آموزش سرزنی گیاه لیندا به منظور چند شاخه شدن و پرورش این گیاه آپارتمانی

گیاه لیندا از محبوب ترین و پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی است که در این روزها بیشتر از گذشته مورد استفاده قرار میگیرد. لیندا گیاهی است که به نخل دم اسبی نیز مشهور می باشد که متعلق به جنوب غربی آمریکا و مکزیک می باشد و نگهدازی از آن بسیار ساده است. این گیاه زیبا برای رشد و پرورش اصول و قوانین خود را دارد و بدون شناخت کافی از آن نمی توانید به تکثیر گیاه لیندا بپردازید. در این مقاله از باملین قصد داریم آموزش سرزنی گیاه لیندا به منظور چند شاخه شدن و پرورش این گیاه آپارتمانی می پردازیم.

 

 

پرورش و نگهداری گیاه لیندا

این گیاه به نخل دم اسبی و لیندا مشهور است. بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگ های آن باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم، مجنون و آویزان و فنری است. این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند. حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید.

ارتفاع لیندا ممکن است به دو متر هم برسد. با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند. نگهداری از آن برای باغبان های آماتور نیز ساده است. زادگاه آن مکزیک است، برگ ها باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم، مجنون و آویزان و فنری، حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالا، انتهای ساقه ضخیم و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است، در زبان عامه به لیندا معروف ات، به خاطر نوع خاص برگ ها و ساقه آن به عنوان گیاه گلدانی منفرد نگهداری می گردد، با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می ریود که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند. این جنس دارای۲۴ گونه از درختچه ها و درخت های همیشه سبز می باشد. برگ های لیندا مجنون، آویزان، باریک، کشیده، ضخیم و مقاوم که طولشان تا ۱٫۸ متررسیده و عرضشان کمتر از ۲٫۵ سانتیمتر می باشد. رنگ برگ ها سبز تا سبز مایل به تیره و حالت زیبای لیندا ناشی از خمش برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. رنگ گل های آن سفید مایل به کرم است و به ندرت و فقط بر روی گیاهان مسن بخصوص در تابستان ظاهر می شود.

 

راهنمای پرورش و نگهداری گیاه زیبای لیندا

گیاه لیندا که به نخل دم اسبی نیز معروف است که متعلق به جنوب غربی آمریکا و مکزیک می باشد. این گیاه زندگی بیابانی داشته و مشخصات آن برگ هایی باریک، کشیده، ضخیم و مقاوم می باشد که سطح مقطع کمی داشته و آب گیاه کم تر هدر خواهد رفت. هنگامی که این گیاه رشد کند و به اصطلاح سن دار شود زیبایی آن مشخص می شود و این امر ناشی از آویزان شدن برگ های لیندا به شکل مجنون می باشد . انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل زیبایی به خود می گیرد به همین دلیل نام انگلیسی آن پای فیلی است زیرا پایه بسیار بزرگ و متورمی دارد که باعث ذخیره آب می شود.
نگهداری این گیاه برای افراد مبتدی آسان است فقط توجه داشته باشید که با بالارفتن سن و رشد گیاه از ساقه آن جوانه هایی شروع به رشد می کنند که فورا باید هرس شوند.
این جنس از گیاه دارای ۲۴ گونه از درختچه ها و درختان همیشه سبز می باشد. طول برگ های این گیاه تا ۲ متر و عرضش کم تر از ۲٫۵سانتی متر می رسد. رنگ برگ ها سبز تا سبز مایل به تیره می باشد و رنگ گل های آن سفید مایل به کرم می باشد و به ندرت و فقط برروی گیاهان قدیمی تر بخصوص در فصل تابستان ظاهر می شود.
با رشد گیاه قد آن بطور قابل توجهی بلند می شود و ظاهری شبیه درخت بید مجنون کوچک به خود می گیرد.
برگ های لیندا مجنون، آویزان، ضخیم، مقاوم، باریک و کشیده است و طول آنها تا ۱٫۸ متر و عرض برگها کمتر از ۲٫۵ سانتیمتر است. لیندا دارای برگ هایی به رنگ سبز تا سبز مایل به تیره است و زیبایی این گیاه به دلیل خم شدن برگ های آن به خصوص در سن بالا می باشد. گل گیاه لیندا به رنگ سفید مایل به کرم است و به ندرت و فقط بر روی گیاهان مسن بخصوص در تابستان ظاهر می شود.
لیندا گیاهی نسبتا مقاوم است و تنها حساسیت آن آبیاری بیش از حد است زیرا به دلیل ذخیره ی آب درون ساقه خود از آبیاری بی نیاز شده است. با این وجود خیلی آهسته رشد می کند. لیندای بالغ از کیفیت مطلوبی برخوردار است اما معمولا گران تر می باشد. در هر صورت برای نگهداری در منزل گیاه مناسبی است و تا سالیان سال در کنار شما خواهد بود.
برگهای مجنون، آویزان و دم اسبی لیندا با قرار گرفتن گلدان در بلندی و یا روی چهارپایه زیبایی خود را بیشتر نشان خواهد داد. کاشت گیاه به طور سطحی در گلدان موجب نمایان شدن قاعده ضخیم و گوشتی ساقه گیاه خواهد شد.

