این ۱۰ تا کار پوست صورت شما را نابود میکند | کارهای عادی که با انجام دادنش به پوست ضربه میزنید و خبر ندارید!

در طول روز شما با کارهای مختلفی می توانید به پوستتان ضربه بزنید و اصلا از این کارهای مضر برای پوست خبر هم نداشته باشید. پوست صورت بسیار حساس است و شما با اقدامات مضری که بر علیه آن انجام می دهید، ممکن است باعث ایجاد جوش و آکنه یا پیری زودرس برای آن شوید. به طور کلی علاوه بر روتین پوستی و اقدامات مراقبت و نگهداری از پوست، باید کارهایی که برای پوست مضر هستند را کنار بگذارید. در این مطلب از باملین می توانید با ۱۰ کار اشتباه در مراقبت پوست آشنا شوید.

 

حرارت می‌تواند منجر به بروز لکه های پوستی شود

اگر دچار اختلال پوستی چون ملاسما هستید، باید بدانید که حرارت محیطی میتواند منجر به بروز لکه های پوستی شود. این حرارت محیطی میتواند ناشی از پختن غذا در یک آشپزخانه ی گرم یا حتی حرارت محیطی ای که در یک منطقه ی استوایی تجربه میکنید، باشد.

بنابراین توصیه میشود هرگز به مدت طولانی در معرض حرارت قرار نگیرید و همیشه و به طور منظم در بیرون از منزل از ضدآفتاب با SPF بالای ۳۰ استفاده کنید تا آسیب به پوست را به حداقل برسانید.

 

 

انجام دورهای شنای زیاد می‌تواند به پوست شما صدمه بزند

ضد آفتاب ممکن است از پوست شما هنگامی که در استخرهستید محافظت کند، اما از تاثیرات منفی ای که کلر آب بر پوست شما میگذارد جلوگیری نخواهد کرد.

 

کلر موجود درآب میتواند چربی مفید و طبیعی ای که برای محافظت از پوست و موی شما وجود دارد، از بین ببرد. این امر منجر به خارش پوست شده و به مرور آن را حساس میکند.

 

بدین ترتیب توصیه میکنیم مدت زمان کمتری را در آب کلردار بمانید و حتما بعد از شنا مو و پوستتان را به خوبی آبکشی کنید.

خوابیدن به یک طرف صورت منجر به ایجاد چین و چروک می‌شود

 

شاید این جمله را خیلی شنیده باشید اما حقیقت آن است که متخصصان پوستی براین باورند که خوابیدن به تنها یکطرف از صورت میتواند باعث پیری زودرس و ایجاد چین و چروک شود.

افرادی که عادت به خوابیدن به یک طرف را دارند، گاها شاهد چین و چروک عمیقتر و حتی خطوطی عمودی بر روی گونه وچانه خود، در یک طرف از صورتشان هستند.

 

 

داروهای ضدآلرژی می‌توانند باعث بروز جوش‌های پوستی شوند

در کمال تعجب، برخی از داروهایی که برای درمان آلرژی شما تجویز میشنود، میتوانند وضعیت پوستی شما را برهم زنند.

اسپری های استروئیدی ممکن است منجر به بروز آکنه در افراد حساس شود. اگر هنگام بروز آلرژی احساس گرگرفتگی در پوستتان رخ میدهد، ممکن است از عوارض جانبی داروهای ضدآلرژی باشد. بنابراین با پزشک متخصص خود مشورت کرده تا جایگزین بهتری را به شما معرفی کند.

 

 

علاقه‌مندان به شیرینی بیشتر در معرض پیری زودرس قرار می‌گیرند

 

شکر باعث تغییرات هورمونی در بدن میشود و عواقبی دارد مشابه به زمانی که استرس دارید. از این موارد میتوان به تخریب کلاژن و الیاف ارتجاعی در پوست اشاره کرد. نتایج تحقیقات نشان داده است که مصرف بیش از اندازه ی شکر موجب در هم شکنندگی و حتی از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست میشود.

