برای خانه تکانی عید ۱۴۰۳ این ۹ نکته را فراموش نکنید!

با نزدیک شدن به عید ۱۴۰۳، اولین دغدغه ای که در هر خانواده ای به وجود می آید، شروع خانه تکانی است. بخش های مختلف خانه در طول سال شاید یکبار هم تمیز نشده باشند و گرد و خاک گرفته باشند. به همین دلیل هم باید هر سال قبل از شروع سال جدید خانه تکانی انجام داد و گرد و غبار را از خانه بیرون کنیم. از تراس و پاسیو گرفته تا گوشه های پذیرایی و اتاق خواب و اتاق نشیمن و کابینت های آشپزخانه، هر کدام نیاز به تمیز شدن دارند. در این مطلب از باملین قصد داریم ۹ نکته مهم درباره خانه تکانی را یادآوری کنیم که با استفاده از این نکات کارتان راحت تر می شود و خانه تمیز تری خواهید داشت.

۱- خارج کردن لوازم مختلف

اغلب افراد به دلیل کمبود فضای ذخیره سازی، اشیاء مختلف را درون بالکن نگهداری می کنند. اولین قدم برای تمیز کردن فضای بالکن خارج کردن لوازم موجود در این فضا است. سعی کنید تمام لوازم را از داخل بالکن خارج کنید. شما می توانید پس از تمیز کردن و خشک شدن فضای بالکن تمام اقلام ضروری را به آنجا بازگردانید. اگر کفپوش های بالکن قابل جداسازی هستند، آنها را نیز جدا کنید و بخوبی تمیز نمایید.

۲- پاک کردن گردوغبار و زباله ها

پس از خارج کردن تمام لوازم از فضای بالکن، پاکسازی را آغاز کنید. اولین قدم در نظافت بالکن جارو کردن سطوح کف است. اگر مدتی است بالکن را تمیز نکرده اید، ممکن است با مقدار زیادی گردوغبار و زباله مواجه شوید. در چنین حالتی برای از بین بردن تمام آلودگی ها و گردوغبارها لازم است چند بار سطح بالکن را جارو کنید. توصیه می کنیم یک جارو با موهای سفت را برای این کار انتخاب کنید. با این کار زودتر و بهتر نتیجه خواهید گرفت.

۳- پاک کردن زنگ زدگی ها

زنگ زدگی می تواند در اثر باقی ماندن رطوبت بر روی نرده ها، دستگیره ها و دیگر سطوح فلزی ایجاد شود. این سطوح در ایام مرطوب سال بیشتر مستعد زنگ زدگی هستند. بهترین راه برای از بین بردن لکه های زنگ زدگی استفاده از مواد شوینده لباس است. یک اسفنج نرم را به مقداری مایع لباسشویی آغشته کنید و روی زنگ زدگی ها بکشید و پس از حدود یک ساعت این سطوح را با استفاده از آب گرم تمیز کنید.

۴- از بین بردن لکه های برگ

اگر مدتی است سطوح بتنی بالکن شما با برگ پوشیده شده است، ممکن است لکه های برگ بر روی این سطوح باقی مانده باشد. حیاط آپارتمان یا کف بالکن را با مایع ظرفشویی تمیز کنید. مقداری مایع ظرفشویی را روی لکه ها بمالید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. سپس سطوح را با آب گرم بشویید.

۵- از بین بردن لکه های چربی

اگر روی سطوح کف بالکن یا پاسیو لکه‌های چربی مواد غذایی یا روغن ریخته است، از یک ماده چربی زدای قوی استفاده کنید. چربی زداهای تجاری یکی از موثرترین مواد شوینده برای از بین بردن لکه های چربی بالکن هستند. برای از بین بردن لکه های روغن از تری سدیم فسفات استفاده کنید. تری سدیم فسفات یک ماده شیمیایی غیر آلی است و لازم است هنگام استفاده از آن حتما از دستکش محافظ استفاده کنید. برای نتیجه گیری بهتر توصیه می کنیم آن را رقیق کرده و با آب و صابون مخلوط کنید.

۶- پاکسازی کپک ها

سفید کننده یک ماده تمیز کننده فوق العاده برای تمیز کردن کپک های تراس است. سفید کننده را با آب گرم رقیق کنید و آن را روی سطح اسپری کنید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. هنگام کار با سفیدکننده از دستکش استفاده کنید تا پوستتان دچار آسیب نشود.

۷- از بین بردن زنگ زدگی های عمیق

اسید موریاتیک یک ماده اسیدی قوی است که در از بین بردن رنگ زدگی های عمیق بسیار موثر عمل می کند. با استفاده از یک برس یا اسکراب همراه با این ماده می توان به بهترین نتیجه دست پیدا کرد. این ماده نیز مانند سایر پاک کننده های شیمیایی ممکن است باعث سوختگی پوست شود، بنابراین حتما در هنگام کار از دستکش استفاده کنید.

۸- پاکسازی باقی مانده آلودگی ها

اگر همچنان شاهد باقی ماندن مقداری گرد و غبار، زنگ زدگی، لکه های برگ و روغن بر روی سطوح بالکن هستید، می توانید از فشار آب استفاده کنید. این کار ساده ترین و موثرترین راه حل برای تمیز کردن پاسیو، بالکن یا تراس است. استفاده از اسفنج یا پارچه در کنار فشار آب برای از بین بردن آلودگی ها می تواند موثر واقع شود.

۹- شستشوی بالکن

پس از استفاده از مواد شوینده، اسیدها و سفید کننده ها و پاک کردن سطوح بالکن از انواع آلودگی، گردوغبار و چربی، تمام سطوح را با استفاده از آب تمیز بشویید. زیرا باقی ماندن مواد شوینده بر روی سطوح ممکن است باعث ایجاد لکه بر روی آنها شود. استفاده از آب گرم بهترین گزینه برای تمیز کردن آلودگی ها است.