 

راهنمای مراقبتی از لیندا

نور مناسب

لیندا در بهترین زمان نیز به آرامی رشد می کند و ممکن است حتی در سایه نیز به رشد خود ادامه دهد. اما برای ادامه حیات و موفقیت در رشد به نور خورشید نیاز دارد. با تامین نور متوجه خواهید شد که برگ های گیاه رشد کرده و درخشان تر شده اند، پس نور بیشتر برابر با رشد بیشتر خواهد بود. برای نگهداری لیندا در آپارتمان باید مکانی را در نظر گرفت که نور مستقیم خورشید به جز ماه های تیر و مرداد روزانه چهار ساعت یا بیشتر در آنجا بتابد. در غیر اینصورت با فراهم نمودن نور مصنوعی که حداقل بیش از نور هشتصد شمع است با مدت ۱۲ ساعت در روز استفاده کرد.

آبیاری مناسب

در پایه نخل لیندا ساقه ای متورم و بسیار ضخیم (غده مانند) وجود دارد که ظاهری چوبی داشته و مخصوص ذخیره سازی آب می باشد و در دوران خشکسالی از گیاه حمایت می کند .حداقل چند بار در ماه ( در تابستان یکبار در هفته) گیاه باید آبیاری شود. لیندا می تواند تا یک سال آب را در پایه خود نگهداری کند بنابراین آبیاری بیش از حد منجر به نابودی گیاه خواهد شد. بهتر است رطوبت خاک پایین باشد و خاک گلدان در میان دو آبیاری کاملا خشک شود. در فصل رشد گیاه لیندا بهتر است آبیاری هر سه هفته یک بار انجام شود. اما در فصل زمستان یک بار آبیاری کافی است، یعنی به اندازه ای که از پژمرده شدن گیاه جلوگیری کند.

رطوبت

اگر رطوبت لیندا خیلی کم باشد لبه ها و نوک برگ گیاه قهوه ای خواهد شد و در غیر این صورت رطوبت بیش از حد مهم نیست. در طول سال به هفته ای یکبار غبارپاشی نیاز دارد. اما در دمای زیر ۱۰ درجه نباید غبارپاشی کرد.

کوددهی

کوددهی سبک و کم در فصل بهار و زمستان برای یکبار درهفته نیاز لیندا می باشد. کود مایع نیز برای این گیاه عالی خواهد بود.

خاک

گیاه لیندا خاک لیمونی را دوست دارد. خاک لوم یا لیمونی که متخصصان برای رشد لیندا توصیه می کنند ترکیبی از خاک رس، شن و مواد آلی است. به طور کلی خاکی که پس از طغیان رودخانه ها در کنار آنها بجا می ماند خاک لیمونی نام دارد. این خاک معمولا در بیابان های مکزیک وجود دارد و بسیار سبک است. البته باغبان ها با روش های مختلفی، خاک ترکیبی تهیه می کنند. در صورت مشاهده پیت ماس و هوموس در خاک لیمونی، تعجب نکنید. این مخلوط دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی برای رشد گیاه است.

