اولویت جدید حج ۱۴۰۳ اعلام شد

به گزارش باملین به نقل از فارس؛ علی مولایی یکی از دارندگان کوپن حج زمستان ۸۶ می گوید: «قرار بود ۶ سال بعد از خرید ماهی به مکه بروم، اما الان ۱۶ سال منتظرم!

بهرام مظفری، مدیر کاروان زیارتی، با توجه به کمبود ظرفیت ۱۴۰۳ کاروان حج تمتع می گوید: دارندگان فیش حج تا پایان مهرماه ۸۶ فرصت دارند در حج آینده ثبت نام کنند. بیش از ۷۰۰ هزار نفر از یک میلیون سپرده گذار حج قبل از شهریور ۸۶ رسید دارند.

طبق اعلام اولیه، دارندگان فیش حج تمتع تا پایان تیرماه ۱۳۹۷ فرصت ثبت نام داشتند که دو بار اولویت های جدید اعلام شد و از دارندگان فیش تا پایان شهریور ۹۷ دعوت به عمل آمد. هزینه پیش بینی شده ثبت نام ۱۴۰ میلیون تومان است. که سیدعباس حسینی رئیس سازمان حج می گوید «بعد از نرخ ارز تخصیص یافته برای عملیات حج، قیمت نهایی آن اعلام می شود».

تاکنون ۵۰۰۰۰ نفر برای حج آتی ثبت نام کرده اند. بر این اساس سازمان حج و زیارت برای سومین بار اولویت جدیدی را برای تکمیل ۴۰ درصد ظرفیت باقیمانده کاروان های حج اعلام کرد. رئیس سازمان حج و زیارت می گوید تا زمانی که برخی از هزینه های خدماتی مانند اسکان و حمل و نقل به حساب عربستان واریز نشود، ویزا نمی دهند و اجازه ورود به این کشور را نمی دهند.

در برخی دیگر از کشورها مانند پاکستان و بنگلادش به دلیل افزایش هزینه‌های سعودی‌ها، تعداد متقاضیان به حداقل رسیده است و حتی دولت نیز نتوانسته راه‌حلی برای تکمیل ظرفیت کاروان‌ها ارائه دهد. بر همین اساس از کاهش سهمیه خود خبر دادند. این در حالی است که «ایران از سعودی ها ظرفیت اضافی درخواست کرده است».

محمد اسلامی مدیر دفتر زیارتی با اشاره به خالی بودن صندلی‌های کاروان‌ها می‌گوید برخی به دلیل مشخص نبودن هزینه دقیق حج ثبت نام نمی‌کنند. از سوی دیگر، «قیمت علی الحساب بالاست و برخی از کاندیداها نمی توانند یکباره آن را بپردازند». اما محسن حامدی یکی از مدیران کاروان‌های حج با بیان اینکه حج بر توانایان واجب است، می‌گوید: «بعد از عهدنامه، بخش قابل توجهی از هزینه‌ها بر عهده عربستان است و منبع مالی تأمین آن است. پولی که زائران پرداخت می کنند».

سازمان حج و زیارت در تلاش است تا هزینه نهایی حج را اعلام کند تا مردم بتوانند برای ثبت نام و بهره مندی از این سفر معنوی به درستی برنامه ریزی کنند. البته کارشناسان می گویند «کاهش بار مالی تحمیل شده بر دوش زائران و از سوی دیگر پرداخت ریالی ماموریت ستاد و نیروهای اجرایی نقش موثری در کاهش هزینه ها و افزایش استقبال زائران دارد». البته نماینده ولی فقیه در حج و زیارت بار دیگر به «کاهش نیروها بدون کاهش خدمات به زائران» اشاره کرد.