این ۲ اثر طبیعی خراسان‌شمالی در فهرست آثار ملی قرار گرفت

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی از ثبت ۲ اثر طبیعی استان در فهرست میراث ملی کشور خبر داد.

به گزارش باملین محمود مرادی نراگی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همزمان با روز درختکاری و منابع طبیعی ۲ اثر خراسان شمالی توسط اعضای هیأت ثبت احوال کشور مورد بررسی قرار گرفت و موارد لازم دریافت شد. شرایط ثبت نام ملی

وی افزود: یک تنه چنار قدیمی ۲۵۰ ساله از قلعه چه فریمان اسفرین و غار گسک و قنبر باغی از شهرستان های بم و صفی آباد در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است.

مرادی نراقی گفت: غار قنبر باغی گسک در شهر بام وصفی آباد، روستای ده شیرین و در ۶ کیلومتری شمال شرقی روستای گسک قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی ادامه داد: این غار که به نام غار گسک قنبرباغی به ثبت رسیده است، در بین مردم غار یرکستان نامیده می شود. منطقه در ارتفاعات کوه یارم جن قرار دارد.

وی یادآور شد: چنار کهنسال قلعه چه فریمان نیز در باغات در ۹ کیلومتری شمال غربی شهر اسفراین و ۶۰ متری خیابان اصلی قلعه چه قرار دارد.

مرادی نراگی افزود: محوطه درختی در دامنه کوه و در میان باغات با شیب اندک قرار دارد و دور تنه درختان ۱۳۰ سانتی متر و حدود ۲۵۰ سال قدمت دارند.

تاکنون ۷۱۳ اثر تاریخی خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که از این تعداد ۵۲۵ اثر تاریخی است.

استان خراسان شمالی با ۱۱۵۱ اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور واقع شده و سالانه میزبان میلیون ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) است که از این منطقه عبور می کنند.