برای خانه تکانی امسال با این روش مبل هاتو برق بنداز! | نحوه تمیز کردن مبلمان در خانه تکانی

با نزدیک شدن به عید نوروز بساط خانه تکانی به خانه تمام ایرانیان وارد شده و مادران خانه دار مشغول خانه تکانی هستند. یکی از معضلات همیشگی در خانه تکانی نوروزی، تمیز کردن مبلمان خانگی است که شاید با استفاده از وسایل نادرست به پارچه مبل صدمه وارد کنید و یا به خوبی نتوانید لکه های آن را از بین ببرید. راه های مختلفی برای تمیز کردن مبل وجود دارد که یکی از بهترین راه ها استفاده از بخارشوی برقی است. در این مطلب از باملین می توانید با نحوه تمیز کردن مبلمان در خانه تکانی به کمک بخارشوی برقی آشنا شوید.

 

 

تمیز کردن مبل با استفاده از بخارشوی

 

راهنمای تمیز کردن مبل با بخارشوی

 

هر چند وقت یک بار مبل نیاز به تمیز شدن با بخارشوی دارد؟

هیچ رویکرد یکسانی برای تمیز کردن مبل با بخارشوی وجود ندارد. دفعات تمیز کردن مبل صرفا بستگی به این دارد که نشیمنگاه مبل شما از چه چیزی ساخته شده‌است و چقدر کثیف است. سطح آلودگی مبل می‌تواند بسته به تعداد افراد خانواده، نوع حیوان خانگی، رطوبت و حتی دمای اتاق متفاوت باشد. لکه ها و آلودگی‌ها را به محض دیدن پاک کنید. اثاثه یا لوازم داخلی را حداقل یک بار در هفته عمیق و درست جاروبرقی بکشید تا گرد و غبار و زباله‌های به دام افتاده روی سطح مبل پاک شوند. برای مقابله با ریزش مو و شوره حیوانات خانگی از جاروبرقی مخصوص استفاده کنید.

 

لوازم مورد نیاز برای بخارشوی کردن مبلمان خانگی

  • گردگیر
  • شامپو فرش
  • پاک‌کننده لکه (خانگی یا تجاری)
  • پارچه میکروفیبر
  • برس شستشو
  • بخارشوی

 

چگونه مبل را با بخارشوی تمیز کنیم؟

 

مرحله اول: بهترین راه تمیز کردن مبل را پیدا کنید

نوع روکش یا پارچه‌ی مبل شما، تعیین‌کننده بهترین روش تمیز کردن مبل است. دستورالعمل‌های توصیه شده توسط سازنده مبل را بخوانید. این راهنمایی معمولا با کدهایی همراه است: “W” فقط به حلال‌های تمیزکننده مبتنی بر آب نیاز دارد. “S” نیاز به حلال‌های بدون آب دارد و “WS” به معنای آب یا محصولات مبتنی بر حلال است. کد “X” به معنای فقط جاروبرقی است. اگر زیر مبل شما برچسبی وجود ندارد، مبل خود را با محصولات پاک‌کننده ملایم تست کنید. در صورت شک، ۱ لیتر آب، یک درب بطری سرکه سفید و ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک بطری اسپری با هم مخلوط کنید و آن را روی قسمت پشتی مبل که مشخص نیست، تست کنید. این آزمایش نشان می ‌هد که آیا مواد تمیز کننده بیش از حد برای مبل شما خشن هستند یا باعث ایجاد لکه یا تغییر رنگ می‌شوند.

پارچه‌های از جنس پنبه، پلی استر، نایلون، میکروفیبر و مخمل پارچه‌هایی عالی برای تمیز کردن با بخارشوی هستند. اگرچه تمیز کردن با بخار معمولا برای مبل‌های چرمی توصیه نمی‌شود، اما عبور ملایم بخار با بخارشوی و پارچه میکروفیبر می‌تواند مبل چرمی را بدون آسیب تمیز کند.

