افزایش مبلغ وام ازدواج دردسرساز شد!

به گزارش باملین به نقل از ایسنا، وحید یامین پور درباره مبلغ وام ازدواج در سال آینده و افزایش ۶۵ درصدی آن، اظهار کرد: وام ازدواج برای سال آینده با افزایش ۶۵ درصدی به ۳۵۰ میلیون برای پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال و ۳۰۰ میلیون تومان برای سایرین خواهد بود.

وی با بیان اینکه موافق افزایش مبلغ وام ازدواج هستم ولی تصمیم برای افزایش مبلغ وام باید جامع و با در نظر گرفتن محدودیت‌های موجود باشد، ادامه داد: سیاست‌های کنترل نقدینگی و محدودیت سپرده‌های مردمی در بانک‌ها تعیین کننده است و بالابردن سقف وام ازدواج به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند؛ کما اینکه بانکها با بالا رفتن مبلغ در تضمینات سخت گیری‌های بیشتری می‌کنند و این مشکلات زوجها را چند برابر می‌کند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان یادآور شد: همین امسال هم با صف متقاضیان وام ازدواج روبه رو هستیم. آیا مجلس سقف پرداخت تسهیلات را متناسب با مبلغ وام بالا خواهد برد و آیا این اقدام تناسبی با میزان سپرده‌ها که منبع بانکها برای پرداخت تسهیلات هستند، دارد؟. این پرسش مهمی است که نمایندگان مجلس باید به آن پاسخ دهند.

به گزارش ایسنا، روز گذشته رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ از مصوبه این کمیسیون برای پرداخت وام ازدواج ۳۵۰ میلیون تومانی برای زوج‌های جوان در سال آینده خبر داد و گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق و در صورت تصویب در صحن علنی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از اول فرودین سال ۱۴۰۱ باشد، به میزان ۳۰۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله برای هر یک از زوجین خواهد بود.همچنین کمیسیون تصویب کرد که تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌های زیر ۲۵سال و زوج‌های زیر ۲۳ سال ۳۵۰ میلیون تومان باشد.

وی در عین حال یادآور شد که مصوبات کمیسیون تلفیق در صورت تصویب صحن علنی و تایید شورای نگهبان، اجرا خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مطابق با قانون بودجه امسال، مبلغ وام ازدواج که به پرداخت آن در ماده ۶۸ قانون جوانی جمعیت نیز تاکید شده است، در سال جاری (۱۴۰۳) برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شد. این تسهیلات به هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱/۱ /۱۳۹۸ است تعلق می‌گیرد و دوره بازپرداخت آن ۱۰ ساله است.