با این ترفندها آشپزخانه طرح جزیره را سازماندهی کنید!

آشپزخانه طرح جزیره از پرطرفدارترین طرح های آشپزخانه در این سال ها بوده است که علاوه بر زیبایی و باز کردن فضای بیشتر برای آشپزخانه و پذیرایی، کابینت های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. البته که باید برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه جزیره، نکاتی را رعایت کنید. قطعا در سال های اخیر جزیره آشپزخانه از خلاقانه ترین طرح ها برای طراحی خانه بوده است که مورد اقبال عمومی هم قرار گرفت.

موفق‌ترین ایده‌های جزیره آشپزخانه آنهایی هستند که نه تنها با فضا، بلکه با نحوه استفاده شما مطابقت دارند. باید بدانید کلید اصلی بهینه سازی جزیره آشپزخانه سازماندهی مناسب آن است و از آنجایی که نیاز هر خانواده ای ممکن است با خانواده دیگر متفاوت باشد، می توان گفت روش سازماندهی جزیره آشپزخانه برای افراد مختلف متفاوت است. در این مطلب از باملین قصد داریم ترفندهایی که برای سازماندهی جزیره آشپزخانه باید رعایت کنید را معرفی کنیم.

 

۱- با حذف کردن و دسته بندی آغاز کنید

تمیز کردن منظم آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. همه چیز را از جزیره خارج کرده و دسته‌بندی کنید. ظروف پخت و پز، ظروف سرو و سایر اقلام را دسته بندی کنید. پاکسازی جزیره آشپزخانه ایده بهتری در خصوص فضایی که باید با آن کار کنید، در اختیار شما قرار می دهد. بررسی کنید که از کدام لوازم در سال گذشته استفاده کرده اید و از کدام یک از آنها هیچ استفاده ای نداشته اید. آیا اگر قصد خرید داشته باشید، دوباره این لوازم را می خرید؟ اگر پاسختان منفی است، احتمالا زمان دور انداختن این لوازم فرا رسیده است.

 

 

۲- لوازم مشابه را در کنار هم قرار دهید

گام بعدی برای سازماندهی جزیره آشپزخانه دسته بندی اقلام بر اساس نحوه نگهداری آنها است. ظروف پخت، ظروف سرو غذا، لوازم خانگی و دیگر لوازم را گروه بندی کنید. این کار به یافتن سریع تر آنها در زمان نیاز کمک می کند. وجود یک مکان اختصاصی برای هر دسته، یافتن و قرار دادن آنها را در قسمت مخصوص خود راحت تر می کند.

 

 

۳- جزیره را برای یک هدف رزرو کنید

جزایر آشپزخانه فضاهای چند منظوره ای هستند که با اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. آیا می خواهید جزیره آشپزخانه شما صرفاً مکانی برای پذیرایی از مهمانانتان باشد؟ یا ترجیح می دهید از آن برای تهیه و طبخ غذا استفاده کنید؟ یک هدف کلیدی برای جزیره آشپزخانه خود انتخاب کنید و جزیره را بر اساس آن هدف سازماندهی کنید. به عنوان مثال، اگر از جزیره برای طبخ و آماده سازی غذا استفاده می کنید، می توانید انواع چاقو، قاشق، قابلمه و ظروف تهیه غذا را در آن جای دهید. مرزبندی از سردرگمی شما جلوگیری کرده و به مرتب نگه داشتن لوازم آشپزخانه کمک می کند.

 

 

۴- عملکرد و قابلیت دسترسی لوازم را در نظر بگیرید

اقلام را با در نظر گرفتن عملکرد آنها درون جزیره و سایر کابینت ها جای دهید. ظروف مخصوص پخت و پز، چاقوها و تخته های برش را در نزدیک اجاق گاز قرار دهید تا در صورت نیاز راحت تر به آنها دسترسی داشته باشید. اقلام پرمصرف را در مکان های قابل دسترس و اقلام کم مصرف را در قسمت های عقب تر قرار دهید.

 

۵- کشوها و کابینت ها را مرتب نگه دارید

یکی از اولین قدم ها در سازماندهی یک جزیره آشپزخانه، مرتب نگه داشتن سایر کابینت ها و کشوها است. از سبدها و سازمان دهندگان کشو برای نگهداری موارد مشابه و مرتب کردن کشو و کابینت استفاده کنید. این کار یافتن و قرار دادن آنها را در محل مورد نظر خود آسانتر می کند.

 

 

۶- از ابزارهای سازماندهی استفاده کنید

برای منظم نگه داشتن جزیره آشپزخانه، داشتن ابزار سازماندهی مناسب ضروری است. بسیاری از اقلامی که برای پخت و پز و تهیه غذا مورد استفاده قرار می گیرند، بزرگ و حجیم هستند. می‌توانید ملاقه‌ها، قاشق‌ها، کفگیرها و رنده‌های بزرگ را درون کابینت و وسایل کوچک‌تر را درون کشو قرار دهید. از آویزهای کوچک برای آویزان کردن حوله های آشپزخانه استفاده کنید. استفاده از قفسه ها و نظم دهنده های کابینت نیز ایده خوبی برای ایجاد فضای ذخیره سازی بیشتر است.