اگه لباست از این جنس پارچه است نباید از نرم کننده استفاده کنی!

شستشوی لباس ها ارتباط مستقیمی با دوام و عمر آنها دارد. شاید شما هم لباس های با کیفیت و گران قیمتی را از برندهای معتبر خریده باشید اما با اولین شستشو با رنگ دادن و آبرفتگی آن مواجه شده باشید. این موضوع به دلیل عدم آگاهی شما از جنس پارچه لباس است. در واقع هر جنس از لباس ها را باید به صورت مخصوص آن بشوییم و نمی توان برای تمام پارچه ها یک فرمول شستشو را در نظر گرفت. برخی از لباس ها هستند که به هیچ عنوان نباید با نرم کننده آنها را بشویید که این موارد را در این مطلب از باملین معرفی میکنیم.

 

 

جنس لباس هایی که با نرم‌کننده لباس آسیب می بینند

فرض کنید لباسی را که خیلی دوست داشتید، داخل ماشین لباسشویی انداخته اید؛ اما متوجه می‌ شوید که لباس تان رنگ داده، لکی روی آن ایجاد شده و اشتباهاتی از این قبیل.

یکی از اشتباهات کم‌تر شناخته شده در لباسشویی؛ استفاده از نرم‌کننده روی پارچه هایی است که قادر به تحمل این مواد نیستند و به مرور زمان باعثِ تخریب لباس خواهند شد.

 

ابریشم

ابریشم یک جنس ظریف است که نیاز به تکنیک های خاصی برای شستشو دارد و جزء آن پارچه هایی است که نباید برایش از نرم‌کننده استفاده کنید؛ چرا که نرم‌کننده روی پارچه ابریشم می ماند، کثیفی ها و آلودگی ها را داخل خودش نگه می دارد و باعث می شود که به مرور زمان خاصیتش را از دست بدهد.

 

پارچه مقاوم در برابر شعله و آتش

این روزها خیلی از پارچه ها در برابر آتش کاملاً مقاوم هستند و باعث می‌ شوند زمانی که شما در معرض آتش‌سوزی قرار می گیرید، لباستان ذوب نشود و به پوستتان آسیب وارد نگردد؛ اما باید یاد بگیرید که این لباس ها را درست بشویید.

هرگز برای این جنس از لباس ها نباید از نرم‌کننده استفاده کنید، زیرا مواد شیمیایی موجود در نرم‌کننده می تواند مواد شیمیایی مقاوم در برابر شعله لباس را تجزیه کند و خاصیتش را از بین ببرد.

 

لباس ضد آب

بسیاری از افراد از کت، ژاکت یا پافر های ضدآب استفاده می کنند و برای شستشو؛ ان ها را با نرم‌کننده درون ماشین لباسشویی می اندازند و بعد از مدتی متوجه می شوند که پارچه لباس ها؛ خاصیت خود را از دست داده اند و علت هم؛ استفاده از نرم‌کننده می باشد که خاصیت آب گریزی پارچه را به مرور زمان کم کرده است.

 

لباس میکروفایبر

میکروفایبر یکی از پارچه های پرطرفدار است که داخل حوله های حمام هم از آن ها استفاده می شود؛ چرا که رطوبت را به آسانی به خود جذب می کند؛ اما اگر برای شستن آن از نرم‌کننده استفاده کنید؛ این قابلیت کاهش می یابد؛ زیرا نرم‌کننده به الیاف می چسبد و آن ها را به روشی غیر سازنده تغییر می دهد.

 

سوئیت ها یا بافتنی ها

موادی مانند پشم، موهر یا ترمه جزء پارچه هایی هستند که با نرم‌کننده لباس سازگاری ندارند که معمولا در اکثر سوئیت ها یا بافتنی ها از آن ها استفاده می شود و بهتر است که برای این لباس ها نرم‌کننده استفاده نکنید و آن ها را با دست بشویید؛ چرا که نرم‌کننده ها می توانند حالت کرکی ژاکت را از بین ببرند و باعث از دست دادن بافت و گرمای آن شوند. این جنس از لباس ها را با صابون هایی که به طور خاص برای بافتنی ساخته شده اند، بشویید.