بازدید از آبشار آبسر جیرفت را از دست ندهید

باملینا _ خدمات توریستی: آبشار آبسار یکی از مقاصد گردشگری طبیعی استان کرمان است که در ارتفاعات منطقه بحرآسمان در روستای سید مرتضی از توابع شهرستان ساردویه و بخش حنسا در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رابر واقع شده است.

این آبشار با ارتفاع ۲۵ متری بین دو دیوار سنگی تیره جریان دارد و پس از برخورد به صخره‌های دیوار، حرکت خود را در میان سنگ‌های کوچک و بزرگ ادامه می‌دهد.

وجود خزه ها و سایر گیاهان روی صخره های اطراف و نزدیک آبشار، چهره زیبای آبشار را بی عیب و نقص می کند. در عین حال چشمه های فراوان از دیگر موهبت های این منطقه است.

آشنایی با جیرفت

شهرستان جیرفت که در دشتی وسیع واقع شده است یکی از شهرهای تاریخی و مهم جنوب استان کرمان به شمار می رود. جیرفت را بسیاری با نام شهر داگیانوس می شناسند. شهر داکیانوس، تمدنی که ادعای بسیاری از باستان شناسان درباره قدیمی ترین تمدن جهان در سومر عراق را تکان داد. این شهر باستانی و تاریخی که بسیار مورد توجه مورخان و باستان شناسان است، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

مورخان و باستان شناسان ایرانی تحقیقات گسترده ای در این منطقه از کشور انجام داده اند که نتیجه آن کشف و ثبت آثار باستانی جالب و باورنکردنی است که قدمت و قدمت طولانی خود را به جهانیان ثابت کرده است.

آنها توانستند با حفاری در منطقه جاده خلیل و کشف چندین اثر باستانی از جمله سنگ صابون و مجسمه بت که توسط طراحان و سازندگان به شکل یک مرد ساخته شده بود، شهر داکیان و نظریه کنارسندل را اثبات کنند. کشفی که به ثبت ملی رسید و دستاورد مهم و ارزشمندی را به ارمغان آورد.

حتما از آبشار آبسار جیرفت دیدن کنید

آنها به دنیا ثابت کردند که مهد تمدن خاورمیانه فقط در بین النهرین نبوده است. بلکه در جای دیگری از جهان یعنی در کشور ایران و در سرزمین جیرفت یافت می شود.

علت نامگذاری این شهر تاریخی به نام جیرفت روایاتی دارد. گروهی بر این باورند که «جیر» به معنای پست و پست است و کلمه «سقوط» نیز در لغت به معنای «افتاده» است.

از این رو جیرفت را «دشت پست و آبرفتی» می دانستند و به همین نام شهرت یافت. برخی دیگر معتقدند که «ج» از مخفف کلمه «آب» گرفته شده است. «سال» نیز به معنای روییدن و پاک کردن است که از فعل ماضی رفتن گرفته شده است.

این شهر که در گذشته بر اثر سیل عظیم و گسترده کاملا ویران و ویران شده بود به «سال جی» و سپس به «جیرفت» شهرت یافت.

از مکان های گردشگری این سرزمین می توان به آبشار ده ولی، آبشار گلم دخترکش، ییلاقات در بهشت ​​(درهزار)، آبشار سرنکوه، روستای زیبای ساغری، روستای لوچه، روستای رامون، روستای انجیرسیه، روستای گرو، روستای سرمشک و روستای گرغان اشاره کرد.

درباره آبشار آبسار جیرفت

آبشار آبسر در N291209 E570550 در استان کرمان واقع شده است. این آبشار در دره ای عمیق در شمالی ترین قسمت ارتفاعات بحرآسمان واقع شده است.

دسترسی به آبشار از طریق جاده رابر-جیرفت، جاده فرعی امامزاده سید مرتضی، ۲ کیلومتری قبل از روستای سید مرتضی، جاده خاکی آبشار امکان پذیر است.

آبشار آبسار در روستای سید مرتضی در دهستان هنزه قرار دارد و ارتفاع آن به حدود ۲۵ متر می رسد.

این آبشار که صدای ریزش آب آن شور و نشاط خاصی به فضا می بخشد، در امتداد دیوارهای سنگی تیره رنگ جریان دارد و در قسمت هایی از طول آبشار جریان آب با سنگ ها برخورد کرده و از میان گل و لای سنگ ها حرکت می کند. و گیاهان یک مسیر تصویری زیبا ایجاد می کنند.

حتما از آبشار آبسار جیرفت دیدن کنید

این آبشار در یکی از تفرجگاه های خوش آب و هوای رابر قرار دارد که منظره زیبایی دارد.

همه ساله گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی از نقاط مختلف ایران برای دیدن آبشار آبسر به کرمان سفر می‌کنند تا از نعمت‌های بی‌کران خداوند که به شکلی زیبا و شگفت‌انگیز در این منطقه گردشگری-تفریحی چیده شده است، بهره‌مند شوند.

آبشار آبسار از ارتفاعات بحرآسمان سرچشمه می گیرد و در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی رابر می ریزد. ارتفاع این آبشار زیبا به ۲۵ متر می رسد. فاصله آبشار تا روستای سید مرتضی حدود ۷ کیلومتر است. دسترسی به آبصار از طریق جاده رابر- هنزا- جیرفت، جاده فرعی امامزاده سید مرتضی امکان پذیر است.

این آبشار جذاب که صدای ریزش آب آن شور خاصی به فضا می بخشد، در امتداد دیوارهای سنگی و تیره رنگ جریان دارد و در قسمت هایی از طول آبشار برخورد نهر آب با سنگ ها علاوه بر تشدید سروصدا و غرش آب، باعث حرکت می شود در لابه لای سنگ ها، خزه ها و گیاهان مسیر تصویر زیبایی را در این قسمت از رابر و روستا ایجاد می کند. همچنین حرکت مداوم آب در بستر رودخانه از کناره های سنگ های ریز و درشت و حاشیه سبز آن بر اثرات آبشار آبشار افزود.

طراوت و صدای ریزش آب در انتهای آبشار به ویژه عطر شگفت انگیز گل ها و گیاهان وحشی، این فضا را مملو از مواهب ناب طبیعت برای بینندگان خود کرده است. چشم انداز اطراف آبشار آبسر به دلیل ارتفاع زیاد معمولاً در فصل تابستان هوای خنک تری نسبت به مناطق پایین تر دارد و در نتیجه گردشگران و طبیعت گردان را به خود جذب می کند.

حتما از آبشار آبسار جیرفت دیدن کنید