این روش ها برای سم زدایی بدن به طور طبیعی کاربرد دارید

به گزارش باملین پس از چندین روز و هفته گذراندن تعطیلات به دلیل خوردن و نوشیدن افراطی همواره با فشار شدیدی برای سم زدایی مواجه هستیم از جمله تصمیم گیری‌هایی مرتبط با سم زدایی مانند پاکسازی ۳۰ روزه از طریق مصرف آبمیوه طبیعی. با این وجود، یک حقیقت ساده وجود دارد: این تصور که ما باید اقدامی انجام دهیم برای خرید یک چیز خاص، خوردن یک ماده خاص، حذف یک غذای خاص به منظور حذف سموم از بدن مان به سادگی یک ترفند بازاریابی است.

بدن شما برای سم زدایی طراحی شده است

به گزارش فرارو به نقل از ریئل سیمپل، اکثر  بدن‌های سالم نیازی به کمک برای از بین بردن سموم و مواد مضر ندارند. در واقع، نقش اولیه چندین سیستم اندام در بدن متابولیسم و دفع سموم است. تا زمانی که این سیستم‌ها سالم هستند کار خود را به طور خودکار و بدون روز مرخصی انجام می‌دهند. کبد، کلیه ها، ریه ها، سیستم لنفاوی، روده بزرگ و حتی پوست در سم زدایی منظم بدن نقش دارند. این اندام‌ها و سیستم‌ها به اندازه کافی مواد مضر را خنثی و حذف می‌کنند بنابراین، رژیم سم زدایی یا مکمل لازم نیست. در واقع، تحقیقات کمی برای حمایت از مزایای رژیم‌های سم‌زدایی وجود دارد.

کلمه “سم زدایی” صرفا یک اصطلاح بازاریابی هوشمندانه است

برعکس در واقع شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند رژیم‌های غذایی و محصولات سم زدایی به طور خاص کار نمی‌کنند مانند نتیجه بررسی‌ای که در سال ۲۰۱۵ میلادی در این باره در نشریه تغذیه انسان و رژیم غذایی منتشر شد. در بهترین حالت  رژیم‌های سم زدایی ممکن است به حذف مواد غذایی التهاب آور، فرآوری شده و الکل کمک کنند، اما در بدترین حالت واقعا می‌توانند گروه‌هایی از مغذی مهم را حذف کنند. یک ماده غذایی یا نوشیدنی به طور جادویی باعث سم زدایی بدن تان نمی‌کند.

ما باید به طور خاص در مورد “سم زدایی” مکمل‌های غذایی محتاط باشیم. این امر بدان خاطر است که سازمان غذا و داروی ایالات متحده مکمل‌های رژیم غذایی را به همان روش مواد غذایی و آشامیدنی تحت نظارت، استانداردسازی یا تنظیم مقررات قرار نمی‌دهد. شرکت‌های تولید کننده مکمل ملزم به اثبات ایمنی یا اعتبار محصولات خود پیش از فروش محصولات شان در بازار نیستند. این بدان معناست که محصولاتی که کار نمی‌کنند یا حاوی آن چه تولید کنندگان شان ادعا می‌کنند نیستند یا واقعا می‌توانند باعث آسیب شوند می‌توانند به راحتی به مصرف کنندگان فروخته می‌شوند.

تنها زمانی که بدن ممکن است خود به درستی سم زدایی را انجام ندهد در طول ابتلای بدن فرد به یک بیماری مهم است. بیماری شدن اندام‌های مهم مسئول سم زدایی مانند کبد و کلیه‌ها ممکن است منجر به ایجاد سطوح ناسالم سموم شود. با این وجود، اگر بدن تان در چنین سطحی کار می‌کند که این موضوع به یک مشکل تبدیل می‌شود یک برنامه مدیریتی که توسط پزشک تنظیم شده و نه یک رژیم سم زدایی بهترین راه برای حرکت به جلو خواهد بود.

چگونه از فرآیند سم زدایی طبیعی بدن حمایت کنیم؟

با تمام موارد ذکر شده چندین روش سالم وجود دارد که می‌توانید برای حمایت از تلاش‌های سم زدایی بیولوژیکی بدن خود به طور خودکار دنبال کنید. رژیم غذایی متعادل متشکل از مواد غذایی و گیاهان کامل از سلامت کلی از جمله سیستم‌های سم زدایی طبیعی بدن حمایت می‌کند.

