با این ایده ها عین یه ایرانی اصیل دکوراسیون خونه رو درست کن!

این روزها خیلی از خانه ها به شکل قدیمی دکوراسیون خود را انتخاب می کنند و سعی دارند دکور اصیل ایرانی را در خانه خود پیاده سازی کنند. طرح های معماری سنتی ایرانی با آن رنگ و لعاب آرامش بخش همیشه مورد استقبال مردم ایران بوده است اما متاسفانه چندسالی با آپارتمان نشینی های مفرط این نوع معماری کنار گذاشته شده بود. اگر دوست دارید معماری سنتی و اصیل ایرانی را در منزل خود پیاده سازی کنید این مطلب از باملین را تا انتها مطالعه کنید.

رنگ در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

وقتی نام معماری ایرانی را می‌آوریم، ناخودآگاه چند رنگ در ذهنمان مجسم می‌شود؛ قرمز لاکی، آبی ایرانی، سبز ایرانی (فیروزه‌ای)، رنگ عنابی و غیره. برخی از این رنگ‌هایی که در ذهن مجسم کردید، در دنیا با نام ایران شناخته می‌شوند. حال، هرچه ما بیشتر از این رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی منزلمان استفاده کنیم، بیشتر به سمت معماری اصیل ایرانی می‌رویم چراکه بازی با رنگ یکی از اصلی‌ترین عناصر در سبک معماری ایرانی است.

 

 

 

 

طرح در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

یکی از زیباترین طرح‌هایی که در جانِ معماری ایران ریشه دارد، طرح‌های اسلیمی است. گلِ فرش‌ها، نقاشی روی دیوار، نقاشی روی ظروف و غیره، همگی مکان‌هایی مناسب هستند برای اجرای اسلیمی بر روی آن‌ها. این طرح‌ها به قدری خاص و زیبا هستند که اگر فقط بر یک بخش از محیط داخلی منزل، مثل یک دیوار، آن را اجرا کنیم، تا اندازه‌ای زیاد توانستیم معماری ایرانی را به دکوراسیون داخلی منزلمان بیاوریم. خطوط گذاشته شده بر طرح اسلیمی بسیار متنوع است، به همین دلیل می‌توان آن را ساده‌سازی کرده و در معماری‌هایی به سبک مدرن نیز پیاده‌سازی کرد.

 

 

 

 

کاشی‌کاری در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

مگر می‌شود در یک خانه برای سرویس بهداشتی، دیوار‌های آشپزخانه و بخش‌های دیگر از کاشی استفاده نکنیم؟ کاشی یکی از مستحکم‌ترین متریال برای جلوگیری از نفوذ رطوبت است. حالا که از کاشی استفاده می‌کنیم، چرا به فکرمان نیافتاده از سبک کاشی‌کاری‌های ایرانی الهام بگیریم؟ کاشی‌کاری در معماری ایرانی طیف طرحی بسیار گسترده‌ای دارد. به‌عنوان مثال کاشی هفت رنگ. در جدید‌ترین سینک‌های برای روشویی و ظرفشویی نیز از این نوع کاشی‌کاری‌ها الهام گرفته‌اند که بسیار زیبا است که دکوراسیون داخلی منزل شما را با سبک معماری ایرانی آشتی می‌دهد.

 

 

 

 

آجر و گچ‌بری در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

گچ نیز همچون کاشی یکی از اصلی‌ترین عناصر برای ساخت یک خانه است. از این رو ما می‌توانیم زیباترین ایده‌ها برای تزئین دیوار‌ها را از گچ‌بری‌های ایرانی بگیریم. علاوه‌بر گچ‌بری، استفاده از آجر نیز برای دیزاین دیوارها بسیار جذاب است. به‌‎عنوان مثال می‌توانیم از انواع آجرها برای دیوار پشت تلویزیون استفاده کنیم. استفاده از این دو عنصر در طراحی به سبک مدرن نیز کارآمد است. به‌عنوان مثال در سبک صنعتی از آجر بهره فراوانی می‌برند.

 

 

 

اُرسی در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

اگر می‌خواهید خانه‌ای به شدت زیبا و متفاوت داشته باشید به اُرسی رو بیاورید. اُرسی‌ها، پنجره‌هایی کاملا ایرانی هستند که طرح، رنگ و نورپردازی به سبک ایرانی را یک‌جا به شما هدیه می‌دهند. فرض کنید در یک ظهر دل‌انگیز از لابه‌لای مشبک‌های چوبی و شیشه‌های رنگی به فضای خانه شما نور بتابد. آن عرفانی که همواره در معماری سنتی ایرانی وجود داشته، به خانه شما قطعا قدم می‌گذارد. ارسی‌ها فقط زیبا نیستند، آن‌ها می‌توانند از ورود حشرات به منزلتان جلوگیری کنند، حریم خانه شما را امن‌تر کنند و از شدت گرما در مناطق گرمسیری بکاهند. پس چرا همین حالا از تعویض پنجره‌ها شروع نمی‌کنید تا دکوراسیون منزلتان به سبک ایرانی اصیل شود؟

 

 

 

 

فرش و گلیم در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

از آن‌جایی که ایران کشوری با قدمت چندهزارساله است، در هر نکته، سخن‌های فراوان دارد، اما درباره فرش همه چیز متفاوت است. هرجای جهان که بروید ممکن است مردم آن کشور ایران را با فرش‌های جذابش بشناسند. اما، قرار نیست از فرش، فقط به‌عنوان فرش استفاده کنیم. فرش‌ها می‌توانند روی مبلمان، پرده، و حتی دیوارهای ما نقش ببندند. اما، فراموش نکنید که اگر دوست دارید فضایی مدرن‌تر داشته باشید، استفاده از یک الی دو تخته فرش کوچک کافی است. یک تخته فرش ایرانی اصیل همواره برجسته‌تر از چندین تخته فرش است.

 

 

 

 

طاقچه در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

این روزها در سبک معماری مدرن، با طاقچه بسیار زیاد روبه‌رو می‌شویم. طاقچه‌ها می‌توانند حداکثر استفاده از فضا را در اختیار ما قرار دهند. به همین خاطر در سبک مدرن از آن استفاده فراوانی می‌شود. جالب این است که طاقچه نیز یکی از اصلی‌ترین عناصر معماری ایرانی است، پس استفاده از آن می‌تواند حال‌وهوای معماری ایرانی را به خانه ما بیاورد.

 

 

 

 

اکسسوری در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

خانه بدون اکسسوری کمی بی‌روح است. به‌عنوان مثال سبک دکوراسیون داخلی به سبک مدرن را بدون دکوراتیو در نظر بگیرید! اما، هر عنصر دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی، خود یک اکسسوری به حساب می‌آید. با این وجود استفاده از اکسسوری‌های سفالی، و ظروف مسی می‌توانند ایرانی بودن فضای داخلی منزل ما را چندین برابر کنند. فرض کنید یک ظرف سفالی با یک طرح از ایلام باستان دارید، حیرت‌انگیز نیست؟ بعلاوه، الهام گرفتن از شاهنامه، نقاشی‌های مینیاتوری و گل و مرغ نیز بسیار جالب هستند.