 

برخی از محصولات پوستی بر پایه‌ی روغن می‌توانند به پوست شما آسیب بزند

شوینده های حاوی روغن، روغن های صورت و بدن در بعضی از روتین های پوستی بسیار محبوب هستند، اما برای هرکسی مفید نیستند. اگرچه ممکن است این روتین ها موثر بنظر برسند اما باید در نظر بگیرید محصولاتی که پایه ی روغنی دارند میتوانند باعث بسته شدن منافذ پوستی شوند و جوش و آکنه به وجود آورند.

سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که ترکیبات غیر کمدون زا (Non-comedogenic) داشته باشند.

 

هرگز از اسپری مو برای تثبیت آرایش صورت استفاده نکنید

اگرچه این ترفند ممکن است آرایش شما را ساعت ها ثابت نگه دارند، اما دردراز مدت به پوستتان آسیب میزند. ترکیبات موجود در اسپری های مو پوستتان را تحریک میکند و باعث ایجاد قرمزی و خارش میشوند. همچنبن محتوی الکل های مضری هستند که پوست شما را خشک و پیر میکند و در نتیجه، آسیب به پوست را به همراه دارد.

بنابراین از اسپری های مخصوص فیکس برای تثبیت آرایشتان استفاده کنید.

 

 

دوش روزانه می‌تواند پوستتان را حساس کند

دوش گرفتن زیر آب گرم باعث خشکی و آسیب رساندن به سطح پوستتان میشود. این موارد میتواند منجر به قرمزی، پوسته پوسته شدن، خارش و حتی تشدید اگزما شوند. راه حل این مساله استفاده ی کمتر از آب گرم و مصرف مرطوبت کننده بعد از دوش گرفتن است.

 

 

انتخاب صندلی کنار پنجره در هواپیما می‌تواند به پوستتان آسیب وارد کند

احتمالا هنگام استراحت کنار دریا از ضدآفتاب استفاده میکنید، اما آیا تا به حال برای سفر با هواپیما هم به فکر زدن ضدآفتاب افتاده اید؟ به نظر میرسد نشستن در نزدیکی پنجره هواپیما هم میتواند باعث آسیب دیدن پوستتان شود.

سخنگوی انجمن متخصصان پوست در بریتانیا میگوید: ” هنگامی در هواپیما هستید اکثر امواج UVB که منجر به آفتاب سوختگی در سطح پوستتان میشوند، توسط پنجره مسدود میشود. اما این مورد درباره ی پرتوهای UVA صدق نمیکند و از آنجایی که شما در هواپیما به لایه ی ازون نزدیک تر هستید امواج خورشید به مراتب مضرتر هستند.”

این بدان معناست که پرتوهای UVA خورشید قادر به رد شدن از پنجره ی شیشه ای هستند و روی پوست شما تاثیر میگذارند. بنابراین حتما قبل از نشستن در کنار پنجره برای یک پرواز طولانی ، از ضد آفتاب استفاده کنید.

 

 

از اسکراب و لایه‌برداری بیش از انداره پوستتان بپرهیزید

اسکراب کردن بیش از اندازه پوست میتواند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد و منجر به آسیب به پوست شما شود.

به گفته محققان، بسیاری از افراد از مواد لایه بردار و یا اسکراب را بیش از حد بر روی پوست خود ماساژ میدهند و یا به مدت طولانی ای مصرف میکنند که این کار معادل سوختگی درجه یک یا دوی پوستی است.

استفاده از اسکراب های طبیعی مانند شکر و قهوه میتواند در نهایت منجر به حساس شدن و حتی پاره گی رگ های خونی در پوستتان شود. بنابراین در هنگام استفاده از آنها دقت کنید و به آرامی بر روی پوست ماساژ دهید و یا به طورکلی از مصرفشان صرف نظر کنید و از اسکراب های شیمیایی با ترکیبات ملایم لایه برداری استفاده کنید.