۱-هر روز به اندازه کافی آب بنوشید

هیدراته ماندن برای دفع موادی مانند دی اکسید کربن و اوره مهم است. علاوه بر این، کم آبی بر توانایی بدن برای حذف مواد مضر از طریق عرق، ادرار و تنفس تاثیر منفی می‌گذارد. راه‌های آسان برای تقویت بازی هیدراتاسیون شامل به همراه داشتن یک بطری آب قابل استفاده مجدد، کاوش برای گزینه‌ها طعم دهنده بدون قند مانند میوه‌های تازه و انتخاب چای‌های بدون کافئین یا آب‌های گازدار بدون قند افزوده شده است.

۲-بهداشت خواب خوب را تمرین کنید

یک استراحت خوب شبانه فرصتی است که بدن برای شارژ مجدد و انجام تمام عملکرد‌های مهم خود از جمله سم زدایی طبیعی به آن نیاز دارد. هنگامی که ما به طور مزمن دچار کمبود خواب هستیم بدن مان آن بار را تحمل می‌کند و سیستم اندام مان ممکن است با ظرفیت کم تری کار کند. این امر می‌تواند به اثرات منفی بر سلامتی مانند کاهش سم زدایی منجر شود. احتمالا همه ما پیش‌تر آن را شنیده ایم، اما سعی کنید بین هفت تا نه ساعت خواب با کیفیت خوب در شبانه روز داشته باشید.

۳-بیش‌تر مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان را میل کنید

مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان از سلول‌های بدن در برابر عوامل استرس زا محافظت می‌کنند و به نوبه خود به حفظ سلامت اندام‌های بدن به منظور حمایت از سیستم‌های سم زدایی طبیعی کمک خواهند کرد. برخی از مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان عبارتند از انواع بری‌ها (توت ها)، فلفل دلمه ای، مرکبات، کلم بروکلی، حبوبات و چای سبز. خبر خوب آن است که همه مواد غذایی گیاهی حاوی برخی از ترکیبات گیاهی غنی از آنتی اکسیدان هستند بنابراین، اگر سعی کنید میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، دانه ها، ادویه‌ها و حبوبات بیش تری بخورید شما در راه تقویت آنتی اکسیدان‌ها هستید.

۴- حذف مشروبات الکلی

مشروبات الکلی باعث آسیب وارد ساختن به کبد می‌شود. با نوشیدن مشروبات الکلی کبد به شدت تلاش می‌کند تا کار متابولیسم و حذف اتانول موجود در نوشیدنی‌های الکلی از بدن را انجام دهد. در این صورت کبد مجبور به اضافه کاری خواهید شد که در نهایت می‌تواند منجر به آسیب به این اندام حیاتی شود.

۵-اولویت دادن به مواد غذایی تخمیری برای سلامت روده

روده و دستگاه گوارش سالم از سیستم سم زدایی طبیعی بدن پشتیبانی می‌کند. این به لطف ارتباط نزدیک میکروبیوم روده با سیستم ایمنی ما است که به تجزیه سموم کمک می‌کند. مواد غذایی تخمیری مانند کیمچی، کلم و ماست، مملو از پروبیوتیک‌هایی هستند که میکروبیوم‌های متنوع و سالم روده را تقویت می‌کنند. سایر گزینه‌های تخمیر شده خوشمزه عبارتند از خمیر میسو، کلم ترش، کفیر و کامبوچا.

۶-کم‌تر محصولات فوق فرآوری شده را میل کنید و بنوشید

مواد غذایی  فوق فرآوری شده مانند آب نبات، نوشابه، چیپس، کلوچه، برخی از وعده‌های غذایی منجمد، فست فود‌ها و غذا‌های سرد باعث التهاب در سراسر بدن می‌شوند. این التهاب مستلزم آن است که سیستم‌های اندام مان از جمله آن اندام‌هایی که در سم زدایی نقش دارند سخت‌تر از آن چه در غیر این صورت کار می‌کردند کار کنند. به علاوه، مصرف بیش از حد و طولانی مدت مواد غذایی فوق فرآوری شده با مجموعه‌ای از بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌هایی که بر سیستم‌های سم زدایی اصلی ما مانند بیماری کبد و کلیه تاثیر می‌گذارند مرتبط هستند.

۷-مواد غذایی غنی از گوگرد را بیش‌تر در رژیم غذایی تان قرار دهید

مواد غذایی  سرشار از گوگرد، مانند پیاز، سیر و کلم بروکلی به طور خاص در حذف برخی از فلزات سنگین مفید هستند و از فعالیت آنتی اکسیدانی حمایت می‌کنند. به علاوه، مواد غذایی حاوی گوگرد اثربخشی آنتی اکسیدان گلوتاتیون را افزایش می‌دهند که در فرآیند سم زدایی طبیعی بدن بسیار مهم است.