آیا خمیر دندان افطار می کند؟ از نظر قرآن و معبران معروف + با جزییات دقیق

دراین مطلب از سایت باملین آیا خمیر دندان افطار می کند؟ از دیدگاه قرآن، حضرت یوسف و اما صادق (ع) و دیگر معبران معروف در حوزه تعبیر خواب را آماده کرده ایم. اگر دوست دارید آیا خمیر دندان افطار می کند؟ را با جزئیات بیشتر بدانید در ادامه مطلب همراه ما باشید.

آیا خمیر دندان روزه را باطل می کند؟ مضرات روزه چیست؟ این سؤالات از پرتکرارترین سؤالات قبل از ماه مبارک رمضان است که در آن کارهای روزانه زیاد است که ممکن است مردم آن را خوب بدانند و او را وادار به افطار نکنند، برعکس، ممکن است این موارد باعث ترک روزه او شود روزه گرفتن، چون روزه فقط پرهیز از غذا نیست، از طریق سایت باملین توضیح می دهیم که آیا خمیردندان روزه را باطل می کند یا خیر؟ در خطوط زیر

آیا خمیر دندان روزه را باطل می کند؟

بسیاری از علما گفته اند که خمیر دندانی که هنگام مسواک زدن استفاده می شود، اگر برای مسواک زدن استفاده شود و بدون غوطه ور شدن عمدی در آب شسته شود، افطار محسوب نمی شود، بلکه برای مسلمان بهتر است از آن استفاده کند. سیواک به جای مسواک، زیرا بوی دهان را شیرین می کند و از سنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم است، در حالی که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«اگر بر امت و مردم سخت گیر نبودم، به آنها دستور می دادم که در هر نماز از سیواک استفاده کنند». گرچه افرادی هستند که برای شنیدن سخنان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در حدیث شریف تغییر بوی دهان خود را در روزه نادیده می گیرند: بوی دهان روزه دار نزد خداوند از بوی مشک بهتر است.و تفاوت گفتار در تغییر بوی دهان است.

همچنین بخوانید : آیا آزمایش خون روزه را باطل می کند؟

حکم مسواک زدن در ماه رمضان

علما بر استفاده از سیواک در آغاز روزه اتفاق نظر داشتند، اما در موارد دیگر بسیاری از علمای چهار مکتب با هم اختلاف نظر داشتند.

 • ملک می گوید: امام مالك فرمودند روزه دار جايز است كه در اول روز يا در آخر آن خلال دندان بزند و يا مي خواهد گلوي خود را مرطوب كند و افطار كند.
 • شفیعی می گوید: استفاده از سیواک در طول روز در ماه رمضان مورد پسند روزه داران حتی در روزه نافله نیست و طبق فرموده رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نتیجه گرفته می شود که روزه دار. فرد روزه می گیرد نیازی نیست بوی دهانش را عوض کند چون نزد خدا بهتر است.
 • حنفی می گوید: طبق نظر امام حنیفه علما فرقی بین استفاده از سیواک در اول و آخر روز و استفاده از سیواک در حالت مرطوب یا خشک نمی گذارند، زیرا سیواک جایز است. گوینده باید در هر موقعیتی از آن استفاده کند.
 • حنبلی می گوید: علما ترجیح می دهند بعد از نماز ظهر که آغاز روزه است از آن استفاده نکنند.
 • همچنین بخوانید : آیا روزه منقطع جایز است؟

  افطاری مربوط به دهان و دندان

  در پاسخ به این سوال که آیا خمیر دندان روزه را افطار می کند، چیزهایی وجود دارد که برای بسیاری از مسلمانان ناشناخته است؟ در صلوات، چیزهای دیگری که افطار می کند در سنت آمده است که عبارتند از:

 • شستن و استشمام: شستن و بوییدن زیاد یکی از چیزهای افطار محسوب می شود، زیرا رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: (در صورت وضو گرفتن دهان و بینی خود را کاملاً بشویید مگر اینکه روزه باشید) این از ترس این است که قطرات آب به حلق روزه دار برسد و افطار کند.
 • قورت می دهم مواد غذایی گیر کرده بین دندان ها: علما در این مورد اختلاف نظر دارند، اما اکثر شافعیان، مالکی ها و حنبلیان می گویند اگر مسلمانی عمداً غذایی را که بین دندان هایش گیر کرده فرو ببرد، روزه او را باطل می کند، در حالی که حنفی ها می گویند روزه را افطار نمی کند. گرسنگی
 • خونریزی لثه یا دهان: پس از خونریزی از دهان یا لثه، روزه دار باید دهان خود را تمیز کند تا زمانی که از پاکی کامل آن مطمئن شود. وقتی آب یا خون به حلق او وارد شود افطار محسوب نمی شود.
 • کشیدن دندان های آسیاب در طول روز، ناشتا در روز: علما تأييد كرده اند كه كشيدن دندان روزه روزه را باطل نمي كند، مگر اينكه خون يا آب وارد حلق شود، مسلمان بايد غذا را ترك كند و روز بعد از ماه رمضان قضا كند.
 • همچنین بخوانید : کسانی که در ماه مبارک رمضان اجازه افطار دارند و باید افطار کنند

  کسانی که روزه ماه رمضان را باطل می کنند

  در زمینه پاسخ به این سوال که آیا خمیردندان روزه را باطل می کند؟ به طور خلاصه می توان به باطل کننده های اصلی روزه اشاره کرد که در آنها تفاوتی وجود ندارد:

 • آمیزش در روز در ماه رمضان: آمیزش در ماه رمضان روزه را باطل می کند زیرا خداوند متعال می فرماید: (محرمت با همسران در شب روزه جایز است) و کلام پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم: (در حالى كه نزد پيامبر صلى الله عليه و آله نشسته بوديم، مردى نزد آن حضرت آمد و عرض كرد: يا رسول اللّه من مذموم، گفت: مال تو چيست؟ گفت: نزديك زن شدم. من در حالی که روزه بودم.) .
 • آمی کشم: این به معنای استفراغ عمدی و زیاده روی در آن است و علمای حنبلی و شافعی و مالکی تأیید کرده اند که استفراغ عمدی روزه را باطل می کند و دلیل بر آن سخنان رسول خدا صلی الله علیه و آله است. . به او: (کسی که استفراغ می کند مجبور نیست جبران کند و کسی که عمدا استفراغ می کند باید جبران کند)در حالی که حنفیان باطل روزه را پر استفراغ می دانستند.
 • خوردن یا آشامیدن عمدی: این از چیزهای بدیهی برای مسلمانان است، اما خوردن و آشامیدن در روز در ماه رمضان واجب نیست و تا رسول الله صلی الله علیه وسلم باطل نمی شود. او در این باره گفت: (کسی که در حال روزه فراموش کند، سپس بخورد یا بیاشامد، باید روزه خود را تمام کند، زیرا خداوند او را سیر کرده و سیراب کرده است).
 • دارم میام داخل چیزی توخالی: در لغت، حفره را معده یا فرج می دانند، ولی علما اضافه می کنند که حفره هر چیزی است که بتوان آن را اشغال و پر کرد و مکتب اربعه اتفاق نظر دارد که اگر چیزی وارد حفره شود، روزه باطل است. .
 • قاعدگی، پس از زایمان و زایمان: یکی از باطل های روزه ای که قضای آن را واجب می کند هر چند لحظه ای قبل از غروب حیض باشد به قول عایشه رضی الله عنه که فرمود: (کدام حریف نه روزه می گیرد و نه نماز می خواند، گفت: من ضمانت دارم که تو هستی؟
 • ارتداد: ارتداد از نشانه های اسلام است و طبق توافق مذاهب اربعه یکی از باطل های روزه است.
 • جنون: علما اتفاق نظر دارند که روزه دیوانه باطل است و واجب نیست و این همان است که از علی بن ابی طالب نقل شده است: (ای امیرالمؤمنین آیا نمی دانی که قلم از سه چیز دور می شود: دیوانه تا بهبودی یابد، خوابیده تا بیدار شود و پسر تا به هوش آید).
 • کپی برداری: علمای حنفی می گفتند اگر روزه دار را ضعیف نکند جایز است.
 • روشن می شود که مسلمانان در بسیاری از چیزها تعجب می کنند که آیا روزه را باطل می کنند یا نه، اما ما به مسلمان توصیه می کنیم که دین خود را خوب جستجو و مطالعه کند تا بداند چه کارهایی می تواند انجام دهد و از چه کارهایی می تواند اجتناب کند.