دمای مناسب

برخلاف دیگر گیاهان خانگی لیندا شرایط سخت را می پذیرد بدان معنا که می تواند تا دمای تقریباً زیر صفر را قبول کند. دمای کم تر از ۷ درجه سانتی گراد هدف گیاه می باشد اما با دمای بالا تا ۲۱ درجه سانتیگراد نیز طاقت می آورد.
حرارت بالا را دوست دارد اما با حرارت متوسط نیز سازگار است. در دامنه دمایی ۱۲ تا ۲۱ درجه رشد کرده و به سرما حساس است. دمای لازم برای زمستان گذرانی حداقل در حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است.
درجه حرارت:
درجه حرارت ایده آل بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. البته درجه حرارت های متغیر بین ۵ تا ۳۰ درجه را نیز به خوبی تحمل می کند.

عوض کردن گلدان

اگر گیاه رشد خوبی داشته باشد سالی یکبار باید گلدان آن تعویض گردد. اما اگر شرایط مناسب نبوده و یا قصد دارید اندازه گیاه را محدود کنید ،هر ۲-۳ سال یکبار تعویض گلدان لازم است . در هنگام تعویض گلدان باید به نوع خاک و ظاهر گیاه توجه زیادی داشت. برای تعویض گلدان باید زمانی را انتخاب کنید که قبل از آغاز فعالیت مجدد گیاه باشد. در اوایل بهار در محیطی سربسته و بدون کوران بهترین زمان و مکان برای تعویض گلدان است.

تکثیر

تکثیر لیندا دشوار است زیرا ممکن است با تکثیر اشتباه ریشه گیاه مادر آسیب دیده و متوقف شود، دراین صورت گیاه ریشه های خود را سریعا احیا نخواهد کرد. برای تکثیر لیندا، بذر را باید در خاک پیت و هوای گرم جهت ریشه دار شدن جوانه های ظاهر شده بر روی ساقه کاشت.

سرعت رشد

لیندا با نور ناکافی و آبیاری نکردن رشد بسیار آهسته ای دارد و یا اصلا رشد نمی کند.

قد گیاه لیندا

اکثر نخل های لیندایی که در خانه هستند به ارتفاع زیادی نمی رسند اما اگر در زیستگاه طبیعی خود باشند میتو انند تقریبا تا ۴٫۵ متر رشد کنند و ارتفاع داشته باشند.

 

گل دهی

این گیاه گل نیز می دهد اما در داخل خانه بسیار به ندرت این اتفاق خواهد افتاد.

بیماری ها و آفت های رایج

علت قهوه ای شدن نوک و لبه برگ گیاه، سن و رطوبت خیلی کم می باشد. هنگام قهوه ای شدن، نوک گیاه را قطع کنید و برای جلوگیری از این اتفاق در آینده، رطوبت گیاه را افزایش دهید.

پژمرده شدن برگ ها :

اگر برگ های لیندا خیس شد باید هر چه سریعتر آنها را خشک کنید. در صورت خشک نکردن اگر بیشتر برگ ها پژمرده شدند، آن ها را از بدنه گیاه جدا کنید و تا زمان جوانه زدن گیاه صبر کنید تا وضعیت گیاه در شرایط عادی قرار گیرد، در غیر اینصورت گیاه خود را از دست داده اید.

حشرات پولکی :

حشرات پولکی موردی آزار دهنده در گیاه هستند که باعث ترشح غیر طبیعی آب از برگ گیاه شده و در عملکرد طبیعی گیاه تداخل ایجاد می کند. به دنبال این حشرات قهوه ای باشید که بر روی برگ های گیاه ظاهر می شوند. برای از بین بردن و کشتن آن ها لازم است دستمالی پشمی را در الکل خیسانده و پولک موجود در گیاه را مالش دهید تا از برگ آن خارج شود.

شپشک آرد آلود :

یکی دیگر از آفات شپشک آرد آلود است که بیضی شکل بوده و اطراف بدنشان چندین جفت رشته های کوچک سفید رنگ مومی وجود دارد. ازبین بردن آن ها مانند حشرات پولکی است اما لازم نیست از مواد شیمیایی خشن و الکل استفاده کنید، زیرا با آب نیز از بین می روند.

