این هفت علامت یعنی لوزالمعده‌تان بیمار است

لوزالمعده در قست فوقانی شکم قرار دارد و هورمون‌هایی برای سوخت‌وساز مواد قندی ترشح می‌کند که این عملکرد برای سلامت بدن حیاتی است.

به گزارش باملین؛ هریک از علایم زیر نشاندهنده بیماری و عملکرد بد لوزالمعده است و باید به پزشک مراجعه کرد:

۱. درد شکمی

التهاب حاد یا مزمن لوزالمعده یا وجود تومور‌های سرطانی در لوزالمعده موجب درد‌های شکمی می‌شوند.

۲. کمردرد

اگر ۲ تا ۳ ساعت بعد از غذا خوردن، کمر درد داشتید و این درد پس از دراز کشیدن شدیدتر هم شد، ممکن است لوزالمعده‌تان بیمار شده باشد.

۳. احساس خنکی و رطوبت روی پوست بدن

احساس خنکی و رطوبت روی پوست بدن ممکن است علامت التهاب شدید لوزالمعده باشد. این التهاب درصورت ادامه موجب عفونت، خونریزی و تشکیل چرک در لوزالمعده و درنهایت موجب مرگ بافت لوزالمعده می‌شود.

۴. یرقان

زردی چشم و پوست، تیرگی رنگ ادرار و مدفوع روشن یا چرب، علامت یرقان است. در افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده، وقتی تومور مجرای صفراوی را مسدود می‌کند، فرد به زردی (یرقان) مبتلا می‌شود و یرقان، در صورت نبود درمان مناسب، کشنده است.

۵. تغییر در مدفوع

وقتی رنگ مدفوع روشن یا شبیه خاک رس شود یا بوی بسیار بدی داشته یا چرب باشد، به عملکرد لوزالمعده‌تان شک کنید. ممکن است تومور سرطانی لوزالمعده مسیر مجرای صفراوی را بسته باشد.

۶. اسهال یا یبوست

اگرچه بیماری‌های مختلفی موجب اسهال یا یبوست در فرد می‌شوند، اما سرطان لوزالمعده، به‌دلیل اینکه مواد مغذی به‌خوبی جذب بدن نمی‌شوند، فرد را گرفتار اسهال یا یبوست می‌کند.

از علایم دیگر ابتلا به بیماری‌های مربوط به لوزالمعده باید به تب، تهوع و استفراغ، فشار خون بالا، خارش پوست، بی‌اشت‌هایی و لاغر شدن، ابتلا به دیابت نوع۲، تشنگی مفرط، تکرر ادرار، خستگی مفرط و نداشتن انرژی، تاری دید، عفونت‌های مکرر، بهبود با تاخیر بریدگی‌ها و کبودی‌ها، بی‌حسی در دست‌ها یا پا‌ها اشاره کرد. آقایان هم ممکن است به ناتوانی جنسی مبتلا شوند.