برای آشپزخانه باید این مدل فرش ها را انتخاب کنید! | نکات مهم در خرید فرش آشپزخانه

یکی از انتخاب های سختی که در دکوراسیون خانه برای هر خانمی وجود دارد، انتخاب فرش مناسب برای آشپزخانه است. احتمالا شما هم نمی دانید که آیا برای آشپزخانه فرش انتخاب کنید یا نیازی به فرش نیست؟ یا سوال دارید که چه فرشی برای آشپزخانه شما مناسب است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات باید پارامترهای مختلفی از جمله نوع معماری آشپزخانه و مساحت آن را در نظر بگیرید. اما به طور کلی می توانید با آشنایی بیشتر نسبت به مدل های جدید فرش آشپزخانه انتخاب بهتری داشته باشید. در این مطلب از باملین جدیدترین و بهترین مدل های فرش آشپزخانه را به همراه نکات مهم در انتخاب آن بیان میکنیم.

 

 

فرش‌های شاد برای آشپزخانه انتخاب کنید

 

بسیاری از ما از ترس اینکه فرش آشپزخانه پاخور بسیار بالایی دارد، فکر می‌کنیم که فرش‌های رنگ تیره و چرک‌تاب برای آشپزخانه مناسب هستند، اما این طور نیست. برای انتخاب رنگ فرش‌ها بهتر است به سراغ رنگ‌های شادتر برویم و بر طرح‌ها تمرکز کنیم.

 

خطوط پیچیده و بافت‌های فرش با سایه‌های تیره و روشن می‌توانند لکه‌ها را پنهان کنند. در حالی که به آشپزخانه انرژی بیشتری می‌دهند. اگر آشپزخانه شما از سبکی مثل مینیمال پیروی می‌کند، بهتر است از قالیچه‌هایی کوچک با رنگ‌های خنثی مثل طوسی استفاده کنیم که هم زیبا هستند و هم کمتر لکه‌ها را نشان می‌دهند.

 

فرش‌های ایمن برای آشپزخانه انتخاب کنید

فراموش نکنید که اکثر کفپوش‌های آشپزخانه‌ها سرامیک، لمینت و غیره هستند. سطح چنین کفپوش‌هایی بسیار سُر و لغزنده است به شکلی که اگر قالیچه‌ای بر سطح آن پهن کنیم احتمال سُر خوردن ما فراوان است. از این رو مناسب‌ترین فرش‌ها برای آشپزخانه، فرش‌هایی هستند که ترمزگیر دارند. برای این منظور کافی است چسب‌های ترمز برای فرش خریده و زیر آن بچسبانیم. بعلاوه، اگر انتخاب شما فرش‌هایی نسبتا بزرگ است می‌توانیم بخشی از فرش را زیر پایه‌های لوازم آشپزخانه قرار دهیم تا از جابه‌جا شدن فرش هنگام راه رفتن در آشپزخانه مطمئن شویم.

جدای از این مساله باید به ایمنی‌ای که فرش‌ها برای آشپزخانه به همراه دارند نیز حرف بزنیم. اگر آشپزخانه خالی از هرگونه فرشی باشد، با افتادن هر وسیله‌ای بر سطح کفپوش‌هاس سخت، احتمال شکستن آن بسیار بالاتر از زمانی است که داخل آشپزخانه فرش پهن کرده‌ایم. بنابراین، بهتر است فرش‌ها را در بخش‌هایی مثل نزدیک سینک، نزدیک تخته کار و غیره پهن کنیم.

 

به جنس فرش در آشپزخانه دقت کنید

شاید در سنت فرش‌بافی ایران، اکثر فرش‌ها از جنس ابریشم و نخ‌های طبیعی باشند، یا دست‌بافت باشند، اما بهتر است برای انتخاب جنس فرش در آشپزخانه دست و دل باز نباشیم. استفاده از فرش‌هایی که بافت مصنوعی دارند در برخی موارد بهتر هستند چراکه رفت‌وآمد در آشپزخانه به شدت زیاد است و الیاف مقاوم پلی استر در برابر این رفت‌وآمدها دچار فرسایش نمی‌شوند. در حالی که الیاف ظریف ابریشم یا بافت‌های دستی گاهی در معرض آسیب‌های بیشتری هستند.

 

اگر حدس می‌زنید که از بین بردن لکه‌ها از فرش‌هایی که جنس پلی استر دارند کمی دشوار است. تا حدودی نگرانی شما به جا است. بنابراین، می‌توان از پلی پروپیلن استفاده کنید که مقاومت آن‌ها حتی در برابر مواد شوینده بسیار قوی هم زیاد است. بنابراین بهترین جنس فرش‌ها که برای آشپزخانه مناسب هستند، فرش‌هایی با الیاف مصنوعی خواهند بود.

 

به سبک فرش در آشپزخانه دقت کنید

هر آشپزخانه از سبکی خاص در دکوراسیون داخلی منازل پیروی می‌کند، اگر غیر از این باشد ممکن است از زیبایی آن کاسته شود. در عین حال، هر فرش نیز سبک خاصِ خودش را دارد. ممکن است بگویید فرش ما بافت و طرح ایرانی دارد، اما حتی فرش‌های ایرانی هم سبک‌های متفاوتی دارند. بنابراین، بهترین فرش برای آشپزخانه از نظر سبکی، فرشی از که با سبک آشپزخانه ما همخوان باشد.

 

مثلا اگر آشپزخانه‌ای مدرن داریم بهتر است از فرش‌های کلاسیک ایرانی استفاده نکنیم. در عوض فرش‌هایی را انتخاب کنیم که طرح‌هایی مینیمال دارند یا یکدست هستند. در این میان اگر به‌عنوان مثال کابینت‌های ما از سبک نئوکلاسیک پیروی می‌کند، بهتر است از فرش‌هایی که طرح ترنجی دارند استفاده کنیم. یا اگر سبک آشپزخانه ما روستیک است، می‌توانیم از فرش‌های ترکمن استفاده کنیم که جلوه‌ای بسیار خاص دارند و با چوب و سنگ طبیعی و احساسات روستایی کاملا هماهنگی پیدا می‌کنند.

 

به اندازه فرش در آشپزخانه دقت کنید

برای اینکه بتوانید فرشی با اندازه مناسب برای آشپزخانه‌تان انتخاب کنید، بهتر است ابتدا شکل کلی آشپزخانه‌تان از نظر نقشه معماری را در ذهن تجسم کنید. آشپزخانه شما چه شکلی دارد؟ مستطیل است یا مربع؟ دایره است یا بیضی؟ در اکثر مواقع آشپزخانه‌ها یا مستطیل شکل هستند یا مربع. اگر آشپزخانه‌تان مستطیلی بود بهتر است از فرش‌هایی که طولی بلند و عرضی کم دارند استفاده کنیم و آن را در طول آشپزخانه پهن کنیم. یا اگر آشپزخانه‌مان مربع شکل است می‌توانیم از قالیچه‌های کوچک مربع، مستطیل یا گرد در مرکز آشپزخانه استفاده کنیم.

 

در نظر داشته باشید که بهتر است کل آشپزخانه را با فرش پر نکنیم. تناقض ایجاد شده میان کفپوش آشپزخانه با فرش‌ها زیبایی آشپزخانه را چند برابر می‌کنند. اما اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ای بسیار ایمن داشته باشید، می‌توانید از انواع موکت‌های مدرن استفاده کنید و بعد بر روی بخشی از موکت برای افزایش زیبایی آشپزخانه قالیچه‌ای کوچک پهن کنید.