اصلاح صورت زنان با تیغ ممنوع؟! | بایدها و نبایدها درباره اصلاح با تیغ

روش های مختلفی برای اصلاح صورت وجود دارد که یکی از آنها اصلاح صورت با تیغ است. اما همیشه بحث های مختلفی درباره عوارض یا فواید اصلاح صورت با تیغ وجود دارد. آیا زنان باید صورت خود را با تیغ اصلاح کنند؟ در این مطلب از باملین می توانید عوارض و فواید این کار را مطالعه کنید و بهترین راه را برای اصلاح صورت خود انتخاب کنید.

 

آشنایی با انواع موی صورت در زنان؛ کدام‌یک مشکل‌ساز است؟

 

اصلاح صورت با تیغ می‌تواند به پاک‌سازی و روشن شدن پوست کمک کند و آرایش را آسان‌تر می‌کند. وقتی پوست شما بدون هیچ مو و پرزی باشد، مواد آرایشی بهتر روی آن می‌ماند. اما این روش ممکن است باعث آسیب و منجر به رشد موهای زیرپوستی شود. اگر موهای صورت شما به‌عنوان یک زن، بسیار بیشتر یا ضخیم‌تر از حد معمول است، حتما باید با پزشک مشورت کنید.

این روزها اصلاح صورت با تیغ طرفداران زیادی پیدا کرده است و حتما پست‌های آموزشی آن را در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید. وجود موهای زائد در صورت برای زنان طبیعی است. این موها دو نوع است؛ موی ولوس (Vellus)، که به آن موی کرکی یا موی پرزی می‌گویند و موی ترمینال (Terminal) که ضخیم و تیره‌رنگ هستند.

موی ولوس به‌شکل پرز و تقریباً نامرئی است که بیشتر صورت و بدن را می‌پوشاند. نقش آن تنظیم دما و تبخیر عرق است.

موهای ولوس بسیار ظریف و شفاف هستند. اگر صورت خود را به‌ویژه در زیر نور شدید آفتاب بررسی کنید، ممکن است بتوانید این موهای ظریف را روی گونه‌ها، پیشانی، بالا و پایین لب، گردن، چانه و دو طرف صورت خود مشاهده کنید.

موهای ترمینال تیره‌تر و ضخیم‌تر هستند. برخی از زنان دارای موهای ترمینال در امتداد لب بالا و پایین، دو طرف صورت، گردن و چانه هستند.

اصلاح صورت با تیغ برای از بین بردن هر دو نوع موی صورت مناسب است.

در ادامه به مزایا و معایب اصلاح صورت با تیغ برای زنان می‌پردازیم. به‌علاوه اطلاعاتی در مورد رشد موی ترمینال و شرایطی که ممکن است باعث آن شود، ارائه می‌دهیم.

 

مزایا و معایب اصلاح صورت با تیغ برای زنان چیست؟

اصلاح صورت با تیغ برای مردان کاملا جاافتاده و یکی از مهم‌ترین روش‌های اصلاح صورت برای آن‌ها است؛ اما در مورد زنان، تردیدهای زیادی وجود دارد. عده‌ای بر این باورند که اصلاح صورت با تیغ برای زنان باعث ضخیم‌تر شدن موها می‌شود. به‌همین دلیل معمولا زنان تمایلی به استفاده از این روش ندارند.

علاوه‌بر از بین بردن مو، اصلاح صورت با تیغ می‌تواند به‌عنوان یک لایه‌بردار مکانیکی (فیزیکی) برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست نیز استفاده شود. این ویژگی می‌تواند برای برخی از زنان مزیت باشد؛ اما برای برخی دیگر آسیب‌زا است.

قبل از اینکه تیغ را در دست بگیرید، پوست خود را بررسی کنید. اگر شرایطی مانند اگزما، پسوریازیس یا آکنه دارید، اصلاح ممکن است تحریک و ناراحتی پوست را تشدید کند. همچنین ممکن است منجر به عفونت شود.

پوست حساس یا پوستی که به هر دلیلی دارای لکه‌های قرمز و تحریک‌شده است نیز ممکن است به‌خوبی به اصلاح صورت با تیغ پاسخ ندهد.

اگر پوست شما شفاف است و هیچ مشکلی ندارد و می‌تواند لایه‌برداری را تحمل کند، اصلاح آن معایب و مزایایی دارد که در ادامه می‌خوانید:

 

مزایای اصلاح صورت با تیغ برای زنان

  • صورت صاف و تمیز: اصلاح صورت با تیغ، موها، مواد زائد، چربی اضافی و سلول‌های مرده‌ی پوست را از بین می‌برد که این کار می‌تواند ظاهر پوست را درخشان کند. این روش کمک می‌کند آرایش به‌نرمی روی صورت بنشیند و ماندگاری طولانی‌تری داشته باشد.
  • اعتماد‌به‌نفس: برخی افراد نسبت به موهای صورت خود احساس خوبی ندارند. اگر با اصلاح صورت اعتماد‌به‌نفس بیشتری پیدا می‌کنید، احتمالاً انجام این کار برای شما منطقی است.

معایب اصلاح صورت با تیغ برای زنان

  • رشد سریع موها: اگر برای از بین بردن موهای ترمینال اصلاح می‌کنید، ممکن است نیاز به اصلاح بیشتر داشته باشید تا آن را کنترل کنید. چون رشد این موها سریع است و در اصلاح با تیغ، خیلی زود دوباره در می‌آید. اگر موهای تیره‌ی زیادی دارید، ممکن است چند ساعت بعد از اصلاح، سایه‌ای تیره را زیر پوست مشاهده کنید.
  • موهای زیرپوستی: اصلاح موهای ولوس باعث رشد موهای زیرپوستی نمی‌شود؛ اما تراشیدن موهای ترمینال می‌تواند باعث زیرپوستی شدن موها و ایجاد این برجستگی‌های دردناک شود.
  • آسیب به پوست: اصلاح صورت با تیغ خطر ایجاد بریدگی‌ها و خراش‌هایی را به همراه دارد که ممکن است باعث خونریزی و سوزش شود. اصلاح نیز می تواند باعث سوختگی ناشی از تیغ اصلاح شود.
  • خشکی و خارش پوست: اگر پوست خشکی دارید، اصلاح ممکن است آن را بیشتر خشک کند و احساس ناراحتی کنید. همچنین ممکن است باعث پوسته پوسته شدن و خارش شود. مرطوب کردن پوست بلافاصله پس از اصلاح، کمک می‌کند تا از این مشکل جلوگیری کنید.

 

آیا اصلاح صورت با تیغ باعث ضخیم‌تر شدن موهای صورت می‌شود؟

تراشیدن مو، لبه‌های مو را صاف می‌کند و باعث می‌شود که موها خشک و زمخت شوند. این ممکن است این توهم را ایجاد کند که موها تیره‌تر یا ضخیم‌تر شده‌اند.

با این حال، تراشیدن موهای صورت باعث ضخیم شدن یا تغییر رنگ آن نمی‌شود. ممکن است باعث شود لمس کردن موهای ترمینال سخت‌تر شود تا زمانی که کاملا رشد کنند. در واقع احساس زبری به پوست می‌دهد.