با وام ازدواج چه کارهایی می‌توان انجام دهیم؟

به گزارش باملین به نقل از فرارو، مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ در کمترین حالت یعنی زمانی که عروس یا داماد به‌شکل جداگانه برای دریافت تسهیلات اقدام می‌کنند، احتمالا ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود. عروس و دامادی که ابتدای تشکیل زندگی‌شان در شهری مثل تهران دنبال رهن کامل آپارتمان می‌گردند، با این پول فرصت اجاره‌نشینی در واحد‌های نقلی مرکز و جنوب را پیدا می‌کنند.

رهن کامل آپارتمان در تهران برای واحد‌های نقلی و یکخوابه با مبلغی درحدواندازه کف مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ امکان‌پذیر است و اگر عروس و داماد به‌شکل همزمان برای دریافت تسهیلات دست‌به‌کار شوند، مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ کفاف رهن کامل آپارتمان در مناطق گران‌تری را می‌دهد.

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ در این حالت به ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد و اینطوری به‌جای محله‌های واقع در مرکز شهر و واحد‌های نقلی، امکان نقل‌مکان به محله‌های بالاتر و واحد‌های بزرگتر فراهم می‌شود. به‌عنوان مثال رهن کامل آپارتمان‌های دوخوابه در تهرانپارس، صادقیه و … با پولی درحدواندازه ۶۰۰ میلیون وجود دارد و اوضاع برای متقاضیان شهرستانی تا حدود زیادی بهتر است.

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ بدون توجه به محل سکونت متقاضی پرداخت می‌شود و متقاضی که به‌جای تهران، در شهرستان‌ها سکونت دارد، می‌تواند مثل متقاضیان تهرانی از تسهیلات ۳۰۰ یا ۳۵۰ میلیونی بهره‌مند شود. از یک طرف دیگر تفاوت قیمت مسکن در تهران و سایر شهر‌ها، در این حالت به نفع متقاضیان شهرستانی تمام می‌شود.

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ به‌این ترتیب برای رهن آپارتمان در شهرستان‌ها می‌تواند کفاف واحد‌های بزرگتری را دهد. در اغلب محله‌های شهر‌هایی مثل مشهد، اصفهان، شیراز و سایر کلانشهر‌ها، می‌شود با بودجه‌ای نزدیک ۶۰۰ میلیون تومان برای رهن کامل واحد‌های نوساز و دوخوابه اقدام کرد و کسی که امکان دریافت ۳۰۰ میلیون تومان به عنوان وام ازدواج ۱۴۰۳ را پیدا می‌کند، در بدبینانه‌ترین حالت ممکن فرصت رهن کامل آپارتمان‌های تقلی و یکخوابه را پیدا می‌کند.

بیشتر بدانید| مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ در حالت عادی نفری ۳۰۰ میلیون خواهد بود، اما اگر عروس کمتر از ۲۳ سال و داماد زیر ۲۵ سال سن داشته باشند، مشمول تسهیلات ۳۵۰ میلیونی می‌شوند

مبلغ وام ازدواج برای خرید خودرو

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده و اگر متقاضیان تسهیلات، تصمیمی برای خرید خودرو داشته باشند، آنوقت تقریبا امکان خرید اغلب محصولات داخلی را پیدا می‌کنند. البته خرید خودرو از کارخانه آن هم با نرخ مصوب تاحدود زیادی دنگ‌وفنگ‌های خاص خودش را دارد و کار به ثبت‌نام در سامانه یکپارچه، انتظار در صف خرید و … می‌کشد. با این حال ارزان‌ترین سواری داخلی که فعلا توسط خودروسازان عرضه می‌شود کوییک دند‌ه‌ای است که حدود ۲۳۸ میلیون قیمت دارد.

قیمت ساینا S دنده‌ای دوگانه‌سوز در کارخانه به‌عنوان یکی دیگر از ارزان‌ترین سواری‌های خودروسازان الان نزدیک ۲۸۳ میلیون تومان و آنطرف سقف مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ می‌تواند حتی برای خرید گران‌ترین سواری‌های داخلی کفایت کند.

دنا پلاس اتوماتیک آپشنال در کارخانه تحت‌عنوان گرانقیمت‌ترین سواری داخلی کمتر از ۶۹۳ میلیون فروخته می‌شود و تارا اتوماتیک تیپ V۴ هم حول وحوش ۶۸۲ میلیون تومان به دست مردم می‌رسد.

قیمت خودرو در بازار آزاد البته فاصله زیادی با نرخ مصوب کارخانه دارد و متقاضی وام ازدواج ۱۴۰۳ که این پول را برای خرید خودرو از بازار آزاد کنار می‌گذارد، ناچار به پرداخت هزینه بیشتری می‌شود.

کوییک دنده‌ای که به‌عنوان مثال ارزان‌ترین سواری تولید در خط تولید خودروسازان است، در بازار آزاد دست‌کم ۳۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. همان ساینا S دنده‌ای دوگانه‌سوزی که چند سطر بالاتر به آن اشاره کردیم، در بازار آزاد خودرو قریب ۴۰۰ میلیون دست به دست می‌شود. دنا پلاس اتوماتیک معمولی در بازار آزاد خودرو بیش از ۸۵۰ میلیون قیمت خورده و فعلا خرید تارا اتوماتیک تیپ V۴ از بازار آزاد حدود ۹۵۰ میلیون خرج برمی‌دارد.

