این نوع دندان درد می‌ تواند نشانه سرطان باشد

بسیاری از ما با سرطان پوست، سرطان سینه و سرطان ریه آشنایی داریم، اما کمتر کسی از ما هست که با سرطان سر و گردن هم آشنایی داشته باشد. این نوع از سرطان‌ها کمتر شناخته شده‌اند و می‌توانند روی دهان، گلو، جعبه صدا یا همان حنجره، غده‌های بزاقی، سینوس‌ها و حفره‌های بینی اثرگذار باشند. اگر چه که جزء سرطان‌های رایج محسوب نمی‌شوند، اما باید آن‌ها را بیشتر شناخت تا بتوان شناسایی و درمانشان کرد.

به گزارش باملین، مطالعات ۵ ساله در این زمینه نشان می‌دهد که سرطان بینی و سینوس، جزء سرطان‌های بسیار نادر هستند، اما باید زود تشخیص داده شوند. در غیر این صورت وضعیت بد خواهد شد.

درد در دندان‌های بالا می‌تواند نشان‌دهنده سرطان بینی یا سینوسی باشد. طبق هشدار سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، درد در دندان‌های بالایی یا شل شدن دندان‌ها در این ناحیه که در مدت زمان طولانی بهبود پیدا نمی‌کند، می‌تواند نشانه این سرطان‌ها باشد. این وضعیت هر سال فقط ۲ هزار نفر را درگیر می‌کند، اما باز هم باید به آن توجه ویژه داشت.

همچنین بعضی از علائم هستند که نشان‌دهنده عفونت سینوسی هستند. البته این درد در قسمت دندان‌های بالا می‌تواند علامت سرطان باشد، اما شاید مشکلات سینوسی دیگر را نشان دهد. به عنوان مثال، عفونت سینوسی هم ممکن است با یکدیگر ظاهر شوند. درد در دندان‌های بالایی، آن هم در قسمت عقب معمولاً علامت مشکلات سینوسی است که ربطی به سرطان ندارد.

سینوس‌ها دو جفت فضای خالی در جمجمه هستند که به حفره بینی اتصال پیدا می‌کنند. اگر سینوزیت داشته باشید، بافت در این فضا‌ها ملتهب می‌شود و عامل ایجاد درد می‌گردد. آسیب این ناحیه یا عفونت در دندان ممکن است باعث سینوزیت مزمن و مداوم باشد.

حتماً برایتان این سوال پش می‌آید که چگونه این دو مشکل را از یکدیگر تشخیص دهیم؟ باید علائم سرطان سینوس را بشناسید که به شما کمک کند آن را در وضعیت‌های غیر جدی‌تر مانند عفونت سینوس تشخیص دهید. زمانی که مشکل شما سرطان باشد، ممکن است علائم دیگری مثل خونریزی بینی، برآمدگی یا سوزش در بینی را احساس کنید یا بی حسی و گزگز کردن صورت و سینوس‌ها یا فشار سینوسی و فشار در گوش و مشکلات بینایی را تجربه کنید.

اگر علائم در یک طرف سینوس یا حفره بینی ایجاد شد یا فقط یک طرفه دندان را درگیر کرد، باید بیشتر حساسیت به خرج دهید. سر و گردن دو سیستم جفت‌شده و مرتبط به هم هستند و ساختار آن‌ها قرینه است؛ بنابراین مشکل در این دو طرف به یکدیگر مربوط است و اگر بینی هم در یک طرف مشکل داشته باشد، باید بیشتر مسئله را پیگیر شوید.

اگر دندان درد یا هر نوع از مشکلات دندانی را تجربه کرده‌اید، اولین مرحله باید مشاوره با یک دندانپزشک باشد که می‌تواند علت‌های مشکلاتی مثل دندان درد مانند بیماری لثه و پوسیدگی یا هرگونه عفونت را تشخیص دهد و متوجه شود که مشکل از کجاست. اگر احساس کند که سینوس‌ها مشکل دارند و باعث ایجاد درد شده‌اند، احتمالا شما را به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع خواهد داد.