آیا خوردن قهوه هنگام صبح باعث سردرد می‌ شود؟

در این مطلب از سایت باملین به مواردی اشاره می‌کنیم که باید درباره سردرد‌های مرتبط با کافئین و نحوه پیشگیری از آن‌ها بدانید.

کافئین واقعا باعث سردرد می‌شود؟

به گزارش همشهری آنلاین، مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند منجر به سردرد‌های شدید شود، زیرا کافئین محرکی است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد و کاهش یا کانر گذاشتن ناگهانی آن می‌تواند منجر به علائم ترک از جمله سردرد شود. علاوه بر این، مصرف بیش از حد کافئین نیز بر هضم تأثیر می‌گذارد و منجر به نفخ می‌شود که یکی دیگر ازعلل شایع سردرد‌های مرتبط با کافئین است. در این مطلب به چند نکته برای جلوگیری از سردرد‌های ناشی از نوشیدن قهوه و چای اشاره شده است.

 

چگونه از سردرد جلوگیری کنیم

اگر به طور منظم مقدار زیادی کافئین مصرف می‌کنید، به جای ترک ناگهانی، مصرف خود را به تدریج کاهش دهید. این می‌تواند بدن شما را با سطوح پایین کافئین سازگار کند و علائم ترک را به حداقل برساند.

 

به بدن خود آبرسانی کنید

کم آبی بدن می‌تواند به سردرد کمک کند. مطمئن شوید که در طول روز به اندازه کافی آب می‌نوشید. کافئین مدر است، به این معنی که می‌تواند تولید ادرار را افزایش دهد و به طور بالقوه منجر به کم آبی بدن شود.

 

مصرف را کاهش دهید

مراقب مصرف کافئین خود باشید. میزان کافئین مصرفی خود را از منابع مختلف، از جمله قهوه، چای، نوشیدنی‌های انرژی زا و نوشابه‌ها کم کنید.

 

نوشیدنی‌های بدون کافئین انتخاب کنید

نسخه‌های بدون کافئین نوشیدنی‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید. قهوه و چای بدون کافئین در دسترس هستند و می‌توانند به شما در کاهش مصرف کلی کافئین کمک کنند.

 

قهوه را با آب رقیق کنید

اگر از نوشیدنی‌های کافئین‌دار لذت می‌برید، سعی کنید آن‌ها را با آب و سایر نوشیدنی‌های سالم متعادل کنید. رقیق کردن نوشیدنی‌های کافئین دار با آب می‌تواند به کاهش غلظت کلی کافئین کمک کند.

 

برنامه خواب منظم

مطمئن شوید که خواب با کیفیت کافی دارید. کمبود خواب می‌تواند به سردرد کمک کند و استفاده از کافئین برای جبران کمبود خواب می‌تواند چرخه‌ای از وابستگی ایجاد کند.

 

سبک زندگی سالم داشته باشید

ک سبک زندگی به طور کلی سالم، از جمله ورزش منظم و تغذیه متعادل را در پیش بگیرید و استرس را مدیرت کنید این عوامل ممکن است به کاهش احتمال سردرد کمک کنند.

 

نوشیدنی‌های گیاهی بخورید

یک راه ساده و سالم برای کاهش مصرف کافئین و جلوگیری از سردرد، استفاده از چای‌های گیاهی بدون کافئین مانند نعناع، چای بابونه و چای زنجبیل است.

قهوه خارج از عوارضی که برای سلامت دارد مزایایی هم دارد از جمله اینکه در تحقیقاتی که قبلا انجام گرفته این نکته مشخص شده که قهوه و چای می‌توانند در کاهش خطر احتمال ابتلا به سرطان مغز موءثر باشند.