افزایش ۴۰۰ هزار تومانی قیمت سکه امروز ۲۸ اسفند ۱۴۰۲

به گزارش باملین مهدی جهانشاهلوراد؛ قیمت طلا و سکه در آخرین روز هفته نیز افزایشی بود و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به مرز ۳۳ میلیون تومان رسید در همین رابطه نادر بذرافشان رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار باملین درباره وضعیت بازار گفت: در این هفته انس جهانی طلا ۳۲ دلار کاهش قیمت داشت اما در طول این هفته در بازارهای داخلی شاهد نوسان کاهشی و افزایشی بودیم.

وی اضافه کرد: در مجموع در این هفته هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲ هزار تومان افزایش قیمت داشت، سکه طرح جدید ۴۰۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۳۰۰ هزار تومان، نیم سکه و ربع سکه ۲۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشتند.  حباب سکه نیز ۲۵۰ هزار تومان افزایش یافت و به ۵ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه مشکل مسدودی حساب‌ها در بازار طلا پابرجاست، افزود: در این هفته حدود ۱۰ درص بازگشایی شده ولی متاسفانه بخش اعظم حساب‌ها مسدود است این وضعیت بحرانی را در صنعت طلا به وجود آورده و مسئولین باید هر چه زودتر نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند.

بذرافشان با اشاره به رکود تقاضا در آستانه آخرین ماه سال نیز گفت: تقاضا تغییری نداشه است، بازار همان روال عادی و شرایط رکودی را طی می‌کند. البته در بعضی مواقع اندکی با نوسان افزایش و کاهش تقاضا تغییر می‌کند؛ اما شرایطی که روند تقاضا را تغییر دهد و مبادلات رونق بگیرد دیده نمی‌شود. باتوجه به اینکه یک ماه بازار وقت دارد و ۲۲ اسفند ماه رمضان آغاز می‌شود ممکن است شرایط بازار مثل سال‌های قبل نباشد.

وی اضافه کرد: امسال برای صنعت طلا پر التهاب و پرچالش و دشوار بود. در چنین شرایطی اجرای سامانه مودیان و جامع تجارت باعث شد این صنعت در ماه‌های مختلف دچار آسیب‌های مالی و اقتصادی شود، همچنین مسدودی حساب‌ها این مسائل را تشدید کرد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر همچنین گفت: باتوجه به مشکلاتی که واحدهای تولیدی و توزیعی امسال داشتند همچنین شرایط رکود در صنوف مختلف به ویژه صنف طلا این درخواست وجود دارد که مسئولان وزارت اقتصادی در مالیات ۱۴۰۳ تجدید نظر کنند.

وی در پیش‌بینی از آینده بازار نیز گفت: هنوز آن اتفاق کلیدی تقاضا در بازار رخ نداده است؛ اما مشخص نیست که در ماه آخر مبادلات تغییری کند یا خیر. درباره قیمت هم احتمال کاهش قیمت بسیار کم است. ممکن است با نوسان بازار ارز، انس جهانی و تقاضا، بازارهای داخلی نیز تحت تاثیر قرار گیرد و این احتمال وجود دارد که قیمت‌ها افزایش یابد.

 

آخرین قیمت‌ها در بازار سکه و طلا

بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران در پایان معاملات این هفته هر قطعه سکه طرح جدید ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان شد، قیمت سکه طرح قدیم ۳۰ میلیون و  ۵۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۱۸میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان شد.

همچنین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان، هر مثقال طلا ۱۲ میلیون تومان و هر انس طلا  ۲۰۰۶ دلار شد.