این سنگ‌ ها مخصوص دور شدن چشم زخم‌ و بلا است

به گزارش باملین از نظر قرآن و روایات حقیقت چشم زخم وجود دارد. بنابراین برای رفع و پیشگیری از چشم زخم یا به قول معروف چشم خوردن می‌توان اعمالی را انجام داد. حواسمان باشد که خرافه و بدعت جدیدی وارد عقایدمان نکنیم و تنها اعمالی که معصومین فرموده‌اند را انجام دهیم.

استفاده از سنگ چشم زخم

از قدیم الایام استفاده از سنگ‌هایی که ائمه برای دفع چشم زخم به آن‌ها اشاره کرده‌اند بسیار مرسوم است. حضرت امیر المومنین علی (ع) چهار انگشتر با نگین های فیروزه با نقش اللّه الملک، عقیق، حدید و یاقوت در دست داشتند. انگشترهای امام علی (ع) از جنس نقره بودند و در این رابطه نیز فرموده اند: انگشتری غیر نقره در دست نکنید.

برخی از سنگ ها با توجه به خاصیت های درمانی که دارد، می تواند انرژی های منفی را از انسان دور کند و به نوعی او را از گزند آسیب و چشم زخم در امان سازد.

از جمله این سنگ‌ها می توان به :

  • سنگ عقیق
  • سنگ فیروزه
  • سنگ زمرد
  • سنگ حدید
  • سنگ باباقوری
  • سنگ یشم
  • سنگ مرجان

اشاره کرد. همه ما می‌دانیم که استفاده از این سنگ‌ها در نگین‌های انگشتر چه خواص درمانی و روانی دارد.

فیروزه برای چشم زخم
فیروزه برای چشم زخم

از آنجایی که نگاه بد از لحاظ شرعی مورد تایید می‌باشد. همانطور که پیش‌تر بیان شد پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (علیه سلام) احادیث و روایات بسیاری در رابطه با سنگ چشم زخم بیان کرده‌اند، پس بسیار لازم است که هرشخص برای ایمنی خود و عزیزانش حتما از یکی از این سنگ ها مانند سنگ باباقوری برای چشم زخم استفاده کند:

۱. فیروزه: سنگی که خواص زیادی دارد و به عنوان یک نگین انگشتر برای چشم زخم استفاده فراوان دارد.

۲. سنگ عقیق: استفاده از این سنگ به عنوان نگین انگشتر برای چشم زخم توصیه شده‌است (در کتاب مکارم الخلاق ص ۸۸ آمده‌است که امام صادق علیه السلام فرموده‌اند: همانا عقیق انسان را در مقابل هرگونه بلا و حادثه ای محافظت می‌کند.)

۳. شرف الشمس: یک دعای قوی برای چشم زخم است. (شرف الشمس دعایی است که غالبا پشت عقیق زرد حک می‌شود)

۴. سنگ حدید صینی: علاوه بر سنگ های یاد شده سنگ حدید صینی با ذکر امام صادق (ع) یا همان هفت جلاله برای در امان ماندن از این پدیده شوم بسیار کارا می‌باشد.

۵. باباقوری معروف‌ترین سنگ مخصوص چشم زخم: سنگ باباقوری برای چشم زخم بسیار استفاده می‌شود. باباقوری به یک نوع از سنگ عقیق گفته می‌شود که یک یا چند طرح دایره مانند برروی خود دارد. علاوه‌بر خواصی که سنگ باباقوری برای چشم زخم دارد این مهره چشم زخم برای تعادل و تنظیم چاکرای بدن، تغییر جهت ایجاد تحول در فرد و افزایش تفکر مثبت و اعتماد به نفس، دوری از غم و اندوه، افزایش درک و شهود درونی نیز مفید است.

حکاکی دعا روی سنگ چشم زخم

در حدیثی از امام صادق (ع) در رابطه با سنگ حدید و خواص استفاده از انگشتر برای جشم زخم نقل شده‌است که شخصی به حضرت عرض کرد: آقای من! من از پادشاه سرزمین جزیره هراس دارم از این که او مرا به دشمنانم معرفی کند و مرا به آنها تحویل دهد. امام صادق (ع) بیان کردند: انگشتری تهیه کن که نگین آن حدید صینی باشد و بر روی آن سه جمله در سه سطر حکاکی کن:

اعوذ بجلال الله
اعوذ بکلمات الله
اعوذ برسول الله

و بر پشت نگین، دو جمله در دو خط بنویس:

امنت بالله و کتبه
انی واثق بالله و رسله

و بعد دور نگین بنویس:

اشهد ان لا اله الا الله مخلصا

در ادامه حدیث حضرت درباره یکی از خواص این دعا بر روی سنگ حدید صینی می‌فرمایند: “… و همچنین برطرف می‌نماید چشم زخم را از فردی که چشم خورده و اثر آن را بر طرف می‌کند.”