به خاطر بسپارید که هنگام تمیز کردن مبلمان ظریف یا عتیقه، از بین بردن لکه‌ها یا حتی بوهای مقاوم و همچنین برای تعمیر چوب، چرم یا جیر، از خدمات حرفه‌ای استفاده کنید. همچنین هر مبلمانی که در اثر آب آسیب دیده باشد، به چیزی بیش از تمیز کردن با بخارشوی نیاز دارد.

 

 

مرحله دوم: گرد و غبار و ذرات درشت را پاک کنید

بالش‌ها و کوسن‌ها را بردارید. اگر روکش‌های مبل قابل جدا شدن و قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند، آن‌ها را بشویید. در غیر این صورت، از یک برس استفاده کنید تا زباله‌های بزرگ را از داخل مبل و بالای بالش‌ها و کوسن‌ها پاک کنید و سپس مبل را جاروبرقی بکشید و فقط به یاد داشته‌باشید که جاروبرقی‌های با فیلترهای HEPA به طور موثرتری گرد و غبار و مواد حساسیت زا، به ویژه شوره حیوانات خانگی را جذب می‌کنند. از بالا به پایین، در امتداد درزها و بین کوسن‌های مبل جاروبرقی بکشید.

 

 

قبل و بعد تمیز کردن مبل با استفاده از بخارشوی

 

مرحله سوم: لکه‌ها را قبل از استفاده بخارشوی، تا حد امکان تمیز کنید

در حالی که برخی از لکه‌ها برای تمیز شدن نیاز به توجه و درمان خاصی دارند. لکه‌های جدید روی اثاثه یا لوازم داخلی را با صابون ظرفشویی مایع رقیق شده تمیز کنید. سرکه سفید و الکل برای لکه‌های روغنی مناسب هستند. با این حال، به یاد داشته باشید که قبل از استفاده در تمام سطح مبل، همه محصولات تمیزکننده را روی یک منطقه کوچک از مبل تست کنید. این مرحله به معنی ورود آب کمتر در الیاف و زمان خشک شدن سریعتر هنگام استفاده در بخارشوی است. برای جلوگیری از سفت شدن پارچه پس از تمیز کردن، آن را با شامپو فرش تمیز کنید و اجازه دهید چند دقیقه روی سطح مبل بماند.

 

مرحله چهارم: مبل را با بخارشوی تمیز کنید

بخارشوی‌ها از دمای بالا برای تمیز کردن و ضدعفونی سطوح استفاده می‌کنند. گاهی اوقات، برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌های سخت باید از برس یا اتصالات اسکرابر استفاده کنید. برای تعیین مقدار مناسب آب و دمای صحیح مورد نیاز برای تمیز کردن مبل خود، دفترچه راهنمای کاربر را بخوانید. برخی از بخارشوی‌ها فقط به آب نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر نیاز به محلول‌های تمیزکننده دارند.

سعی کنید هر سانتی‌متر از مبل را با بخارشوی تمیز کنید. مبل را از بالا به پایین تمیز کنید و مطمئن شوید که هیچ نقطه‌ای از مبل نیست که با بخارشوی تمیز نشده‌باشد اما در عین حال باید مواظب باشید که زیاد در ناحیه خاصی معطل نکنید چون این کار می‌تواند منجر به غرقابی شود. برای از بین بردن لکه‌ها از روی الیاف پارچه و محدود کردن مقدار آبی که به داخل مبل نفوذ می‌کند، سریع کار کنید.

پس از تمیز کردن، اجازه دهید کاناپه در محلی با تهویه مناسب خشک شود. پنجره ها و درها را باز بگذارید تا هوا حرکت کند. این مرحله برای جلوگیری از رشد کپک بسیار مهم است. جریان هوا فرآیند خشک شدن را سرعت می‌بخشد. پس از خشک شدن کامل کاناپه، یک بار دیگر آن را با جاروبرقی تمیز کنید.