برای تقویت و نگهداری از گیاه آلوئه ورا این نکات را رعایت کنید!

گیاه آلوئه ورا یکی از محبوب ترین و مفیدترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود که خواص زیادی دارد. با توجه به زیبایی برگ های این گیاه افراد زیادی فقط برای زیبایی از آن استفاده می کنند. اما برای رشد و پرورش این گیاه آپارتمانی باید اطلاعات کافی را نسبت به نگهداری و نحوه مراقبت از آن بدست آورید. در این مطلب از باملین قصد داریم نکاتی که برای تقویت و نگهداری آن مهم است را به شما آموزش دهیم.

 

چگونه از گیاه آلوورا مراقبت کنیم؟

گیاهِ آلوورا یکی از گیاهان محبوب است که خواص بسیار زیادی هم دارد. مراقبت از آن خیلی راحت است و جزء گیاهان سوکولنت محسوب می‌ شود و خیلی نیاز به کار و رسیدگیِ عجیب و غریبی ندارد. فقط کافی است آن را در یک فضای روشن با نور کافی قرار دهید و به اندازه کافی به آن آب دهید و مراقب باشید که پژمرده نشود‌.

 

گلدان مناسبی را انتخاب کنید

توصیه و پیشنهاد ما این است که برای جلوگیری از ماندن مقدار زیادی آب داخل گیاه از گلدان های فلزی استفاده کنید که مشکلی را به وجود نمی‌ آورند و باعث می شود که گیاه کاملا شاداب و زنده باقی بماند.

همچنین گلدانی که انتخاب می کنید، باید سوراخ زهکشی مناسب داشته باشد. اگر بیش از حدِ طبیعی آب بدهید، آن را ازبین می برید. به خاطر همین توصیه می‌ کنیم که گلدان زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب داخل آن باقی نماند و گیاه پوسیده نشود. اگر گلدان زهکشی مناسب نداشته باشد، با مشکل مواجه خواهد شد؛ همچنین باید یک گلدان عمیق با پهنای مورد نیاز تهیه کنید تا جای گیاه تنگ نباشد.

 

 

خاک با زهکشی مناسب را انتخاب کنید

از لحاظ تکنیکی گیاهان سوکولنت مانند آلوئه ورا در خاک با زهکشی مناسب یعنی خاک معمولی گلدان که داخل آن کمی شن وجود داشته باشد، بسیار عالی عمل می کنند.‌ می توانید از خاک مخصوص گیاه کاکتوس هم استفاده کنید.

 

در صورت نیاز گلدان را عوض کنید

اگر گیاه آلوورا داخل گلدان پلاستیکی قرار گرفته یا گلدان خیلی بزرگ است یا احساس می‌ کنید که رشد کرده، سریع گلدان را عوض کنید.

 

برای عوض کردن گلدان، اول گلدان جدید را آماده کنید

گلدان را با آبِ گرم و صابون بشویید تا هرگونه آلودگی و گرد و غبار بیرون بیاید؛ سپس آن را به صورت سر و ته روی یک حوله قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. اگر گیاه سوراخ زهکشی دارد، می توانید آن را به حالت معمولی روی حوله بگذارید و سرو ته نکنید؛ سپس آن را با خاک پر کنید. هنگام پر کردن خاک حتما باید مراقب باشید که زیر گلدان روزنامه باشد.

 

 

گیاه را آماده کنید

به آرامی گیاه آلوورا را از گلدان کنونی در بیاورید و گرد و غبار و آلودگی های آن را از ریشه پاکسازی کنید.

 

گیاه را داخل گلدان جدید بگذارید

گلدان جدید را تا یک سوم خاک کاکتوس بریزید. تمام اطراف گیاه باید به اندازه کافی خاک داشته باشد. تقریبا سه سانت فضا در قسمت بالای خاک خالی بگذارید. بعد از کاشتن گیاه؛ به آن آب ندهید.

 

فضای مناسبی را برای گیاه ایجاد کنید

بعد از عوض کردن گلدان، آن را کنار پنجره ای با هوای نسبتا معمولی یا گرم با نور کافی قرار دهید که نور غیر مستقیم به آن برسد و تا ۴ الی ۵ روز به آن آب ندهید.

 

شروع به آب دادن به گیاه کنید

بعد از ۴ الی ۵ روز به گیاه آب دهید و اجازه دهید که آبِ اضافی گلدان بیرون بریزد.

 

 

محل مناسبی را برای گیاه انتخاب کنید

به دنبال نور غیر مستقیم اما محیط روشن باشید. اگر در نواحی سردسیر زندگی می کنید، گیاه باید در کنار پنجره به سمت غرب باشد که نور کافی و غیر مستقیم به آن برسد. اگر نور کم به گیاه برسد، خیلی راحت از بین می رود.

 

گیاه را گرم نگه دارید

گیاه آلوورا مربوط به نواحی گرمسیری است؛ بنابراین دمای مناسب برای آن بین ۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت می باشد. در ماه های تابستانی هم گیاه را بیرون یا داخل پاسیو قرار دهید.

 

به گیاه کود بدهید

باید یک کود مناسب گیاهی با مواد تشکیل دهنده متعادل را به اندازه یک بار در ماه در فصل بهار و تابستان به گیاه خود بدهید.

 

قوانین آب دادن به گیاه آلوورا

برای مراقبت هرچه بهتر از گیاه آلوورا باید:

 

پشت‌ سرهم به گیاه آب ندهید

مراقب باشید که خیلی بیش از حد به گیاه آب ندهید‌ مگر این که گیاه سوراخ زهکشی داشته باشد که باعث می شود خیال تان راحت تر باشد.

 

از آب باران یا آب تصفیه شده کمک بگیرید

آب شیر شهری حاوی مواد شیمیایی از جمله فلوراید و کلر است و به مرور زمان گیاه را ضعیف می کند؛ پس بهتر است از آب باران یا آب تصفیه شده به گیاه بدهید.

 

اگر شک داشتید، به گیاه کم اب بدهید

زمان‌ هایی هست که شما شک می کنید آیا به گیاه آب داده بودید یا خیر.‌ در چنین حالتی انگشتِ خود را روی خاک بگذارید. اگر خشک بود، می توانید به آن آب بدهید اما همیشه کم‌تر آب دادن، بهتر از زیاد آب دادن است.

 

اگر متوجه خشکی برگ ها شده‌اید، بیشتر به آن آب بدهید

اگر متوجه شدید که برگ گیاه آلوورا خیلی خشک است، می توانید تعداد دفعات آب دادن را بیشتر کنید.

 

برداشت گیاه آلوورا

از آنجایی که این گیاه خواص درمانی دارد؛ بنابراین بعضی ها آن را برداشت می‌ کنند اما مراقب باشید در این کار زیاده روی نکنید. برای برداشت این گیاه، فقط برگ های بیرونی و بالغ شده را با یک قیچی تیز جدا کنید. اگر برگ های بزرگ و بالغ نداشتید، بهتر است دست نگه دارید و صبر کنید تا گیاه رشد کند.