با این نوع مراقبت پوستی پوست صورت خود را نابود میکنید! | کارهایی که نباید در روتین پوستی انجام دهید!

مراقبت از پوست یکی از مهمترین کارهایی است که باید برای حفظ زیبایی صورت خود انجام دهید. استفاده از کرم های آبرسان یا کرم های ضدآفتاب از نکات اولیه مراقبت پوستی هستند که احتمالا همه شما بدانید. اما برخی از نکات و باورهای رایج هستند که به اشتباه در میان مردم باب شده است، در حالیکه انجام این کارها می تواند پوست شما را نابود کند. در این مطلب از باملین می توانید کارهایی که نباید در روتین پوستی انجام دهید را مطالعه کنید.

 

 

۱- اِس‌پی‌اِف کرم ضد آفتاب هرچه بیشتر، بهتر

 

 

 

 

در کرم های ضد آفتاب اِس‌پی‌اِف بالاتر همیشه برتری قابل توجهی نسبت به اِس‌پی‌اِف پایین تر ندارد. کارشناسان معمولاً توصیه می کنند از دست کم اِس‌پی‌اِف ِ ۳۰ استفاده کنید، چون جلوی ۹۷ درصد از پرتوهای فرابنفش B را می گیرد. اگر قصد داشتید زمان زیادی را در فضای باز بگذرانید، به ویژه در ساعات اوج تابش خورشید (از ۱۰ صبح تا ۲ ظهر)، استفاده از اِس‌پی‌اِف بالاتر می تواند کمک کننده باشد، چون مدت حفاظت از پوست را به ۲ تا ۳ ساعت می رساند. با این حال، در اغلب موارد، لزومی به صرف هزینه ی بالاتر برای خرید ضد آفتاب با اِس‌پی‌اِف بیشتر نیست.

برای مثال، اِس‌پی‌اِف ِ ۱۵ جلوی حدود ۹۳ درصد از تشعشعات خورشید را می گیرد، اِس‌پی‌اِف ِ ۳۰ حدود ۹۷ درصد و اِس‌پی‌اِف ِ ۵۰ حدود ۹۸ درصد از پرتوها. از آنجایی که هیچ کرم ضدآفتابی نمی تواند محافظت ۱۰۰ درصد از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش داشته باشد، تفاوت میان اِس‌پی‌اِف ِ ۳۰ با اِس‌پی‌اِف ِ ۵۰ چشمگیر نیست. بنابراین خود را مجبور به صرف هزینه ی بیشتر برای خرید ضدآفتاب با بالاترین اِس‌پی‌اِف نبینید.

 

 

۲- صابون آنتی باکتریال بهترین گزینه برای حفظ تمیزی پوست است

 

 

 

 

تا به حال درباره ی صابون های ضد عفونی کننده یا آنتی میکروبیال شنیده اید؟ این ها همان صابون آنتی باکتریال هستند که مانند صابون معمولی است اما با مقادیری مواد شیمیایی بیشتر برای مقابله با باکتری ها و دور نگه داشتن عفونت ها. این صابون های آنتی باکتریال حالا ممکن است یک ماده ویژه ی بیشتر به نام تری‌ کلوزان یا تری کلو کاربان داشته باشند که در صابون های معمولی وجود ندارد. کار این ماده از میان بردن باکتری ها است.

اما مشکلی در اینجا هست. این صابون ها گرچه در برابر باکتری ها سرسخت هستند، اما می تواند با پوست هم ناملایم باشند. این صابون ها ممکن است نه تنها باکتری های مضر، بلکه باکتری های مفید روی پوست را هم ممکن است از بین ببرد. به آن مواد شیمیایی اضافه می توانند چربی طبیعی پوست را از میان ببرند، امری که باعث خشک و حساس شدن پوست می شود. یک موضوع دیگر که باید به آن توجه داشت این است که استفاده از صابون های آنتی باکتریال ممکن است به شما احساس تمیزی زیاد دهد، اما این معنایش این نیست که دیگر لازم نیست دست هایتان را مرتب بشویید.

