اگه میخوای دکوراسیون مدرن و جذابی داشته باشی باید از پرده های ورتیکال استفاده کنی!

پرده های ورتیکال در این روزها به یکی از اجزای اصلی دکوراسیون مدرن و امروزی تبدیل شده اند و می توانند نمای زیبایی برای خانه های شما ایجاد کنند. با پرده های ورتیکال که خطوط عمودی و سه بعدی دارند خانه شما طرح های مدرن تری را به خود میگیرد و از حالت قدیمی و سنتی خارج میشود. دیگر چند سالی میشود که پرده های قدیمی و پارچه ای به شکل گذشته از مد افتاده اند و طرفدار کمتری دارند. در این مطلب از باملین می توانید با پرده های ورتیکال بیشتر آشنا شوید.

 

پرده ورتیکال چیست؟

همانطور که از نام پرده ورتیکال مشخص است، ما با پرده‌هایی روبه‌رو هستیم که به صورت نوارهایی با ایستایی بالا و به شکل عمودی بر پنجره‌ها نصب می‌شوند. طول و عرض هر نوار از پرده‌های ورتیکال می‌تواند متغیر باشد، اما عموما از آن‌ها برای پنجره‌های بلند استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های اصلی پرده‌های ورتیکال، شیوه باز شدن آن است. این نوع پرده به شکل‌های مختلفی می‌تواند منبع طبیعی نور را از پنجره به اتاق وارد کند، در نتیجه شما می‌توانید نورپردازی هنرمندانه و خلاقانه‌ای در منازلتان داشته باشد.

 

تنظیم نور با پرده ورتیکال

نکته جالب‌ این است که پرده ورتیکال به گونه‌ای طراحی می‌شود که حریم خانه حفظ شده و طبق صلاح‌دید شما پنجره می‌تواند به طور کلی از دید دیگران ناپیدا بماند. در حالی که از لابه‌لای نوارهای عمودی، نوری طبیعی به خانه شما سرازیر شود. درواقع، شما با نصب پرده ورتیکال به راحتی می‌توانید نور طبیعی خانه خود را تنظیم کنید. برای این منظور تنها کافی است زاویه پرده ورتیکال را تغییر دهید.

 

قابلیت پرده ورتیکال برای پنجره‌های بزرگ

پرده‌های ورتیکال برای استفاده در منازلی که بسیار بزرگ هستند یا پنجره‌های سراسری بسیار زیادی دارند، مناسب است. در برخی موارد شما از این پرده برای درب‌های شیشه‌ای تراس نیز می‌توانید استفاده کنید در حالی که مطمئنید پس از هربار باز کردن در، به پرده آسیب نمی‌رسانید. از طرفی، اگر پنجره‌های بلند شما اندازه‌ای خارج از استاندارد دارند و نمی‌توانید از هر پرده‌ای استفاده کنید، پرده‌های ورتیکال به کمک شما خواهند آمد و به راحتی منطبق با پنجره‌های شما طراحی می‌شوند.

 

قابلیت تطبیق‌پذیری پرده ورتیکال با اکثر سبک‌ها

هر خانه، از سبک خاصی پیروی می‌کند. ممکن است که دکوراسیون داخلی منازل شما مینیمال، مدرن، کلاسیک یا هر سبک دیگری باشد، پرده ورتیکال به راحتی با هرکدام از این سبک‌ها منطبق خواهد شد. دلیل این مساله نیز این است که پرده‌های ورتیکال از نظر سبکی خنثی هستند به همین خاطر می‌توانیم در هر سبکی از آن استفاده کنیم.

 

قابلیت تطبیق‌پذیری پرده ورتیکال با رنگ‌ها

پالت رنگی که برای دکوراسیون داخلی منزلتان انتخاب کرده‌اید چیست؟ شاید دلتان بخواهد پرده‌های ورتیکال شما با کوسن‌های مبلتان یا الگوهای فرشتان یکسان باشد. فرقی ندارد! پرده‌های ورتیکال در هر رنگی قابل سفارش هستند. اما در بسیاری از موارد ما هیچگونه طرح و الگویی بر روی پرده‌های ورتیکال نمی‌بینیم.

 

نصب پرده ورتیکال در منازل و ادارات

عموما نصب پرده ورتیکال در منازل و ادارات کمی پیچیده و دشوار است. اما، شما یکبار آن را نصب می‌کنید و مدتی زیاد مطمئن خواهید بود که قرار است با نور بازی کنید. در حالی که چنین امکانی با پرده‌های ساده برای شما فراهم نیست. از آن‌جایی که نصب پرده ورتیکال کمی دشوار است، بهتر است از یک نصاب برای این کار کمک بگیریم و یکبار برای همیشه از او یاد بگیریم که چه ترفندهایی برای آسان‌تر شدن نصب پرده ورتیکال به کار می‌برد.

 

جنس پرده ورتیکال چیست؟

عموما پرده‌های ورتیکال از سه لایه تشکیل شده است. لایه وسطی از تور ساخته شده است و دو لایه دیگر که دو سمت لایه توری قرار گرفته، پارچه‌هایی مات هستند که بتوانند نور را مسدود کنند. در این حالت نیازی نیست که شما از چند لایه پرده به صورت مجزا استفاده کنید. پرده ورتیکال جای چندلایه پرده را خواهد گرفت. اما، به همین دلیل که پرده‌های ورتیکال چندلایه هستند، ایستایی بسیار زیادی داشته و به صورتی شق‌ورق آویزان می‌شوند که جلوه‌ای بسیار شیک دارد.

 

شیوه مراقبت از پرده ورتیکال

پرده ورتیکال از نظر جنس، بسیار مقاوم هستند. تا حدی که شما مطمئنید نور خورشید و جریان هوا نمی‌تواند به سرعت پارچه آن را پوسیده کند. اما، فراموش نکنید که پرده‌های ورتیکال ساختاری نسبتا پیچیده دارند. از این رو باید حین باز و بسته کردن پرده یا تغییر زاویه آن دقت فراوانی داشته باشیم. اگر پرده را با شدت زیادی بکشیم ممکن است بخشی از نخ پرده ورتیکال آسیب ببنید.

 

بهترین مکان‌ها برای استفاده از پرده ورتیکال کجاست؟

اگر خاطرتان باشد پیش‌تر اشاره کردیم که پرده‌های ورتیکال سبکی خنثی دارند، بدون طرح‌ هستند و ایستایی فراوانی دارند. تمامی این ویژگی‌ها باعث می‌شود که پرده ورتیکال حالتی رسمی و خشک پیدا کند. از این رو در اکثر موارد از پرده‌های ورتیکال برای اتاق جلسات، ادارات، سالن‌های کنفرانس، استودیوها و غیره استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم از پرده ورتیکال برای منازلمان استفاده کنیم نیز مشکلی وجود نخواهد داشت، اما بهتر است که این پرده‌ها را به پنجره‌هایی که نزدیک به اتاق مطالعه هستند یا مرتبط با کار می‌شوند نصب کنیم. در برخی موارد نیز از پرده‌های ورتیکال برای اتاق نشیمن استفاده می‌کنند که اگر رنگ آن با پالت رنگی مورد استفاده در اتاق نشیمن هماهنگ باشد، نتیجه بسیار عالی خواهد بود.