آب چغندر چطوری بیماران ریوی را خوب می کند؟

پژوهش‌های جدید حاکی از نقش مثبت مکمل‌های آب چغندر بر کاهش فشار خون و بهبود تناسب اندام در افراد مبتلا به نارسایی شدید ریوی است.

به گزارش باملین آن دسته از بیماران مبتلا به انسداد ریوی مزمن (COPD) که به مدت ۱۲ هفته، روزی یک بار از مکمل آب چغندر استفاده کردند، شاهد کاهش فشار خون بودند و توانستند مسافتی را که در یک بازه زمانی ۶ دقیقه‌ای طی می‌کنند، افزایش دهند.

انسداد ریوی مزمن قابل درمان نیست و نیاز مبرمی به بهبود شرایط زندگی مبتلایان و کاهش خطر درگیر شدن آن‌ها با بیماری‌های ریوی حس می‌شود. انسداد ریوی مزمن که شامل برونشیت و آمفیزم است، زندگی ۴۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

یافته‌های حاصل از این مطالعه جدید که از سوی محققان امپریال کالج لندن انجام شد، روز سه‌شنبه در مجله تنفسی اروپا (European Respiratory Journal) منتشر شد.

در این پژوهش، محققان یک مکمل غلیظ آب چغندر حاوی نیترات را در مقایسه با دارونمای آب چغندر که ظاهر و طعم مشابهی داشت، اما فاقد نیترات بود، آزمایش کردند.

افزایش غلظت نیترات در خون به‌نوبه خود به افزایش دسترسی به نیتریک اکسید منجر می‌شود که یک فاکتور شل‌کننده عروق است. علاوه بر این، نیترات به بهبود کارکرد ماهیچه‌ها کمک می‌کند، به این معنی که آن‌ها برای انجام کار مشابه به اکسیژن کمتری نیاز دارند.

به گفته محققان، فشار خون سیستولیک آن دسته از بیمارانی که مکمل غنی از نیترات مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما خوردند، کاهش قابل توجهی داشت و میانگین مسافتی که آن‌ها در ۶ دقیقه طی کردند، ۲۹ متر افزایش یافت.

در پایان این مطالعه، مشخص شد که فشار خون افرادی که نوشیدنی آب چغندر غنی از نیترات مصرف می‌کنند، کاهش یافته و رگ‌های خونی آن‌ها گشاد‌تر شده است.