با رعایت این ۸ نکته عمر ماشین ظرفشویی را افزایش دهید!

در این روزها ماشین ظرفشویی هم مانند ماشین لباسشویی به یک وسیله کاربردی و اساسی در خانه ها تبدیل شده و نسبت به گذشته افراد بیشتری از این کالای برقی خانگی استفاده می کنند. اما نگهداری از ماشین ظرفشویی نکات مهمی دارد که در صورت عدم رعایت آنها احتمالا خیلی سریعتر باید به فکر تعمیر و یا حتی تعویض این دستگاه باشید. در این مطلب از باملین ۸ نکته کاربردی در نگهداری از ماشین ظرفشویی را بیان کرده ایم که با رعایت آنها می توانید عمر طولانی تری را برای وسیله خانگی خود متصور باشید.

در استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

در این بخش به چند نکته طلایی برای استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

۱- استفاده از قرص، نمک و شویینده‌های مرغوب و سازگار با دستگاه

اولین و‌ مهم‌ترین نکته‌ای که در استفاده از ماشین ظرفشویی‌تان باید به آن توجه کنید انتخاب محصولات شویینده مناسب است. معمولا هر برند از ماشین‌های ظرفشویی با برخی از محصولات شویینده سازگاری بیشتری‌دارند. در زمان خرید دستگاه یا با راهنمایی گرفتن از پشتیبان ماشین ظرفشویی‌تان حتما بپرسید که چه برند شویینده‌ای با آن دستگاه سازگاری دارد.

از محصولات اورجینال و اصل استفاده کنید، قطعا استفاده از قرص‌های ظرفشویی نامناسب علاوه بر تمیز نکردن چربی‌ و آلودگی‌های ظروف،در بلند مدت موجب آسیب رساندن به دستگاه شما می‌شوند.

 

۲- ماشین ظرفشویی را هر فصل جرم‌گیری کنید!

جرمگیری کردن منظم ماشین ظرفشویی تاثیر بسیار مثبتی در عملکرد و‌ عمر مفید دستگاه شما دارد همچنین مدت زمان جرمگیری بستگی به میزان استفاده شما از ماشین ظرفشویی‌تان است. اگر زیاد و مدام از آن استفاده می‌کنید ممکن است نیاز باشد هر ماه آن را جرم‌گیری کنید.

جرم‌گیری کردن ماشین ظرفشویی روش‌های بسیار زیادی دارد. یکی از ساده‌ترین و‌کاربردی ترین روش‌ها استفاده از سرکه است. مقداری سرکه را درون کاسه ای بریزد و کاسه را در ماشین قرار دهید.یکی از برنامه‌های شست‌و‌شو را انتخاب کنید و دستگاه را روشن کنید. به همین راحتی جرمگیری ماشین شما انجام می‌شود.

 

 

 

 

۳- نحوه چیدن صحیح و اصولی ظروف

برای شست‌وشوی بهتر ظروف باید آن‌ها را به درستی در سبد ماشین ظرفشویی قرار دهید. در سبدهای ماشین ظرفشویی مکان‌هایی خاصی برای انواع ظروف، قاشق، چنگال و ظروف بزرگ‌تر تعبیه شده است. برای داشتن ظروفی تمیز و ماشینی سالم باید ظرف‌ها را به طور صحیح و هر کدام را در قسمت مربوط به دستگاه قرار دهید.

 

 

۴- شستن برخی ظروف با ماشین ظرفشویی اشتباه بزرگی است!

امروزه ظروف پخت‌و پز و پذیرایی با جنس‌های متنوع و متفاوتی در بازار یافت می‌شود. قبل از شست‌وشوی ظروف با ماشین ظرفشویی باید بررسی کنید که آن جنس قابل شستن در ماشین ظرفشویی باشد.

ظروفی مانند ظروف چدنی، ظروف آلمینیومی، ظروف چوبی و ظروف پلاستیکی که جنس نازکی دارند را نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید. قرار دادن چاقو‌های آشپزخانه نیز در ماشین ظرفشویی ممنوع است، زیرا بودن در دمای زیاد در بلند مدت موجب کند شدن و از بین رفتن قابلیت تیزی چاقو می‌شود.

 

 

۵- تمیز کردن ظروف قبل از چیدمان در ماشین ظرفشویی

حتما قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی باقیمانده غذا، برنج، استخوان را از ظروف جدا سازید. قرار دادن ظروف با باقیمانده غذا موجب گرفتگی فیلتر و‌ خراب شدن ماشین ظرفشویی شما می‌شود.

 

 

 

 

۶- تمیز کردن فیلتر و شارژ نمک ماشین

میزان نمک مصرفی در ماشین‌های ظرفشویی مختلف با درجه سختی آب شما رابطه مستقیمی دارد. حتما به چراغ هشدار نمک توجه کنید، هر زمان که نمک دستگاه تمام شده باشد چراغ هشدار نمک روشن می‌شود و باید برای بالابردن عمر مفید دستگاه و تمیز شستن ظروف‌تان نمک ماشین را شارژ کنید. تمیز کردن فیلتر ماشین را جدی بگیرید، فیلتر را هر ماه از دستگاه خارج کنید و تمیز بشویید و مجدد در دستگاه قرار دهید.

 

 

۷- بیش از اندازه درون دستگاه ظرف نچینید!

چیدن ظروف، بیشتر از گنجایش دستگاه کار حرفه‌ای نیست. زیاد چیدن ظروف موجب سنگین شدن سبدهای ماشین ظرفشویی و‌ شست‌وشویی نامرغوب می‌شود و همه ظرف‌ها پس از شست‌وشو تمیز نمی‌شوند.

 

 

 

۸- انتخاب برنامه شست‌وشویی مناسب

همه ماشین‌های ظرفشویی برنامه‌های شست‌شویی متفاوتی دارند. حتما قبل از روشن کردن ماشین ظرفشویی با مطالعه دفترچه راهنمایی دستگاه نحوه شست‌وشو مناسب با ظروف‌تان را انتخاب کنید.