افزایش چشمگیر سفر ایرانیان به این کشور

به گزارش باملین به نقل از ایسنا، آمار گردشگران خارجی سفر به ترکیه در اولین ماه سال جدید حکایت از افزایش چشمگیر تعداد ایرانیان سفر به این کشور داشت.

بر اساس آمار وزارت گردشگری و فرهنگ ترکیه، بیش از دو میلیون گردشگر خارجی در اولین ماه سال ۲۰۲۴ از ترکیه بازدید کرده اند که نسبت به سال گذشته ۲٫۱ درصد افزایش داشته است.

مانند گذشته، روس‌ها بزرگترین گروه مسافران خارجی به ترکیه را تشکیل می‌دهند و در ژانویه حدود ۲۳۱۰۰۰ شهروند روس از ترکیه بازدید کردند در حالی که این رقم در ژانویه سال گذشته ۲۷۹۰۰۰ نفر بود.

به گزارش حریت پرس از ترکیه، گردشگران ایرانی با ۲۱۱ هزار بازدیدکننده رتبه دوم را به خود اختصاص دادند که نسبت به آمار مدت مشابه سال گذشته ۸۷ درصد افزایش چشمگیری را نشان می دهد.

تعداد گردشگران بلغارستانی که از ترکیه بازدید می کنند در ژانویه ۳ درصد کاهش یافته است و ورود گردشگران از آلمان با افزایش ۲ درصدی به حدود ۱۴۳۰۰۰ نفر در ژانویه ۲۰۲۴ رسیده است.

استانبول همچنان مقصد مورد علاقه گردشگران خارجی بود. در ماه گذشته، این کلان شهر یک میلیون و ۲۰۰ هزار بازدیدکننده را جذب کرد که ۵۷ درصد از کل گردشگران ورودی به کشور را تشکیل می دهد.

آنتالیا، یکی دیگر از نقاط مهم گردشگری در سواحل مدیترانه، پذیرای ۱۷۸۰۰۰ گردشگر خارجی بود، در حالی که سهم ادرنه از کل بازدیدهای گردشگران خارجی ۱۱٫۶ درصد یا ۲۳۸۰۰۰ نفر بود.

ترکیه در سال گذشته پذیرای ۴۹٫۲ میلیون گردشگر خارجی بوده که نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش ۱۰٫۴ درصدی را نشان می دهد و با احتساب شهروندان ترکیه ای مقیم خارج از کشور، نزدیک به ۵۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۳ از این کشور دیدن خواهند کرد.

موسسه آمار ترکیه (TurkStat) نیز اعلام کرد که درآمد گردشگری ترکیه در سال ۲۰۲۳ به ۵۴٫۳ میلیارد دلار خواهد رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش داشته است.

ترکیه قصد دارد در سال جدید ۶۰ میلیون بازدید کننده جذب کند و ۶۰ میلیارد دلار درآمد گردشگری کسب کند.

پ