 

 

۳- هر چه گران تر، بهتر

 

 

 

 

صرف گران بودن چیزی آن را به طور خودکار تبدیل به گزینه ی بهتر یا مؤثرتری در برابر نمونه ی ارزان تر آن تبدیل نمی کند. کارشناسان تأکید دارند محصولات گران قیمت پوستی همیشه تأیید شده ترین از لحاظ علمی نیستند، حتی اگر حاوی مواد کمیابی باشند.

بنابراین، در مورد کرم های مرطوب کننده، تفاوت قیمت میان نمونه ی مقرون به صرفه تر یا نمونه ی گران قیمت تر می تواند به چند دلیل باشد: نحوه ی بازاریابی، بسته بندی لوکس و شاید وجود چند ماده ی خاص. به گفته ی پزشکان، برندهای گران قیمت شاید حاوی موادی اختصاصی باشند، به این معنی که در حال عرضه ی فناوری جدیدی باشند که شاید به محصول شان اندکی تفاوت بخشیده باشد. اما نباید فراموش کرد که همیشه قیمت مهم نیست.

 

 

۴- محصولات پوستی طبیعی و گیاهی برای پوست بهترند

 

 

 

 

محصولات پوستی اورگانیک باید مملوء از موادی با پایه ی گیاهی باشند که به صورت اورگانیک پرورش داده و فرآوری شده اند. عصاره ها، روغن ها و کره های گیاهی را در نظر بگیرید؛ همه ی آن ها مستقیماً از طبیعت به دست آمده اند.

اما تصور نکنید طبیعی بودن یک محصول به این معنا است که آن محصول کاملاً بی خطر و سازگار با محیط زیست است. برخی محصولات با عنوان «طبیعی» ممکن است کماکان حاوی موادی باشند که مناسب نیستند. مثلاً اسکوالان را در نظر بگیرید؛ یک ماده ی آبرسان که گاهی از کوسه ها به دست می آید و بنابراین با شکار کوسه ها مرتبط است.

به علاوه، حتی محصولات اورگانیک هم می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند. برخی روغن های گیاهی مانند برگاموت که از آن به خاطر رایحه ی مرکباتی اش استفاده می شود، می تواند پوست را در برابر نور خورشید به شدت حساس کند، امری که می تواند باعث آفتاب سوختگی های شدید شود. آلرژی حالا مشکل بسیار رایجی است و بعضی از عوامل شایع آن، عصاره های بابونه، اسطوخودوس، سویا و چای سبز هستند. البته بسیاری از افراد بدون هیچ مشکلی از این محصولات استفاده می کنند. این مسأله زمانی نگران کننده می شود که شما به این مواد خاص حساسیت داشته باشید. بنابراین همیشه پیش از خرید هر محصولی محتویات آن را بررسی کنید.

 

 

۵- کرم ها می توانند سیاهی زیر چشم را از بین ببرند

 

 

دنیای زیبایی مملوء از کرم ها و سرم هایی است که به ما وعده ی تأثیرات معجزه آسای خود را می دهند. این محصولات می توانند اندکی کمک کننده باشند، اما مسأله اینجا است که با اتکای صرف به کرم ها ممکن است به نتایج ماندگاری که مدنظر دارید، دست نیابید. سیاهی زیر چشم معمولاً ترکیبی از چیزهایی مانند ژنتیک، عادت های مرتبط با سبک زندگی و محیط زندگی است.

برای حل واقعی این مشکل، باید رویکردی همه جانبه داشته باشید. این بدان معنی است که باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید، روتین پوستی خوبی در پیش بگیرید و در صورت لزوم از درمان های پزشکی استفاده کنید.

 

 

۶- استفاده از محصولات پوستی تکراری به مرور باعث بی اثر شدن آن ها روی پوست می شود

 

 

 

 

پزشکان می گویند محصولات پوستی با گذشت زمان روی پوست بی اثر نمی شوند. گرچه پوست می تواند بدون تجربه ی هیچ اثر منفی ای با برخی مواد درون محصولات سازگار شود، اما به طور مستقیم هیچ اتفاقی برای پوست رخ نمی دهد که باعث بی تفاوت شدن آن نسبت به فواید محصولات پوستی شود.

