از الان برای کاشت و پرورش سنبل نوروز اقدام کن!

گیاه سنبل قطعا یکی از زیباترین و محبوب ترین گیاهانی است که در عید نوروز بیشتر آن را می بینیم. شاید اکثر افراد فقط به کاشت سبزه معمولی برای سفره هفت سین عید نوروز اکتفا می کنند، اما عید امسال را می توانید با کاشت و پرورش سنبل متفاوت تر از سال های گذشته کنید. قطعا گیاه سنبل با رنگ زیبایی که دارد می تواند زیبایی بیشتری به سفره هفت سین شما اضافه کند. در این مطلب از باملین به شما آموزش می دهیم که چطور سنبل بکارید و آن را پرورش دهید.

 

 

گل سنبل هفت سین را امسال خودتان بکارید

گل سنبل عطر فوق العاده ای دارد و این عطر آن باعث شده که همه به این گل زیبا علاقه مند بشوندکاشت پیاز این گل بسیار آسان میباشد اما چون گل زیبا و خاصی است خیلی ها فکر میکنن کاشت آن سخت است و تخصص میخواد.

یکی از زیباترین اجزای سفره هفت سین، گل سنبل است که به رنگ های مختلف در سفره هفت سین قرار داده می شود . خاستگاه اصلی این گل، کشور هلند است. گل های سنبل خوش بو هستند و به رنگ های سفید، صورتی، بنفش، قرمز، نارنجی، زرد یا آبی وجود دارند.

دورهٔ گلدهی سنبل در اوایل بهار است.

 

مشخصات گل سنبل

سنبل گیاه گلدار، پیازی و چندساله است که منشا آن نواحی مدیترانه می باشد . برگ های این گیاه سبز روشن و ساده، کشیده و نوک تیز است و گلچه های زنگوله ای شکل کنار هم گل آذین خوشه ای را تشکیل می دهند. گل های سنبل به رنگ سفید و بنفش ، صورتی، زرد، نارنجی و آبی دیده می شود . ارتفاع این گل خوشبو و زینتی به ۲۰سانتی متر نیز می رسد و این گل از اواخر اسفند تا خرداد ماه گل می دهد .

 

نکاتی قابل توجه هنگام خرید پیاز سنبل

• چند روز مانده به عید به گلخانه ها و گل فروشی ها بروید پیاز سنبل را تهیه کنید.

• این گیاه را می توانید در آب، خاک گلدان و خاک باغچه پرورش دهید.

پیاز گل سنبل نباید معیوب و مریض باشد.

• برای شناسایی پیاز سالم، پیاز سفت و سنگین را انتخاب کنید .

• اگر تازه کارید از طریق دیدن پیاز نمی توانید رنگ گیاه را تشخیص دهید پس از فروشنده بخواهید رنگ گل مورد علاقه تان را به شما بدهد.

• به فروشنده بگویید پیاز مخصوص باغچه و یا گلدان می خواهید. زیرا این پیاز ها متفاوت اند.

 

 

گیاه سنبل را اصولا به سه دسته تقسیم می کنند :

۱ – سنبل هلندی H.Orientalis.

سنبل هلندی دارای دو نوع پرپر و کم پر است که خوشه گل سنبل هلندی پرپر کوچک ترو دانه های گل ریزتری دارد و از آن برای تهیه گل پیش رس استفاده می کنند ولی خوشه گل کم پر قوی تر است . تفاوت سنبل هلندی با انواع دیگر در پهنا و حجم خوشه گل آنست و دانه های کاملا چسبیده و نزدیک به یکدیگر آنها میباشند

۲ – سنبل ولایتی یا پاریسی H.O.Pronncialis.

سنبل ولایتی همان سنبل های ایرانی است که برای ایام نوروز در ایران می کاشته اند و پیازهای آن را از مازندرانمی آورند .خوشه گل های آن تنبل و تنک است و مثل سنبل هلندی زیبا نیست و بین دانه های گل فاصله زیاد وجود دارد اما چون پیازهای این گل سالیان متمادی در زمین باقی مانده بوته های قوی و پر پشتی در بهار از آن بیرون آمده و گل ریزان میکند ، سنبل گل مناسبی برای باغهای روستائی ، کنار چمن زارها است .رنگ گلهای این گل قفائی روشن یا سیر میباشد .

