اعزام حج عمره به کجا رسید؟/ عربستان حج را گران کرد!

به گزارش اختاز آنلاین به نقل از اختاز نیوز، اگرچه هنوز خبری از اعزام زائران حج عمره نیست، اما خبر افزایش قیمت حج تمتع از عربستان نیز مورد توجه زائران قرار گرفته است.

وضعیت حج عمره که قرار بود پس از ۹ سال در دی ماه امسال از سر گرفته شود، بسیار پیچیده شده و همچنان در هاله ای از بلاتکلیفی به سر می برد. در آخرین مورد، رئیس سازمان هواپیمایی نیز از وضعیت عمره و دلیل لغو آن تاکنون صحبت کرد.

جعفر یازرلو در این باره توضیح داد: «مشکل فنی یک اصطلاح است و مشکل عدم صدور مجوز پرواز از عربستان نبود. توافقاتی بین سازمان هواپیمایی کشوری ایران و سازمان هواپیمایی کشوری عربستان وجود دارد که در حال مذاکره هستیم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: دلیلی برای لغو عمره وجود ندارد. امیدوارم در چند روز آینده جواب بدهند و پروازهای عمره را شروع کنیم.

البته سوالی که باید دید این است که چه زمانی حل می شود و به عمره امسال اوج می دهد یا خیر؟ این در حالی است که اخبار جدیدی از وضعیت حج در عربستان منتشر شده که نشان از گرانی آن دارد.

سفر حج عمره کجا رفت؟/ عربستان حج را گران کرد! سفر حج عمره کجا رفت؟/ عربستان حج را گران کرد!

هزینه های بالای حج سعودی ها باعث شده است که زائران کشورهای مختلف از حج آینده کمتر استقبال کنند و این در حالی است که بسیاری از زائران سال ها در انتظار حج هستند.

از سهمیه ۱۲۷۰۰۰ نفری بنگلادش، کمتر از ۴۸۰۰۰ نفر برای حج ثبت نام کرده اند. بنگالی ها که سال گذشته رتبه چهارم تعداد زائران را به خود اختصاص داده بودند، امسال با کاهش ۷۰ درصدی متقاضیان حج مواجه شده اند. به گزارش فارس در ایران، از سهمیه ۸۲ هزار نفری، حدود ۳۰ هزار نفر در حج ثبت نام کرده اند. این در حالی است که سید عباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت، «خواهان افزایش سهمیه» از سعودی ها شده است.

عربستان سعودی پس از کرونا قیمت حج را ۱۲۰۰ دلار افزایش داد. بر این اساس تعداد زائران در سال گذشته به یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر نرسید، در حالی که از استقبال بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار زائر از کشورهای مختلف خبر داده بودند.

عربستان سعودی در تلاش است تا تعداد زائران حج را به ۱۵ میلیون نفر برساند و برای این منظور هزینه حج را افزایش داده تا زیرساخت های لازم را فراهم کند. بر این اساس برخی از کشورها هنوز فرصتی برای تحقق سهمیه خود ندارند. حتی اندونزی که بیشترین زائر را دارد، هنوز سهمیه ۲۲۱۰۰۰ زائر خود را برآورده نکرده است. این در حالی است که زائران برخی از کشورها مانند ایران و مالزی سال هاست که در انتظار مراسم حج هستند.