اگر نافتان را تمیز نکنید چه بلایی سرتان می آید؟

آیا هنگام دوش گرفتن تمام نواحی بدن خود را تمیز می‌کنید یا قسمت‌هایی از بدنتان را نمی‌شویید به این امید که آب این کار را انجام دهد؟

به گزارش باملین، به گفته یکی از پزشکان، نباید در حمام تمیز کردن ناف خود را فراموش کنید. در غیر این صورت، ممکن است «آلودگی‌های زیادی» در ناف شما جمع شوند.

ویدیوی کوتاهی که اخیراً توسط دکتر سرمد مژر به اشتراک گذاشته، نشان داده که در صورت عدم شستشوی صحیح ناف چه چیز‌هایی در آن جمع می‌شوند. او در این ویدیو تصاویر چندش‌آوری از عواقب تمیز نکردن ناف را به بینندگان نشان داده است.

دکتر سرمد مژر، پزشک بریتانیایی، بیش از ۵۴ هزار دنبال‌کننده در یوتیوب داشته و در کانالش در مورد بیماری‌های مختلف صحبت می‌کند.

او در صحبت با مخاطبانش گفته است:

آیا تا به حال ناف خود را تمیز کرده‌اید؟ اگر نه، ممکن است که این تصاویر شما باشد. می‌بینید، بسیاری از ما نافمان را فقط با انگشت خود زیر دوش تمیز می‌کنیم.

آنچه داخل ناف جمع می‌شود، «مقدار زیادی چرک و آلودگی» بوده که «در این سوراخ فشرده شده است»، از جمله «تکه‌های لباس، مو و پوست که در آنجا گیر می‌کنند».

شاید شما از تماشای چنین مواردی لذت ببرید. به نظر می‌رسد که دکتر مژر هم همین نظر را دارد، او گفته است: «تخلیه کردن این مواد خیلی رضایت‌بخش است»؛ اما افزوده که «دانستن این که این مواد در ناف هستند، خیلی ناخوشایند است».

به گفته دکتر مژر، به طور کلی آلودگی‌های جمع‌شده در ناف مشکلات زیادی ایجاد نمی‌کنند. اما اگر آن‌ها را برای مدتی ر‌ها کنید، می‌توانند باعث ایجاد بوی بدی شوند.

همچنین ممکن است که این مواد باعث تحریک ناف و گاهی اوقات کمی عفونت در این ناحیه شوند.

نباید از اهمیت تمیز کردن ناف خود غافل شده و با استفاده از یک گوش پاک‌کن این کار را انجام دهید.