این عادت‌ های خوب برای سلامتی مضر است!

عادت‌های روزانه‌ی ما بیشتر از آنچه که فکر می‌کنیم بر سلامت بدن ما مؤثرند و به همین دلیل باید در مورد عادت‌های خود فکر شده عمل کنیم. پژوهش‌ها نشان داده عادت‌های ما می‌توانند تأثیر بسیار مخربی داشته باشند.

به گزارش باملین، بنابراین لازم است بدانیم که کدام عادت‌ها واقعاً مفید و کدام یک درواقع مضرند.

۱- دوچرخه سواری

دوچرخه سواری گرچه فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما تحقیقات نشان داده این ورزش می‌تواند برای استخوان‌ها مضر باشد.

دوچرخه سواری به صورت نشسته انجام می‌شود و فعالیت فیزیکی‌ای نیست که وزن بدن در آن دخیل باشد. گرچه هنگام دوچرخه سواری اینطور به نظر می‌رسد که از پا‌های خود به شدت استفاده می‌کنید، اما فشاری که به پدال‌های دوچرخه وارد می‌کنید، به گونه‌ای نیست که تأثیر مثبتی بر استخوان‌ها داشته باشد. به علاوه، دوچرخه سواری در بلند مدت شما را مستعد شکستگی‌های استخوانی می‌کند.

۲- استفاده از دهانشویه

ماده‌ی مورد استفاده در دهانشویه برای از میان بردن باکتری‌ها طراح نشده است. اغلب دهانشویه‌ها حاوی موادی هستند که می‌توانند باعث خشکی دهان شوند، امری که باکتری‌های دهان را بیشتر می‌کند و در نتیجه موجب بدبویی دهان می‌شود. سعی کنید از دهانشویه‌های درمانی (Therapeutic Mouthwash) استفاده کنید که حاوی این مواد نیستند و به جای آن‌ها منتول یا فلوراید دارند.

۳- مصرف لوبیا

لوبیا حاوی ماده‌ای به نام فیتات است، نوعی اسید که مانع تولید کلسیم می‌شود. ما برای حفظ سلامت استخوان هایمان باید مواد غذایی‌ای مصرف کنیم که به جذب کلسیم کمک کنند. مصرف لوبیا، اما نتیجه‌ی عکس دارد، چون اجازه‌ی جذب کلسیم را نمی‌دهد، امری که می‌تواند منجر به تضعیف استخوان‌ها شود.

کمبود کلسیم می‌تواند باعث تضعیف دندان‌ها هم شود. با این حال، لازم نیست به کلی از مصرف لوبیا خودداری کنید، چون این ماده غذایی فواید زیادی دارد. کافی است پیش از پخت لوبیا، چند ساعتی آن را در آب بخیسانید.

۴- مصرف اسفناج

اسفناج خود حاوی کلسیم است، اما ماده‌ای به نام اگزالات هم دارد که می‌تواند مخل تولید کلسیم شود. نیازی نیست مصرف اسفناج را به کلی کنار بگذارید، بلکه کافی است آن را با دیگر مواد غذایی حاوی کلسیم ترکیب کنید. مثلاً می‌توانید اسفناج را به همراه پنیر مصرف کنید تا این ماده معدنی مورد نیاز بدن را دریافت کنید.

۵- پوشیدن لباس‌های تنگ

بله پوشیدن لباس‌های شیک و مُد روز و دنبال کردن ترند‌های روز خوب است، اما همیشه بی ضرر نیست. مثلاً پوشیدن شلوار‌های جین تنگ می‌تواند در زنان باعث عفونت‌های قارچی در ناحیه‌ی تناسلی شود، بخصوص اگر تعریق زیادی داشته باشند؛ بنابراین باید لباس‌هایی به تن کنید که اجازه‌ی گردش خون در سرتاسر بدن را بدهند.