با این ترفندها ماندگاری گل کلم رو بالا ببر | ترفندهایی برای نگهداری از گل کلم

گل کلم در درست کردن ترشی و شور کاربرد زیادی دارد و خوشمزه ترین ماده خوراکی در آنها، گل کلم است. اما شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از خرید گل کلم، با گذشت مدت زمان کوتاهی متوجه سیاهی های به وجود آمده روی گل کلم می شوید. اگر می خواهید گل کلم بخرید و برای مدت طولانی تری آن را نگهدارید باید ترفندهایی که در این مطلب از باملین بیان می کنیم را به کار گیرید.

 

 

ترفندهایی برای نگهداری از گل کلم

ماندگاری گل کلم در یخچال، فریزر و محیط خانه چقدر است؟

  • یخچال: ۵-۷ روز
  • دمای اتاق: ۱-۲ روز
  • در فریزر: تا ۱ سال

 

 

آیا باید از گل کلم خام در یخچال نگهداری کرد؟

بهترین راه برای ماندگاری گل کلم، نگهداری آن در یخچال است. کاهش دما، فرایند فساد را کند کرده و باعث می‌شود گل کلم بیشتر و بیشتر سالم بماند. می‌توانید آن را در دمای آشپزخانه نگهداری کنید، اما توصیه نمی‌شود.

روش‌های نگهداری از گل کلم در یخچال

روش‌های نگهداری از گل کلم در یخچال
روش‌های نگهداری از گل کلم در یخچال

گل کلم محیط خشک با هوای زیاد را ترجیح می‌دهد. اگر گل کلم را بدون بسته بندی خریداری کرده اید، آن را بدون پوشش یا در یک کیسه حفره دار نگهداری کنید و ساقه آن حتماً به سمت بالا باشد. وقتی ساقه‌های کلم بالا و گل‌هایش به سمت پایین است از جمع شدن رطوبت روی گل جلوگیری کرده و ماندگاری آن را بیشتر خواهد کرد.

گاهی اوقات، گل کلم با بسته بندی خریداری می‌شود. در این شرایط اگر پلاستیک بسته است، آن را باز کنید و گل کلم را درون آن نگه دارید. اگر گل کلم در یک کیسه سر بسته است، با یک چاقوی سه یا چهار سوراخ در کیسه ایجاد کنید.

همچنین گل کلم را تنها قبل از مصرف بشویید.

فریز کردن گل کلم

گل کلم را می‌توان تا یک سال فریز کرد، با این حال مراحل بیشتری دارد.

در ابتدا باید برگ و ساقه را ببرید. سپس سر گل کلم را جدا کرده و اگر لکه‌های قهوه ای وجود دارد، آنها را برش بزنید.

سپس، گل کلم را به صورت گل‌های لقمه ای برش دهید. حالا، یک قابلمه بزرگ آب با نمک زیاد روی گاز قرار دهید تا بجوشد، سپس یک کاسه بزرگ آب یخ تهیه کنید.

ابتدا گل کلم را خوب بشویید. وقتی آب جوشید، کل گل کلم‌ها را درون آن ریخته و ۳ دقیقه بجوشانید.

برای قرار دادن گل کلم در آب یخ از یک ملاقه سوراخ دار استفاده کنید. سپس گل کلم‌ها را چند دقیقه بگذارید تا خنک شوند.

حالا یک تابه را روی گاز بگذارید و سپس گل کلم را درون آن بریزید؛ بعد از چند دقیقه گل کلم خشک می‌شود. سپس روی سینی کاغذ گذاشته و گل کلم‌ها را روی آن بچینید؛ به طوریکه با هم تماس نداشته باشند.

سینی را در فریزر قرار دهید و صبر کنید حداقل ۳ ساعت منجمد شود. وقتی گل کلم منجمد شد، آن را به یک زیپ کیپ ایمن در فریزر منتقل کنید و تاریخ بزنید.

چگونه متوجه شویم گل کلم خراب شده؟

به طور طبیعی گل کلم سفید است، بنابراین اگر قسمتی از آن تغییر رنگ داده؛ خراب شده است.

لکه‌های قهوه ای کوچک مشکلی ندارند و خوردن آن بی خطر است. اما اگر چند روز از تغییر رنگ گذشته، گل کلم را نرم و  خراب می‌کند. لکه سیاه روی گل کلم نشانه فاشد شدن است  و باعث لزج شدن گل کلم می‌شود.

حواستان به کپک‌ها نیز باشید. هر گونه لکه کپک به این معنی است که باید گل کلم را دور بیندازید.