بازدید از چشمه دو خواهران شازند را از دست ندهید

باملین _ سرویس گردشگری: چشمه دو خواهران در شرق دشت آستانه در دامنه جنوب غربی رشته کوه راسبند (کوه دو خواهران ) در ارتفاع ۲۳۶۰متری از سطح دریا قرار دارد. دسترسی به این چشمه از طریق جاده آسفالت شازند – نور آباد امکان پذیر است.

در کیلومتر ۶ جاده شازند – نورآباد در سمت چپ جاده (شرق جاده) با فاصله حدود ۳/۳ کیلومتر از جاده اصلی – جاده فرعی و خاکی جدا می شود که به روستای دو خواهران منتهی می گردد. چشمه دو خواهران در بالای روستای دو خواهران قرار دارد.

و برای عامه مردم و اهالی روستایی دو خواهران این چشمه جنبه تقدیس و زیارتی دارد کیفیت آب این چشمه بسیار خوب می باشد و زمین های کشاورزی روستای دو خواهران را مشروب می نماید.

در مسیر این چشمه تا روستای دو خواهران درختان کهنسالی چون گردو – صنوبر – بید وجود دارد که منظره زیبایی به این چشمه داده است.

آشنایی با چشمه دو خواهران

این چشمه یک چشمه کارستی است که قسمتی از آب کوه مرتفع دو خواهران را زهکشی می نماید.

با توجه به موقعیت و ارتفاع بالای این چشمه در گرمای تابستان این مکان هوای خنک و مطبوعی دارد و آب چشمه نیز در تابستان خنک و گوارا با کیفیتی عالی است.

هر ساله در فصل تابستان معمولاروزهای جمعه یا تعطیل تعدادی از اهالی شهرستان و یا استان از نقاط مختلف برای تفریح و یا احیانا زیارت به این مکان می آیند.

بازدید از چشمه دو خواهران شازند را از دست ندهید

در این چشمه دو تونل یه صورت غار موجود است. یک تونل که از آن آب چشمه بیرون می زند ارتفاع این تونل نزدیک به دو متر و عمق ان حدود ۸ متر می باشد.

در بالای این تونل – تونل دیگری وجود دارد که به طور متوسط ۵/۱ تا ۲ متر ارتفاع و بیش از ۱۰ متر عمق دارد. این دو تونل معروف به غار دو خواهران می باشد.

که طبق اعتقاد اهالی روستای دو خواهران و همچنین عده ای از مردم منطقه فقط باید خانم ها داخل این غار شوند چون معتقدند که دو خواهران از نوادگان امام علی (ع) در داخل این غار غایب و مخفی شده اند و به همین خاطر این مکان زیارتی دارد.

در کل چشمه دو خواهران از نقاط کم نظیر طبیعی و دیدنی استان به شمار می رود.

طبق اعتقادات مردم منطقه، دو خواهر از نوادگان امام علی (ع) برای در امان ماندن از شر دشمنان در این غار پناه گرفته و از خدا تقاضای غیب شدن خود را کردند که چنین شد.

بنابراین از این نظر آب چشمه مقدس بوده و مکان خروجی آب مورد زیارت اهالی روستای دو خواهران قرار میگیرد.

از ابتدای خروج آب تا پایین روستای دو خواهران انواع درختان تنومند و کهنسال چنار، صنوبر، بید و گردو وجود دارند که از این آب تغذیه می کنند. همچنین، آب این چشمه برای کشاورزی و شرب هم مورد استفاده قرار میگیرد.

ویژگی‌های جالب چشمه دو خواهران شازند

روستای دو خواهران در فاصله ده کیلومتری با شهرستان شازند و چهل کیلومتری مرکز استان مرکزی می باشد.این روستا دارای اقلیمی کوهستانی می باشد.

طبیعت این روستا به مساحتی به طول و عرض سی هکتار است و پوشش گیاهان دارویی و درختان میوه و دیگر انواع پوشش گیاهی در سه فصل بهار، تابستان و پاییز قابل مشاهده می باشد.

روستای دوخواهران شهرستان شازند با کد شناسایی ۰۰۰۷۰۲ به ثبت اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی رسیده است.

در جاده شازند به آستانه، واقع در کیلومتر شش جاده شازند به نورآباد، چشمه‌ای به نام چشمه دوخواهران قرارگرفته است.

علت نام‌گذاری نیز اعتقاد اهالی به پنهان شدن دو خواهر از نوادگان امام علی در داخل این غار می‌باشد. این چشمه در بالای روستای دو خواهران قرار دارد و برای عامه مردم و اهالی روستا جنبه تقدس و زیارتی دارد.

بازدید از چشمه دو خواهران شازند را از دست ندهید

چشمه دو خواهران در شرق دشت آستانه در دامنه جنوب غربی رشته کوه راسبند (کوه دو خواهران ) در ارتفاع ۲۳۶۰متری از سطح دریا قرار دارد.

کیفیت آب این چشمه بسیار خوب است و زمین‌های کشاورزی روستای دو خواهران را آبیاری می‌کند.

در مسیر این چشمه تا روستای دو خواهران درختان کهنسالی چون گردو، صنوبر و بید به چشم می‌خوردکه چشم انداز زیبایی به این منطقه داده است.‏ این چشمه یک چشمه کارستی است که قسمتی از آب کوه مرتفع دو خواهران را زهکشی می‌نماید.

با توجه به موقعیت و ارتفاع بالای این چشمه در گرمای تابستان این مکان هوای خنک و مطبوعی دارد و آب چشمه نیز در تابستان خنک و گوارا با کیفیتی عالی است.

هر ساله در فصل تابستان معمولاروزهای جمعه یا تعطیل تعدادی از اهالی شهرستان و یا استان از نقاط مختلف برای تفریح و یا احیانا زیارت به این مکان می‌آیند.

از نکات قابل توجه، ارتفاع و عمق تونل‌های طبیعی آب چشمه است. تونل اول حدود ۲ متر ارتفاع و حدود ۸ متر عمق و تونل دوم حدود ۲ متر ارتفاع و بیش از ۱۰ متر عمق دارد و حجم آب فراوانی را به بیرون هدایت می‌کند.