این ۹ گیاه آپارتمانی گرد و غبار داخل خونه رو از بین میبرن!

در این روزها که آلودگی هوا به یکی از معضلات اصلی مردم شهرهای بزرگ تبدیل شده است، راه های مختلفی برای از بین بردن آلودگی ها و گرد و غبار داخل خانه پیشنهاد می شود. اگر شما هم از گرد و غبار خانه خسته شده اید و هر روز به دنبال گردگیری هستید، می توانید از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید که علاوه بر زیبایی خانه، گرد و غبار منزل شما را از بین میبرند. این گیاهان هوای پاک و تمیز را به شما هدیه می دهند و می توانند ذرات گرد و غبار را به خود جذب کنند. در این مطلب از باملین با ۹ گیاه آپارتمانی که می توانند گرد و غبار را از بین ببرند آشنا می شوید.

 

 

۱- گیاه گندمی

گیاه گندمی یا عنکبوتی یکی از مقاوم ترین و ارزان ترین گیاهان آپارتمانی است که در از بین بردن گرد و غبار و سایر سموم موجود در هوا، از جمله فرمالدئید عالی عمل می کند. این گیاه همچنین قادر است دیگر عناصر ناهنجار محیط از جمله زایلن، بنزن، و مونوکسید کربن را نیز از بین ببرد و در صورت فراهم بودن شرایط محیطی مناسب بسیار سریع رشد می کند. سه نمونه از این گیاه در ایران بسیار محبوب است؛ نمونه ای با برگ های کاملا سبز، نمونه ای با حاشیه سبز و میان برگ سفید و دیگری حاشیه برگ سفید و میان سفید. در حالت معمول این گیاه بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر رشد می کند.

 

 

 

۲- سانسوریا

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا سانسوریا اغلب اوقات با مقداری گرد و غبار پوشیده شده است؟ توانایی این گیاه در جذب گردوغبار موجب شده تا در بیشتر مواقع گردو خاکی به نظر برسد. این گیاه از خانواده مارچوبه سانان و ساکولنت ها است و به دلیل مقاومت بالا و نگهداری آسان جایگاه ویژه ای در خانه ها، دکوراسیون داخلی و محیط های اداری دارد. سانسوریا با تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن در شب به تصفیه هوا و کاهش گردوغبار کمک می کند.

 

۳- اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم گیاهی زیبا با شکوفه های سفید رنگ و برگ های بلند است که به دلیل نیاز نوری کم و شرایط نگهداری آسان به عنوان یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای افراد مبتدی محسوب می شود. این گیاه دارای برگ های همیشه سبز، نوک تیز و براق بوده و گل های سفید آن نماد پاکی و معصومیت می باشند. اسپاتی فیلوم در فیلتر کردن گرد و غبار و سایر مواد حساسیت زا از محیط بسیار موثر عمل می کند. همچنین قادر است آلاینده هایی مانند بنزن، فرمالدئید، تولوئن، زایلن و مونوکسیدکربن موجود در محیط را نیز از بین ببرد.

 

۴- نخل اریکا

نخل اریکا یکی از گیاهان لوکس آپارتمانی است که قابلیت انطباق بالای آن با شرایط مختلف محیطی این گیاه را به یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است. این گیاه برگ هایی براق، کشیده و باریک رو به بالا دارد و در برابر سرما و نور کم نیز بسیار مقاوم است. نخل اریکا علاوه بر کاهش گرد و غبار محیط و فیلتر کردن ذرات معلق موجود در هوا، به افزایش رطوبت محیط اطراف نیز کمک می کند و در محیط آپارتمان معمولا تا یک متر رشد می کند.

 

۵- فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا یک گیاه زیبا و همیشه سبز با برگ هایی پهن، براق و نوک تیز به رنگ سبز و ابلق و بافت چرمی است که به صورت درختچه ای رشد می کند. این گیاه نگهداری و مراقبت آسانی دارد و برای افراد مبتدی یا کسانی که وقت کافی برای رسیدگی به گیاهان خود را ندارند، عالی است. گیاه فیکوس الاستیکا برگ های مومی شکل و درشتی دارد که در جذب آلاینده های موجود در هوا بسیار موثر عمل می کنند و شما می توانید با مه پاشی کردن برگ ها توانایی این گیاه را در به دام انداختن گردوغبار افزایش دهید.

 

 

۶- نخل پیگمی

نخل پیگمی، نخل خرمای کوتاه یا نخل ققنوس نام درختچه ای باریک با اندازه کوچک تا متوسط و رشد کند است که معمولا بین ۲ تا ۷ متر رشد می کند. برگ های این گیاه کمی آویزان بوده و در رنگ خاکستری مایل به سبز دیده می شوند. این نخل در تصفیه هوای خانه و جذب فرمالدئید، تولوئن، زایلن و استایرن بسیار موثر عمل می کند و از این طریق موجب کاهش گردو غبار محیط می شود.

 

۷- زاموفیلیا

زاموفیلیا گیاهی با برگ های براق و بیضی شکل است که به دلیل نگهداری نسبتاً آسان و زیبایی خیره‌کننده، به عنوان یکی از گیاهان پرطرفدار در میان علاقمندان به نگهداری از گیاهان آپارتمانی معرفی می شود. این گیاه در برابر کم آبی نیز کاملا مقاوم است و برگ های مومی شکل و براقش در به دام انداختن گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هوا بسیار موثر عمل می کنند. به همین دلیل توصیه می شود روزانه یک بار برگ های این گیاه را غبارپاشی کنید تا توانایی آن در جذب گردوغبار افزایش پیدا کند. بهترین مکان برای نگهداری از زاموفیلیا اتاق خواب است.

 

۸- پتوس

پتوس یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی با شاخه های آویزان و برگ های قلبی شکل است که علاوه بر زیبایی، مقاومت بسیار بالایی دارد و نگهداری از آن نیز آسان است. شاخ و برگ های براق این گیاه نه تنها در به دام انداختن گرد و غبار عالی هستند، بلکه به عنوان یکی از بهترین گیاهان در جذب ترکیبات آلی فرار (VOC) ها و سموم مضر موجود در هوا عمل می کند. بر اساس مطالعه هوای پاک ناسا، این گیاه قادر است آلاینده هایی مانند بنزن، تولوئن، فرمالدئید، مونوکسید کربن و زایلن موجود در محیط را نیز از بین ببرد.

 

۹- دیفن باخیا

دیفن باخیا یکی از گیاهان زینتی همیشه سبز و چند ساله است که به دلیل مقاومت بالا و نگهداری آسان، به عنوان یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی معرفی می شود. این گیاه برگ‌های بزرگ، بیضی شکل و پهن با رنگ سبز و نقوش  زیبای سفید، کرم و زرد در قسمت میانی دارد که متاسفانه سمی بوده و نگهداری از آنها توسط افرادی که فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارند، توصیه نمی شود. این گیاه در جذب VOC هایی همچون استون، بنزن، فرمالدئید و تولوئن از هوای داخل خانه بسیار موثر عمل می کند و گزینه خوبی برای به دام انداختن گرد و غبار محیط است.