این کارها دکوراسیون داخلی اتاق خواب را نابود می کنند!

دکوراسیون اتاق خواب شامل وسایل مختلفی می شود و با توجه به دخترانه یا پسرانه بودن می تواند دکوراسیون متفاوتی داشته باشد. اما برخی از وسایل که در هر دو نوع اتاق خواب قرار می گیرند و نکاتی که درباره دکوراسیون هر نوع اتاقی باید رعایت شود مشترک است. اگر شما از دکورا تاق خود ناراضی هستید باید بدانید که طبق چه اصولی دکوراسیون داخلی اتاق خواب خود را بچینید. در این مطلب از باملین به بیان این نکات می پردازیم.

استفاده از پاتختی‌های نامناسب در چیدمان اتاق خواب

استفاده از پاتختی‌هایی که بسیار بزرگ هستند، می‌توانند فضای داخلی اتاق خواب را دلگیر و سرد کنند. شاید بگویید که مهم‌ترین لوازم شخصیتان را داخل کشوهای پاتختی گذاشته‌اید و شدیدا به آن نیاز دارید، اما با چیدن اصولی کشو، جا برای مهم‌ترین لوازم شما باقی خواهد ماند.

 

 

این درست لحظه‌ای است که باید پاتختی با سایز مناسب انتخاب کنیم؛ یعنی نه بزرگ، نه کوچک! حالا می‌رسیم به فضایی که بر روی پاتختی‌ها وجود دارد. این فضا، بخشی مناسب برای قرار دادن اکسسوری‌ها است که زیبایی اتاق خواب را چندین برابر می‌کند، اما حتما باید از یک آباژور با اندازه مناسب نیز استفاده کنیم. اگر تخت ما دونفره است، بهتر است که برای هر دو سمت تخت، پاتختی و آباژور در نظر بگیریم تا اصل تعادل و تقارن در چیدمان اتاق خوابمان رعایت شود.

 

استفاده از رنگ‌آمیزی نامناسب برای اتاق خواب

شاید باور نکنید، اما رنگ‌ها چنان قدرتی دارند که به‌راحتی می‌توانند به اتاق خواب شما وسعت ببخشند، یا از وسعت آن بکاهند. اجازه دهید تا با چند مثال ساده موضوع را برای شما روشن کنیم. اگر طیف رنگی به کار رفته در دکوراسیون داخلی اتاق خواب ما، آبی تیره و طوسی باشد، در صورتی که ما برای دو دیوار موازی از رنگ آبی تیره و برای سقف و دیوار مابین، رنگ طوسی روشن استفاده کنیم، اتاق را تنگ‌تر کرده‌ایم.

 

 

این در حالی است که اگر دیوار روبه‌روی در و سقف را آبی تیره و دیوارهای دیگر را طوسی روشن کنیم، به سقف ارتفاع بخشیده‌ایم. می‌بیند؟ این دقیقا قدرت رنگ‌ها است. جدای از این بحث، باید در نظر داشت که اتاق خواب فضایی برای استراحت و آرامش یافتن است، بنابراین حتی اگر به رنگ‌های تند و تیز مثل قرمز علاقه داریم، بهتر است از آن برای رنگ‌آمیزی اتاق خواب استفاده نکنیم.

 

 

در عوض می‌توانیم با استفاده از دو یا سه آیتم قرمز در تناقض با رنگی مثل شیری یا سفید، اتاق خوابی پر حرارت ولی آرامش‌بخش داشته باشیم. بهترین رنگ‌هایی که می‌توان برای رنگ‌آمیزی اتاق خواب در نظر گرفت، رنگ‌هایی آرامش‌بخش مثل سبز سیج، آبی آسمانی و خاکستری روشنی است که با رنگ‌هایی مثل سفید ترکیب شود. فراموش نکنید استفاده یکنواخت از رنگ خاکستری می‌تواند به اتاق خواب شما احساس سردی ببخشد.

 

 

استفاده از تعداد زیادی بالش و کوسن بر تخت خواب

شاید فکر کنید که هر چه تعداد بیشتری بالش و کوسن بر روی تخت خواب قرار دهید، اتاقی باکلاس‌تر خواهید داشت. اما، از خود بپرسید آیا تمام آن بالش‌ها را نیاز دارید؟ روی تخت به اندازه لازم بالش بگذارید. فراموش نکنید که وقتی صبح زود از خواب بیدار می‌شوید و می‌خواهید سرکار بروید، یا عجله دارید، هرچه بالش و کوسن بیشتری داشته باشید، باید زمان بیشتری برای مرتب کردن تخت بگذارید.

 

 

پس به زمانتان رحم کنید و با استفاده از تعداد مناسب بالش و کوسن بر روی تخت، چیدمانی چشم‌گیر به اتاق خوابتان ببخشید. عموما برای تخت‌ خواب‌های تک‌نفره دو الی سه و برای تخت خواب‌های دونفره، چهار الی شش بالش و کوسن توصیه می‌شود.

 

استفاده از فرش نامناسب در چیدمان اتاق خواب

برای انتخاب فرش در چیدمان اتاق خواب باید به چند نکته توجه کنید. اول، رنگ و سبک آن را با دکوراسیون داخلی اتاق ‌خوابتان هماهنگ کرده سپس فرش‌هایی را برگزینید که پرزهای بلندتری دارند. بعلاوه، فراموش نکنید که فرش‌ها می‌توانند نقطه کانونی در چیدمان اتاق خواب شما باشند. اگر می‌خواهید این چنین باشد، رنگ آن را تیره‌تر و در تناقض با رنگ دیوارها در نظر بگیرید.

 

 

انتخاب نادرست رنگ و سبک فرش می‌تواند به طور کل زیبایی دکوراسیون اتاق خواب شما را بگیرد. نکته مهم دیگر این است که ما باید فرش را در محل مناسبی قرار دهیم. بهترین روش برای پهن کردن فرش در اتاق خواب این است که نقطه مرکزی فرش را یافته سپس پایه‌های پایینی تخت خواب را بر آن قرار دهید؛ به صورتی که دو طرف فرش، به اندازه‌ای مساوی از کناره‌های تخت بیرون بزند و بیشترین بخش فرش زیر تخت قرار گیرد.

 

 

ضمنا بهتر است فرش‌های خیلی کوچک برای اتاق خود انتخاب نکنید، قطعا همه ما عاشق اتاقی دنج هستیم، اما با استفاده از فرش کوچک احساس صمیمت را از آن می‌گیریم. بزرگترین اندازه فرش برای اتاق خواب باید به گونه‌ای باشد که حدودا ۱۰ الی ۱۵ سانت از دیوار فاصله داشته باشد.

 

نصب آینه با موقعیت نامناسب در اتاق خواب

چه چیزی بیشتر از یک نور طبیعی دل‌انگیز می‌تواند برای روتین‌های پوستی ما در اتاق خواب لازم باشد؟ چرا با آینه‌ها این نور را چند برابر نکنیم؟ آینه‌ها یکی از اصلی‌ترین و زیباترین لوازمی هستند که ما باید در اتاق خوابمان داشته باشیم چراکه قدرت این را دارند که نور و روشنایی را چندبرابر کنند. اما نصب آن در محلی نامناسب می‌تواند فاجعه‌بار باشد. لطفا آینه را بالای تاجِ تخت خواب نصب نکنید، به‌جای این‌کار، آن را روبه روی تخت و در زاویه‌ای قرار دهید که هیچ‌کس از بیرون اتاق خواب نتواند شما و خوابیدنتان را تماشا کند!