بازدید از روستای موئیل را از دست ندهید

باملینا _ خدمات توریستی: روستای زیبای مویل یکی از روستاهای واقع در شهرستان مشگین شهر استان اردبیل است که در ۱۵ کیلومتری شهرستان مشگین شهر قرار دارد.

این روستا در دره ای زیبا در دامنه سبلان واقع شده و دارای مناظر بسیار زیبایی است.

این روستا که در ارتفاع ۲۱۰۰ متری قرار دارد طبیعتی سرد و کوهستانی دارد و رودخانه معروف خیاوچای نیز از کنار روستا می گذرد.

این روستا در گذشته یکی از ویلاهای واقع در مسیر کوچ ایل معروف شاهسون بود که کم کم در حال تبدیل شدن به یک روستای بزرگ است. اما دره ها مویل یکی از مسیرهای کوچ ایل شاهسون اردبیل به مراتع بالادست مانند ایلگار است.

آشنایی با روستای مویل

روستای مویل یکی از جاهای دیدنی مشگین شهر محسوب می شود. این روستا در فاصله ۱۵ کیلومتری جاده مشگین شهر به اردبیل و به سمت جنوب شرقی قرار دارد.

ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود ۲۱۸۰ متر است که آن را در زمره سردسیرترین روستاهای کشور قرار داده است. این روستا از شمال و جنوب به ارتفاعات سبلان ختم می شود.

حتما از روستای مویل دیدن کنید

روستای مویل به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی تابستان های معتدل و زمستان های بسیار سردی را تجربه می کند. روستای مویل در دامنه غربی کوه سبلان قرار دارد.

دامنه های این کوه مکان بسیار خوبی برای استفاده از انرژی زمین گرمایی است. به همین دلیل در اطراف این روستا چشمه های آب گرم فراوانی وجود دارد.

همچنین در چند سال اخیر تعدادی آبگرم مصنوعی در این منطقه ساخته شده است که می تواند در صنعت گردشگری به مردم این روستا کمک کند.

به دلیل قرار گرفتن روستای مویل در دامنه کوه، راه دسترسی به آن کوهستانی است که البته برای رانندگی مناسب است و در سال های اخیر چندین بار تعمیر شده است.

راه اصلی رسیدن به روستای مویل استفاده از جاده اصلی مشگین شهر اردبیل است. سپس برای رسیدن به روستای مویل باید از جاده مویل استفاده کنید و با رسیدن به دوراهی دیزو مویل باید از خروجی مویل بروید.

جمعیت روستای مویل در آخرین سرشماری ۱۲۱۹ نفر گزارش شده است. بیشتر مردم روستا به کشاورزی و دامداری مشغول هستند. البته با گرایش نسل جوان به مشاغل دیگر، رونق این دو حرفه در این روستا کمی کاهش یافته است.

این روستا در واقع ییلاق اقوام مختلف بوده که با مهاجرت عشایر شاهشون به این منطقه تبدیل به روستایی شده است.

جاذبه های درجه یک روستای مویل

ساری گونی، دوله سر، کارا کیه و گیویل درسی از ارتفاعات سبلان هستند که شامل این روستا و دره وسیع آن می شود.

این روستا در مسیر صعود به قله‌های سبلان از جمله قله معروف کسری قرار دارد، اما در اطراف این روستا علاوه بر چشم‌انداز دره‌ها و کوهپایه‌های آن، جاذبه‌های طبیعی زیادی وجود دارد.

حتما از روستای مویل دیدن کنید

آبشار گورگور خیاوچای یکی از جاذبه های نزدیک این روستا است و طرفداران زیادی دارد.

این آبشار زیبا با چشم اندازی جذاب در هر چهار فصل سال پناهگاه دوستداران طبیعت است. علاوه بر این، آبشار زیبا و بکر جهان درسی نیز در نزدیکی روستای مویل قرار دارد.

روستای مویل در مسیر یک کمربند آتشفشانی قرار دارد و همین امر باعث شده چشمه های آب گرم زیادی در آن دیده شود.

در مرکز روستا حوض آب گرم مویل قرار دارد که دارای دو حوض آب گرم زنانه و مردانه است و از آن آبی با دمای بالای ۴۰ درجه می جوشد که برای درمان بیماری های عصبی و مشکلات پوستی بسیار مفید است.

چشمه های آب گرم آق سو و یال سوئی از دیگر چشمه های اطراف روستا هستند که به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرند و دارای خواص دارویی فراوانی هستند.

مجتمع آب درمانی قینرجه، مجتمع آب درمانی قطورسوی و مجتمع آب درمانی ملک سوی نیز در مجاورت این روستا قرار دارند و آن را به یک مرکز گردشگری معروف تبدیل کرده اند.

گازبوس هایی در روستا برای پذیرایی از گردشگران ساخته شده و راه دسترسی نیز آسفالت شده است.

آبشار گورگور خیاوچای

آبشار گورگور خیاوچای در بخش شمالی روستای مویل و در دامنه شمالی سبلان قرار دارد. این آبشار با ارتفاع حدود ۱۲ متر دارای حوضچه ای مدور است که زیستگاه ماهی قزل آلا است که از گونه های کمیاب ماهی قزل آلا به شمار می رود.

این آبشار در حدود ۲۰ کیلومتری مرکز مشگین شهر و پنج کیلومتری روستای مویل است.

منطقه گردشگری اطراف آبشار گورگور مساحتی در حدود ۲۰۰ متر مربع را در بر می گیرد. مناظر زیبای اطراف این آبشار، آب تمیز و زلال آبشار گوارا، کوه های پشت آبشار گورگور از جاذبه های وصف ناپذیر این منطقه هستند.

حتما از روستای مویل دیدن کنید

اوج کسری

یکی دیگر از مناظر طبیعی که گردشگران می توانند در روستای مویل از آن لذت ببرند کوه کسری است. این قله از قله سبلان است که سومین قله مرتفع است. علاقه مندان به کوهنوردی می توانند با کمک کارشناسان حاضر به کوه کسری صعود کنند.

قشلاق کراکیا

یکی از مناطق نزدیک روستای معیل قشلاق قراقیه از دیگر ویژگی های شهرستان مشگین شهر است. این منطقه در مسیر جاده اصلی اردبیل به مشگین شهر قرار دارد.

نام این روستا به فارسی کوه سیاه است و دلیل نامگذاری آن شاید همسایگی این روستا با کوه سنگ سیاه اطراف روستا باشد.

منظره زیبای این روستا از بالای کوه و همچنین مناظر زیبا از جمله مواردی است که گردشگران را برای بازدید از این مکان متقاعد می کند.