مبلغ وام ازدواج برای خرید جهیزیه

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ طبق روال سال‌های گذشته در اسفندماه نهایی می‌شود و بخشی از متقاضیان این پول را برای خرید جهیزیه کنار می‌گذارند. بااینکه گران‌ترین ساید‌بای‌ساید‌های موجود در بازار لوازم خانگی الان حدود ۱۵۰ میلیون قیمت دارند، اما از نظر فروشنده‌ها اغلب خریداران سراغ مدل‌های معمولی و اصطلاحا بالاپایین می‌روند.

قیمت یخچال فریزر بالاپایین ایرانی دست‌کم ۹ میلیون تومان است و با این پول می‌شود سراغ مدل‌های ۱۵ فوتی رفت که برای یک تازه‌عروس و تازه‌داماد می‌تواند جوابگو باشد. یا مثلا مدل‌های ۲۴ فوتی که ابعاد بزرگتری دارند و قیمتشان از حدود ۱۶ میلیون تومان شروع می‌شود.

معدود لباسشویی‌های باقی‌مانده ال‌جی در بازار لوازم خانگی با ظرفیت دیگ هشت کیلو حدود ۶۰ میلیون فروخته می‌شوند، اما در فهرست پرفروش‌ترین لباسشویی‌های فعلی بیشتر اسم برند‌های ایرانی و اقتصادی را مشاهده می‌کنیم که با ظرفیت دیگ پنج تا هفت کیلو، بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون فروخته می‌شوند.

خرید تلویزیون برای جهیزیه کار مرسومی نیست، اما عروس خانمی که چنین تصمیمی دارد و راهی بازار می‌شود، ممکن است با مدل‌های ۸۵ اینچ و غو‌ل‌پیکر سونی با قیمت بیش از ۱۳۰ میلیون روبرو شود. با این حال آنطور که فروشنده‌ها ادعا می‌کنند، تلویزیون‌ها ۴۳، ۵۰ و ۵۵ اینچ ایرانی فعلا مشتری بیشتری دارند و برای خرید آن‌ها باید چیزی بین ۱۲ تا ۲۰ میلیون هزینه کرد.
ماشین ظرفشویی یکی دیگر از اقلام جهیزیه است و پرفروش‌ترین مدل‌ها را با عنوان اسنوا، دوو و … حول‌وحوش ۲۰ میلیون می‌فروشند. قیمت جاروبرقی‌های معمولی به حداقل دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. خرید ارزان‌ترین مایکروویو‌های موجود در بازار نزدیک پنج، شش میلیون آب می‌خورد و کف قیمت اجاق گاز‌های پنج‌شعله به حدود چهار میلیون تومان رسیده است.

بیشتر بدانید| اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ برای متقاضی است که دنبال تسهیلات ۳۰۰ میلیونی است، ماهی دو میلیون و ۷۲۷ هزار تومان تخمین زده می‌شود. این رقم برای متقاضی وام ۳۵۰ میلیونی به ماهی سه میلیون و ۱۸۱ هزار تومان می‌رسد. وام ازدواج از نوع تسهیلات قرض‌الحسنه است و به‌جز کارمزد چهار درصدی، از متقاضی سودی دریافت نمی‌شود

مبلغ وام ازدواج برای خرید تسهیلات مسکن

دریافت وام ازدواج برای اخذ تسهیلات خرید مسکن یکی از تاکتیک‌های عروس و داماد‌ها در سال‌های گذشته بوده است. دریافت تسهیلات خرید مسکن برای عروس و داماد‌ها نیازمند پرداخت هزینه‌ای برای خرید اوراق تسهیلات و وام جعاله است.
سقف تسهیلات مسکن فعلا در شهری مثل تهران به‌شکل فردی ۴۰۰ میلیون تومان است و اگر عروس و داماد باهم اقدام کنند و در کنار آن برای تسهیلات ۱۶۰ میلیونی جعاله هم درخواست بدهند، آنوقت ۹۶۰ میلیون تحت عنوان وام خرید مسکن دست‌شان را می‌گیرد. عروس و دامادی که در تهران چشمشان دنبال چنین رقمی است برای خرید تسهیلات اوراق مسکن باید چیزی نزدیک ۲۸۰ میلیون تومان کار بگذارند که این هزینه می‌تواند از محل وام ازدواج تامین شود.

تسهیلات خرید مسکن البته در تهران و شهر‌هایی با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر، به شکل فردی ۴۰۰ میلیون است و این عدد در شهر‌های کوچک سقف ۶۴۰ میلیونی (نفری ۳۲۰ میلیون) دارد. فراموش نکنید که در این حالت‌ها علاوه بر اقساط ماهانه‌ای که شامل وام ازدواج می‌شود، عروس و داماد باید رقم جداگانه‌ای را هم هر ماه برای پرداخت وام خرید مسکن و اقساط جعاله کنار بگذارند.