آیا لوازم آرایشی برای چشم و پوست ضرر دارند؟ + عوارض

استفاده از لوازم آرایشی گاهی اوقات می تواند خطرات مختلفی را برای پوست، چشم، لب ها و دیگر قسمت های صورت شما داشته باشد. شما باید از عوارض لوازم آرایشی برای چشم و پوست مطلع شوید و با آگاهی کامل از آنها استفاده کنید. برای هر کدام از این لوازم شاید جایگزین های بهتری هم پیدا کنید و از این طریق به سلامت پوست و چشم خود کمک کنید. در این مطلب از باملین به شما خواهیم گفت که آیا لوازم آرایشی برای چشم و پوست ضرر دارند یا خیر.

 

عوارض لوازم آرایشی برای چشم و پوست

خیلی از افراد هستند که حتی یک روز بدون آرایش کردن را نمی‌توانند تصور کنند. این افراد شاید از عوارض لوازم آرایشی که برای چشم و پوست به وجود می‌آورند را نمی‌دانند! لوازم آرایشی حاوی مقدار بسیار زیادی از مواد شیمیایی است که ممکن است در دراز مدت عوارض بسیار زیادی برای ما به همراه داشته باشند 

 

آیا آرایش روزانه و استفاده مداوم از لوازم آرایشی برای پوست مضر است؟
تصویر یک خانم که در آینه به خودش نگاه می‌کند در حالی که پوست خراب و پر از جوش دارد استفاده مداوم از لوازم آرایشی به شدت برای پوست مضر است.

بسیاری از لوازم آرایشی حاوی مواد شیمیایی بسیار سنگینی هستند که باعث بسته شدن منافذ پوست و ابتلا به بیماری‌های پوستی می‌شنود. استفاده مداوم از لوازم آرایشی می‌تواند عوارض جانبی متعددی روی چشم و پوست داشته باشد و بر سلامت و شادابی پوست شما تاثیرگذار باشند.

 

 

۸ عارضه جانبی استفاده مدام از لوازم آرایشی

اگر شما هم جزء افرادی هستید که دوست دارید همیشه آرایش داشته باشید، باید بدانید که این مواد شیمیایی چه تاثیری روی سلامت پوست شما خواهند گذاشت:

۱) بسته شدن منافذ پوست

اگر عادت به داشتن آرایش دارید و مواد آرایشی مدت زمان طولانی روی پوست شما باقی می‌ماند، این احتمال وجود دارد که منافذ پوست‌تان مسدود شوند. وقتی منافذ پوست بسته شوند، پوست امکان تنفس نخواهد داشت و شما مستعد ابتلا به آکنه، برآمدگی‌ و سایر مشکلات پوستی خواهید شد.

۲) پیری زودرس

یکی دیگر از اصلی‌ترین عوارض لوازم آرایشی برای پوست، پیری زودرس است. علائم پیری زودرس پوست بروز چین و چروک، به وجود آمدن خطوط ریز در اطراف چشم و خط خنده و لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی گونه‌ها است.

۳) چرب یا خشک شدن بیش از حد پوست

چنانچه از لوازم آرایشی مختص جنس پوست‌تان استفاده کنید، ممکن است پوست‌ شما خیلی خشک و یا خیلی چرب‌تر از قبل شود و مشکلات بسیاری را برای‌تان به وجود بیاورد.

۴) ترک خوردن پوست

تصویر یک زن که نصف صورتش جوان و نصف دیگر صورتش ترک خورده و پیر شده استفاده مداوم از لوازم آرایشی ممکن است پوست دچار ترک‌های زیادی شود.

ترک‌های پوستی ممکن است به خاطر مشکلات هورمونی، مصرف برخی داروهای خاص، رژیم‌های غذایی نامناسب و… به وجود بیاید. ولی استفاده از لوازم آرایشی هم می‌تواند به تشدید این علائم کمک کند.

 

 

۵) مواجه شدن با واکنش‌های آلرژیک

مواد آرایشی نامرغوب حاوی مقادیر بسیار زیادی از مواد شیمیایی مضر مانند پارابن و SLES هستند که می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک پوستی شوند.

۶) تغییر رنگ پوست صورت

یکی دیگر از عوارض لوازم آرایش روی پوست، تغییر روند کلاژن‌سازی آن است. وقتی که این اتفاق برای پوست به وجود بیاید، منجر به تغییر در رنگ آن خواهد شد.

۷) بروز عفونت‌های چشمی

از آنجایی که پوست ناحیه اطراف چشم و پلک بسیار نازک و حساس هستند، استفاده مداوم از لوازم آرایشی می‌تواند بروز عفونت‌های چشمی را تشدید کند.

۸) سرطان‌های پوستی

بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته، رابطه بسیار نزدیکی بین محصولات آرایشی و سرطان‌های پوستی وجود دارد. دلیل اصلی هم مواد شیمیایی استفاده شده در لوازم آرایشی مثل فرمالدئید، قطران زغال سنگ، آرسنیک، سیلیس و کروم است!

 

استفاده از لوازم آرایش چه عوارضی برای چشم‌ها دارد؟

تصویر زنی که چشمش دچار عفونت و بیماری شده است استفاده مداوم از لوازم آرایشی می‌تواند به شدت برای چشم‌ها مضر باشد

عوارضی که استفاده از لوازم آرایش دارد تنها به پوست صورت منتهی نمی‌شود. چشم‌ها هم در معرض خطر هستند. ۵ عوارض بسیار خطرناک آن شامل:

 

۱) انسداد غدد میبومین

وظیفه اصلی غدد میبومین آزاد کردن یک ماده روغنی است که لایه اشک چشم را می‌سازد. وقتی از لوازم آرایش نامرغوب برای چشم استفاده شود، این غدد مسدود خواهد شد و از ورود اجزای روغنی اشک به لایه اشک چشم جلوگیری خواهد کرد. با خشکی چشم دچار تحریک بیشتر، قرمزی، تاری دید و پارگی‌های احتمالی قرنیه خواهد شد.

۲) عفونت‌های باکتریایی چشم

لوازم آرایشی مثل ریمل یا خط چشم پس از باز شدن می‌تواند خانه امنی برای انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها باشد. به هیچ عنوان این محصولات را بیشتر از ۳ ماه استفاده نکنید.

۳) خطرات استفاده از لنزهای چشم رنگی

ذرات آرایشی در قسمت پشتی لنز تجمع پیدا می‌کنند و منجر به تحریک و حتی عفونت‌های چشمی خواهد شد.

۴) ریزش مژه‌ها

ریزش مژه می‌تواند به خاطر التهاب پلک‌ها و یا به دلیل عوارض ناشی از لیفت مژه و یا اکستنشن مژه باشد.

بهتر است لوازم و مواد آرایشیتان را دور از تابش نور خورشید نگه دارید بنابراین اگر روی میز آرایش شما آفتاب می‌افتد لوازم و مواد آرایشی خود را از روی آن…

۵) خراشیدگی قرنیه چشم

این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که ریمل، خط چشم و یا مداد چشم به صورت ناگهانی به چشم اصابت کند و در نهایت منجر به آسیب دائمی به بینایی شود.