از کجا بفهمیم پروتئین بدن ما کم است؟ ۷ نشانه کمبود پروتئین

پروتئین یک ماده مغذی ضروری برای ساخت توده عضلانی، حفظ وزن سالم و تقویت سیستم ایمنی است. دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی می تواند به حفظ تون عضلانی و جلوگیری از مشکلات دیگر کمک کند.

به گزارش باملین، پروتئین عنصر سازنده عضلات، پوست، آنزیم ها و هورمون ها است و نقش اساسی در تمام بافت های بدن دارد. امروزه منابع مختلفی از پروتئین وجود دارد و بیشتر غذاها حاوی مقدار قابل قبولی پروتئین هستند. با این حال، برخی از افراد ممکن است همچنان کمبود پروتئین داشته باشند. کمبود پروتئین می تواند تقریباً بر هر جنبه ای از عملکرد بدن تأثیر بگذارد و با علائم بسیاری همراه است. برخی از علائم کمبود پروتئین عبارتند از:

۱) اغلب بیمار می شوید

اگر اغلب بیمار می شوید، می تواند به این معنی باشد که سیستم ایمنی بدن شما به دلیل دریافت نکردن پروتئین کافی به درستی کار نمی کند. بسیاری از مردم نمی دانند که آنتی بادی ها یا مولکول های موجود در سیستم ایمنی که با بیماری مبارزه می کنند، پروتئین هستند. سیستم ایمنی بدون دریافت پروتئین کافی نمی تواند از خود در برابر بیماری دفاع کند.

۲) بیشتر اوقات خسته هستید

هنگامی که پروتئین کافی مصرف نمی کنید، بدن شروع به تجزیه توده عضلانی برای تامین نیازهای پروتئینی خود می کند. با آتروفی شدن عضلات، بدن ضعیف می شود و شما همیشه احساس خستگی می کنید. اگر اغلب این شرایط را دارید، بد نیست مصرف پروتئین خود را افزایش دهید.

۳) نوسانات خلقی را تجربه می کنید

نوسانات خلقی می تواند نشانگر ظریفی از کمبود پروتئین باشد که بر تولید انتقال دهنده های عصبی تأثیر می گذارد. انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی هستند که امکان برقراری ارتباط بین سلول های مغز را برای خلق و خوی متعادل فراهم می کنند. کمبود پروتئین می تواند منجر به مصرف کربوهیدرات شود و این افت قند خون می تواند باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود. این پروتئین همچنین انتقال دهنده های عصبی خاصی را در مغز تولید می کند که خلق و خو را کنترل می کنند. زمانی که مصرف پروتئین کم باشد، نوسانات خلقی را تجربه خواهید کرد.

۴) مو و ناخن ضعیفی دارید

مو و ناخن از کراتین (نوعی پروتئین) ساخته شده است. هنگامی که مصرف پروتئین کم باشد، بدن نمی تواند کراتین کافی برای رشد، تقویت و حفظ مو و ناخن تولید کند. مو، پوست و ناخن ها با کلاژن و کراتین که پروتئین هستند، سلامت خود را حفظ می کنند. مصرف پروتئین کافی در رژیم غذایی باعث درخشندگی موها، سلامت ناخن ها و نرمی پوست می شود.

۵) همیشه گرسنه هستید

پروتئین سیر کننده ترین درشت مغذی است و به طور قابل توجهی از گرسنگی زودرس جلوگیری می کند. گنجاندن پروتئین در بیشتر وعده های غذایی و میان وعده ها یک استراتژی عالی برای حفظ احساس سیری در طول روز است. سعی کنید پروتئین، چربی و کربوهیدرات را با هم برای یک وعده غذایی کامل یا میان وعده مصرف کنید.

۶) کم خونی دارید

در حالی که کم خونی ناشی از کمبود آهن است، می تواند به دلیل نداشتن پروتئین کافی در رژیم غذایی نیز ایجاد شود. هموگلوبین که برای انتقال اکسیژن ضروری است، برای سنتز به پروتئین متکی است. مصرف مداوم و روزانه غذاهای غنی از پروتئین می تواند به رفع کمبود آهن و در نتیجه جبران کمبود پروتئین کمک کند.

۷) توده عضلانی بدون چربی دارید

اگرچه کاهش توده عضلانی با افزایش سن یک فرآیند طبیعی است، اما می تواند نشان دهنده کمبود پروتئین باشد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۲۵ تا ۳۰ گرم پروتئین با کیفیت بالا در طول روز راه خوبی برای ساخت و حفظ توده عضلانی است.