این ویروس برای بدن ما فایده دارد!

دانشمندان گونه جدیدی از باکتریوفاژ به نام پاراید (Paride) را کشف کرده‌اند که می‌تواند به باکتری‌های خفته حمله کند.

به گزارش باملین، باکتری‌ها اغلب برای جلوگیری از نابود شدن توسط آنتی‌بیوتیک‌ها یا سایر تهدیدات، غیرفعال می‌شوند که همین موضوع، درمان آن‌ها را دشوار می‌کند. اکنون دانشمندان ویروسی را کشف کرده‌اند که می‌تواند به این دشمن‌های خفته حمله کند و در صورت همراه شدن با داروها، عفونت‌ها را به طور موثری از بین ببرد.

 

باکتری‌ها در محیط‌های خصمانه مانند زمانی که در معرض آنتی‌بیوتیک‌ها قرار می‌گیرند، می‌توانند به نوعی خواب زمستانی بروند، جایی که رشد و تقسیم آن‌ها متوقف می‌شود تا زمانی که همه چیز دوباره آرام شود. این موضوع، نابودی کامل آن‌ها را دشوار می‌کند و به مشکل رو به رشد مقاومت آنتی‌بیوتیکی کمک می‌کند که در نهایت حتی عفونت‌های اساسی را نیز کشنده می‌کند.

 

شکل دیگری از درمان از ویروس‌های شکارچی باکتری به نام فاژ برای از بین بردن عفونت‌ها استفاده می‌کند، اما این روش نیز باز هم عمدتاً به دلیل توانایی باکتری‌ها در فرو رفتن به خواب زمستانی تا زمانی که خطر برطرف شود، با مشکلاتی در کارآیی مواجه شده است.

 

باکتریوفاژ‌ها (باکتری‌خوارها) یا به اختصار فاژها، ویروس‌هایی هستند که به باکتری‌ها حمله می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. این ویروس‌ها برای باکتری‌ها اختصاصی هستند و نمی‌توانند به یوکاریوت‌ها حمله کنند.