 

۳ – سنبل رومی H.O.Olbulus.

گل سنبل رومی خیلی کوچک و تنک ولی معطر و خوشبو و به رنگ های سفید است و گل های آن زودتر از سنبل هلندی باز می شود. بوته سنبل رومی کوچک تر و از هر بوته بیشتر از یکی خوشه گلش بیرون نمی آید .

 

 

کاشت سنبل در آب

• پیاز مخصوص و ظرف مناسب را از گل فروشی خریداری کنید تا در مراحل رشد گل، ساقه آن آسیب نبیند.

• برای کاشتن پیاز سنبل در آب ، پیاز را در ظرف پر از آب بگذارید و مقدار کمی خاک ذغال روی آن بریزید و مراقب باشید قبل از بیرون آمدن برگهای گیاه پیازها کاملا ریشه های خود را در آب منتشر کرده باشند .

• این گیاه را در تاریکی قرار دهید، ریشه را به تنهایی نیزمی توانید از نور دور نگه دارید.

• فقط ریشه باید در آب باشند و لازم نیست ساقه ها در آب بمانند.

• استفاده از زغال سبب می شود که آب فاسد نشود.

• می توانید به جای استفاده از خاک زغال از یک قطعه کامل زغال استفاده کنید. برای شناور نبودن زغال در آب زغال را قبل از استفاده، چند روز در آب خیس کنید. با این کار زغال تمیز شده و آب را کثیف نمی کند.

 

کاشت سنبل در خاک

برای کاشت سنبل در خاک، پس از آنکه تمام شدن گلهای سنبل ، نیمی از برگهای آنرا ببریدو پیاز آن را زمانی که برگ های باقیمانده زرد شده و خشکید در ماه خرداد و تیر از زمین خارج کنید و در معرض هوای آزاد قرار دهید و تا رطوبت آنرا گرفته شود . این پیازها را در انبار یا اطاق خشک و تاریک، با درجه حـــرارت ۵ سانتیگـــراد نگهداری کنید.

هنگام بیرون آمدن شکوفه ها و تبدیل شدن به گل روی گل ها برای حفظ شادابیشان آبپاشی کنید. گل سنبل را در این زمان باید زیر نور آفتاب بگذارید مناسب ترین دمای هوا برای این گل ۱۰ درجه سانتی گراد است.

 

کاشت سنبل در باغچه

هنگام کاشت پیاز سنبل در خاک باغچه، به میزان درجه سرمای هوا دقت کنیدزیرا نباید پیاز سرما ببینید پس برای جلوگیری از یخ زدن پیاز آن را در اواسط بهمن ماه، در خاک بکارید. اگر هوا سرد بود ، پیاز را با در عمق زیاد بکارید. با آبیاری و گرم تر شدن هوا در اواخر اسفند و اوایل فروردین، سنبل گلهای زیبایی خواهد داد.

 

 

نکات مهم برای کاشت گیاه سنبل

• پیازها در خاکی مناسب و سبک که مخلوطی از خاک برگ و خاک شن داراست، باید کاشته شوندد.

• دو سوم پیاز ها باید در خاک و یک سوم پیاز باید از خاک بیرون باشد.

• پیاز را به محل معتدل ببرید.

• خاک را قبل از کاشت گیاه آب یاری و خیس کنید.

• در روزهای ابتدایی کاشت دمای هوای محیط نباید کمتر از ۱۳ درجه سانتیگراد باشد.

• سنبل بعد از یک ماه و نیم، گل می دهد.

• بعد از ظاهر شدن جوانه ها گلدان را به محلی تاریک ببرید.

• ۱۰ روز گلدان را در تاریکی و دمای محیط ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید .

• بعد از گذشت این ۱۰ روز، گلدان را به محل دارای نورگیری متوسط انتقال دهید.