انجام این کارها در بعضی از کشور‌ها ممنوع است!

اغلب افراد سعی می‌کنند هنگام سفر به کشور‌های دیگر ادب و احترام را رعایت کنند. با این حال، تفاوت‌های فرهنگی سبب می‌شود کاری که در کشوری عادی است، در نقطه‌ی دیگری از دنیا توهین آمیز تلقی شود. به همین دلیل ممکن است ناخواسته و ندانسته خود را به دردسر بیاندازید.

 

به گزارش باملین، همین امر مطالعه درباره‌ی فرهنگ کشور‌ها پیش از سفر به آن‌ها را ضروری می‌سازد.

در ادامه با چند نمونه از این موارد آشنا خواهیم شد.

 

۱- نشان دادن کف پا

در بسیاری از نقاط دنیا در معرض دید گذاشتن کف پا‌های خود هیچ ایرادی ندارد، اما در برخی نقاط آسیای شرقی، هند یا خاورمیانه، این کار توهین آمیز دانسته می‌شود. کف پا را پایین‌ترین و کثیف‌ترین بخش بدن می‌دانند و به همین دلیل، نمایش دادن آن امری ناپسند تلقی می‌شود.

۲- بالا آوردن انگشت شست

در افغانستان یا حتی یونان یا ایتالیا اگر کسی انگشت شست خود را بالا آورد، از این حرکت به همان معنی نشان دادن انگشت وسط، برداشت می‌شود.

۳- مست کردن

در بسیاری از کشور‌های دنیا از جمله فرانسه، ایتالیا یا اسپانیا، مست کردن امری ناپسند تلقی می‌شود. مردم این کشور‌ها از زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی تا حد مست کردن، پرهیز می‌کنند.

۴- داشتن رفتار صمیمانه

مردم روسیه در برخورد با غریبه‌ها محتاط هستند. در روسیه اگر به غریبه ای، صرفاً برای داشتن یک رفتار دوستانه و گرم، لبخند بزنید، مردم تصور می‌کنند با مشکل روانی درگیر هستید.

۵- پُر کردن لیوان خود

در ژاپن و کره جنوبی ریختن نوشیدنی در لیوان خود، بعد از خالی شدن آن را نحس می‌دانند و معتقدند این کار بدشانسی می‌آورد. به جای این کار، باید منتظر بمانید تا شخص دیگری لیوان تان را پُر کند.

۶- غذا خوردن با دست چپ

در هند، سریلانکا یا بخش‌هایی از خاورمیانه، از دست چپ صرفاً برای کار‌های بخصوصی مانند شستشوی خود بعد از رفتن به دستشویی استفاده می‌شود. به همین دلیل در این کشور‌ها اعتقاد بر این است که از این دست نباید برای غذا خوردن استفاده شود. استفاده از دست چپ هنگام غذا خوردن، نگاه‌های وحشت زده‌ی دیگران را به دنبال خواهد داشت.

۷- دادن انعام

در آمریکا، مقوله‌ی انعام دادن بسیار جدی است و قواعد بخصوصی دارد. اگر باید به پیشخدمت‌ها انعام دهید، مقدار آن باید بین ۱۵ تا ۲۰ درصد هزینه‌ی صورتحساب تان باشد. کارکنان هتل هم انعام ندادن به آن‌ها را توهین آمیز می‌دانند. این مسأله در مورد رانندگان تاکسی هم صدق می‌کند. برعکس، در ژاپن انعام دادن را توهین آمیز می‌دانند.

۸- اشاره کردن با انگشت

در بسیاری از کشور‌ها اشاره کردن با انگشت، بخصوص اشاره کردن به دیگران را رفتاری بسیار بی ادبانه می‌دانند.

۹- آروغ نزدن

اگر به ژاپن یا کره جنوبی رفتید، بی ادبانه بودن آروغ زدن را فراموش کنید. در این کشور‌ها بلند آروغ زدن را راهی برای ابراز تشکر و قدردانی خود از آشپز و همینطور در عین حال، خنک کردن غذا می‌دانند.

۱۰- گرفتن عکس

در بسیاری از کشور‌های دنیا عکس گرفتن از دیگران عملی بسیار توهین آمیز تلقی می‌شود. در چنین شرایطی، پیش از گرفتن عکس از دیگران، ابتدا باید از آن‌ها سؤال کنید که مایل به این کار هستند یا خیر.