بروید.

آبشار ملار آخانی در معرض خطر یک معدن کوهستانی و کارخانه سنگ شکن آن است که در چند سال گذشته با اعتراض ساکنان محلی و فعالان محیط زیست مواجه شده است.

در سال ۱۳۸۷ بدون ارزیابی زیست محیطی لازم مجوز یک کارخانه سنگ شکن در حدود ۱۰۰ متری این آبشار صادر شد و تغییرات و تخریب های ناشی از فعالیت این کارخانه از سال ۱۳۸۸ در آبشار مشاهده می شود که باعث شد ساکنان اعتراض.

در پی این اعتراض، دستگاه سنگ شکن در سال ۱۳۹۲ به مدت یک ماه تعطیل شد، اما با موافقت اداره محیط زیست فعالیت خود را از سر گرفت.

بهره برداری از این کارخانه تأثیر مخربی بر آبشار گذاشت و آن را تخریب کرد. به دلیل رسوبات غیراستاندارد کارخانه، آبشاری که قبلاً آب شفافی داشت، اکنون آلوده و گل آلود شده است.

آبشار ملارهانی تنها مکان تفریحی مردم است و در تابستان گردشگران نیز برای لذت بردن از مناظر آبشار به این روستا سفر می کنند.

روستای شورباریک از تفرجگاه های هفتکل با طبیعتی زیبا محسوب می شود. این روستا در ۵ کیلومتری شهر هفتکل در استان خوزستان قرار دارد.

روستای شورباریک جاذبه های گردشگری متعددی دارد و مورد توجه مردم است. در سال های نه چندان دور این روستا آسیابی داشت که اهالی با آن گندم را آرد می کردند.

آبشار شورباریک;  جاذبه درجه یک در خوزستان

این آسیاب در ۵ کیلومتری مرکز روستا قرار دارد که پس از چند سال باقی مانده است.

در اطراف این آسیاب آبشاری بسیار زیبا درست در محل تلاقی دو رودخانه شور و تلخ هر کدام در یک طرف جریان دارد که به یکی از مهم ترین جاذبه های این روستا تبدیل شده است.

نام محلی این آبشار ملارانی (آهن ملار) است که به معنی سه پای آهنی مشک های قدیمی است و مردم شورباریک از این نام و علت نامگذاری آن به این مکان داستان می گویند.