این باورهای غلط زیبایی شما را به خطر می اندازند!

بسیاری از باورهای غلط وجود دارند که با انجام آنها زیبایی شما تحت تاثیر قرار میگیرد. به عنوان مثال شاید شما هم شنیده باشید که کوتاهی منظم موها باعث رشد سریعتر آن می شود و یا شستشوی مکرر صورت می تواند از جوش زدن جلوگیری کند. اما آیا این موارد صحت دارد؟ باید بگوییم که تمام این موارد افسانه هستند و هیچ کدام واقعیت ندارند. در این مطلب از باملین می توانید باورهای غلط اینچنینی را بشناسید.

 

۱- کوتاه کردن موها به طور مرتب رشدشان را بیشتر می کند

گرچه کوتاه کردن گاه و بیگاه موها می تواند جلوی موخوره را بگیرد، اما این کار کمکی به بیشتر شدن سرعت رشد موها نمی کند. فواید کوتاه کردن موها مشخص است؛ کمک می کند موهای سالم تر، درخشان و مستحکم تری داشته باشید، اما حقیقت این است که رشد موها از ریشه ی آن ها آغاز می شود، بنابراین اساساً فرآیندی نیست که کوتاه کردن موها بتواند به آن سرعت ببخشد.

 

۲- هر روز آرایش کردن برای پوست مضر است

مانند بسیاری از چیز های دیگر، در این مورد هم نه چقدر استفاده کردن، بلکه درست استفاده کردن مهم است. آرایش کردن هر روزه برای پوست ضرر ندارد، به شرط آنکه بعد از آن پوست را به درستی تمیز کنید. حتماً از لوازم آرایشی باکیفیت استفاده کنید تا منافذ پوست تان مسدود نشود و پیش از خواب، صورت تان را به طور کامل تمیز کنید.

 

۳- جوش بر اثر آلودگی به وجود می آید

این باور اشتباهی است که بسیار به آن اعتقاد دارند، اما جوش را آلودگی ایجاد نمی کند. برعکس، جوش اغلب حاصل ترکیبی از عوامل هورمونی و ژنتیکی است. در حقیقت، زیاده روی در شستشوی صورت می تواند به دلیل تحریک شدن پوست، جوش را تشدید کند.

 

۴- محصولات پوستی طبیعی همیشه بهترند

ثابت نشده که محصولات پوستی به اصطلاح طبیعی لزوماً برای پوست بهترند. حقیقت این است که همه ی این محصولات برای پوست بی ضرر یا مؤثر نیستند، چرا که بسیاری از مواد طبیعی می توانند تحریک کننده یا حساسیت زا باشند و حتی بعضی از آن ها می توانند سمی باشند. انجام تحقیق و بررسی دقیق مواد تشکیل دهنده، پیش از زدن هر نوع محصولی به پوست خود امری ضروری است.

 

۵- هر از گاهی باید اجازه داد ناخن ها هوا بخورند

به دلایلی تصور می کنیم گهگاه باید از لاک زدن خودداری کنیم تا ناخن هایمان هوا بخورند. اما این باور اشتباه است و لزومی ندارد فاصله ی زیادی بین هر بار لاک زدن ناخن هایتان باشد. ناخن ها از آن بخش های بدن هستند که توانایی تنفس کردن ندارند. با این حال، استراحت دادن به ناخن ها می تواند از تجمع قارچ و باکتری جلوگیری کند.

 

۶- صورت را باید با آب داغ شست

شستشوی صورت با آب داغ می تواند حساسیت پوست را بیشتر و آن را خشک کند، امری که باعث می شود پوست چربی طبیعی مورد نیازش را از دست دهد. شستشو با آب داغ برای پوست حساس صورت، سنگین و زیاد است و می تواند حتی باعث تحریک شدن پوست شود. بهتر است از آب ولرم و یک شوینده ی صورت ملایم استفاده کنید تا به پوست تان صدمه وارد نشود.

 

۷- روزانه ۱۵ دقیقه آفتاب گرفتن بی ضرر است

همه ی ما می دانیم که آفتاب گرفتن – البته با رعایت نکات ایمنی – یکی از ساده ترین راه ها برای برخوردار کردن بدن مان از ویتامین D است. با این حال، آفتاب گرفتن شیوه ی بی ضرری نیست، چرا که می تواند در دراز مدت پوست را درگیر آسیب های ناشی از نور خورشید کند و ریسک ابتلا به بیماری های پوستی را بالا ببرد. راه دیگری هم برای دریافت ویتامین D وجود دارد، مانند مصرف برخی مواد غذایی حاوی این ویتامین.