متخصصان تأکید دارند که اگر احساس کردید محصولات پوستی تان اثر مورد نظر را ندارند، با متخصص پوست مشورت کنید تا علت را پیدا و تغییرات حساب شده ای ایجاد کنید. بنابراین نیازی نیست نگران عادت کردن پوست تان به محصولات پوستی محبوب تان شوید و هزینه ی بیشتری صرف خرید محصولات جدید کنید.

 

 

۷- منافذ پوست را می توان کوچک کرد

 

 

 

منافذ پوست شما بیشتر از هر چیز تحت تأثیر ژن هایتان هستند، درست مانند قد یا رنگ پوست، موها یا چشم هایتان. همه چیز در دی‌اِن‌اِی شما است و متأسفانه هیچ ترفند جادویی ای برای کوچک کردن منافذ پوست بزرگ وجود ندارد. اما این مسأله هم ایرادی ندارد و لازم نیست به دنبال محصولات پوستی ای بگردید که با ژن های شما مقابله کند.

ترفندهایی برای کوچک کردن منافذ پوست مطرح شده اما اغلب آن ها صحت ندارند. گرچه نمی توانید به شکل معجزه آسایی منافذ پوست تان را کوچک تر کنید، اما می توانید از محصولاتی استفاده کنید که پوست تان و سلامت کلی آن را بهبود می بخشند. منافذ پوست وقتی با چربی، آلودگی و باکتری مسدود می شوند، بزرگ تر به نظر می رسند. نور خورشیید هم می تواند در این مسأله نقش داشته باشد و باعث شود منافذ پوست بزرگ تر به نظر برسند. و این کار را با آسیب زدن به کلاژن، الاستین و رطوبت پوست انجام می دهد، چیزی که باعث می شود پوست سلامت و پف کرده به نظر نرسد. بنابراین کافی است از پوست خود مراقبت کنید.

۸- سرم ها را می توان به تنهایی استفاده کرد

 

 

 

سرم ها ابرقهرمان های دنیای مراقبت های پوستی اند؛ آن ها مملوء از موادی مانند آنتی اکسیدان و هومکتانت (جاذب رطوبت) هستند که با پوست معجزه می کنند.

اما مشکلی در اینجا هست: گرچه سرم ها محصولات فوق العاده ای هستند، اما نباید استفاده از کرم مرطوب کننده را فراموش کنید، بخصوص اگر سرم تان بیشتر حالتی مانند لوسیون داشته باشد. مرطوب کردن پوست نقش بسیار مهمی در مراقبت های پوستی دارد چون پوست وظیفه ی مهم محافظت از تمام بدن را برعهده دارد. کرم های مرطوب کننده مانند یک نیروی کمکی هستند که به حفظ پوست کمک می کند و آن را مرطوب و خوش فرم نگه می دارد.

درست است که بعضی سرم ها مواد آبرسانی مانند هیالورونیک اسید دارند، اما باید زدن کرم مرطوب کننده بر روی سرم، محکم کاری خواهد کرد.

زیبایی همیشه با صرف هزینه ی بالاتر به دست نمی آید. روتین های مقرون به صرفه و ساده هم می توانند همان اندازه در بهبود پوست مؤثر باشند. گزینه های زیادی با هزینه ی مناسب وجود دارد که با آن ها می توانید بدون ورشکست کردن خود به نتایجی عالی دست یابید.

 

 

۹- اسکراب های حاوی دانه های طبیعی برای پوست مضرند

 

 

 

 

همیشه شنیده ایم که اسکراب هایی که در آن ها از دانه های طبیعی استفاده شده، برای پوست مضرند اما حقیقت این است که این اسکراب ها اگر درست استفاده شوند، می توانند تأثیر فوق العاده ای داشته باشند.

به جای استفاده از اسکراب های حاوی دانه های زمخت و درشتی مانند پوست دانه ها و مغزهای خوراکی که می توانند باعث ایجاد پارگی های کوچک در پوست شوند، از گزینه های ملایم تری مانند دانه های شکر استفاده کنید. حتی خودتان هم می توانید در آشپزخانه تان یک اسکراب طبیعی درست کنید. کافی است روغن نارگیل را با تفاله قهوه یا دانه های شکر مخلوط کنید و با این ترکیب، پوست خود را با حرکات مدور و ملایم مالش دهید. سپس پوست خود را آب بکشید و مانند همیشه از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.