لکه های قرمز :

لکه های قرمز مهمترین آفتی است که زندگی گیاه را تهدید می کند. در صورت مشاهده سریع لکه های قرمز بر روی برگ و ساقه، توسط یک دستمال آنها را بردارید تا از پیشروی آنها جلوگیری کنید . هرگز برگهای لیندا را آب پاشی نکنید. اما برای برداشتن لکه ها ی زیاد، در یک لیتر آب، دو سه قطره مایع ظرفشویی ریخته و روی قسمت های قرمز رنگ اسپری کنید و فورا برگ ها را خشک نمائید. در حین خشک کردن کنه ها از بدنه گل جدا می شوند. این لکه های قرمز آسیبی به سلامت بدن شما نمی زند.

پوسیدگی ریشه:

مهمترین بیماری گیاه لیندا، پوسیدگی ریشه است که خود ما دلیل اصلی ایجاد آن می باشیم. ریشه های گیاه لیندا علاوه بر آب به هوا نیز نیاز دارند. آبیاری هر روز گیاه موجب پوسیده شدن ریشه ها می شود. بنابراین تا خشک شدن کامل سطح خاک ، گیاه را آبیاری نکنید.

چرا لیندا رشد نمی کند ؟

ابتدا از عدم وجود آفت ها مطمئن شوید، درجه حرارت، آبیاری و نور گیاه را بررسی کنید.

ظاهر نشدن برگ های جدید، پژمردگی و خستگی گیاه لیندا:

اگر نور گیاه مناسب نباشد گلدان را به محل پر نورتری انتقال دهید. همچنین ممکن است تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده باشد که در این صورت گیاه را طبق دستور تغذیه کنید.

سقوط کردن برگ ها:

به دلیل هوا خیلی سرد است،به همین دلیل باید گیاه را به محل گرمتری انتقال داد.برگ های مجنون و اویزان دم اسبی لیندا در صورتی زیبا تر است که گلدان ان در بلندی و یا روی چهارپایه ای قرار گیرد،قاعده ضخیم و گوشتی ساقه زمانی کاملا نمایان است که گیاه به صورت سطحی در گلدان کاشت شود.

ساقه منقبض و چروک:

گیاه به آبیاری نیاز دارد و تشنه می باشد . گلدان را در تشتی پر از آب قرار دهید ریال سچس به طور منظم گیاه را آبیاری کنید.

مشاهده لکه های قهوه ای در سطح زیرین برگ ها:

وجود آفت دلیل لکه های قهوه ای می باشد. هر ماه یک بار توسط سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند، لکه ها را می توانید با پنبه اغشته به محلول سم نیز مسموم کنید.

زرد شدن برگ های سطوح خارجی و ریختن آنها:

آبیاری بیش از اندازه علت آن است. در فاصله بین دو آبیاری باید سطح خاک خشک باشد زهکش را بررسی کنید، زیر گلدانی باید بدون آب باشد.

خشک شدن و ریختن برگ ها:

گرمای زیاد هوا موجب خشک شدن برگ ها می شود. گلدان را به مکانی با دمای خنک انتقال دهید و غبارپاشی را فراموش نکنید.

مشاهده لکه های سوخته روی برگ ها:

غبارپاشی در آفتاب دلیل اصلی آن است. غبارپاشی را در سایه انجام دهید.اگر تمامی این شرایط را در نظر گرفته اید پس به عنوان آخرین راهکار گلدان گیاه را عوض کنید و روال تغذیه ای گیاه را افزایش دهید لازم نیست دوز تغذیه گیاه را افزایش دهید بلکه کافی است این کار را بیشتر تکرار کنید.

برگ های جدید ظاهر نمی شوند و گیاه پژمرده و خسته است:

یا نور کافی نیست که گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید و یا اینکه تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده است،گیاه را طبق دستور تغذیه کنید.

برگ های سطوح خارجی زرد شده و یکی پس از دیگری می افتند:

ابیاری بیش از اندازه انجام شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،زهکش را بازدید کنید،زیر گلدانی فاقد اب باشد

ساقه منقبض و چروک است:

گیاه تشنه است،گلدان را درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.

زخم های سفید رنگ پنبه ای در هر دو طرف برگ مشاهده می شود:

حمله افت باعث ان است،با سم حشره کش نفوذی هر ۲ هفته یکبار سمپاشی و یا اینکه با پنبه خیس اغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.