برای خرید ردمی نوت ۱۲ عجله نداشته باشید!

به گزارش باملین ردمی نوت ۱۳ نسل جدید ردمی نوت ۱۲ است که احتمالا تا یک ماه دیگر سروکله آن در موبایل‌فروشی‌های پاساژ علاءالدین و بازار موبایل پیدا می‌شود. باوجود رونمایی از ردمی نوت ۱۳ نسخه ۵G در هند پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد همزمان با آغاز سال نو میلادی یعنی دی‌ماه سال جاری شاهد عرضه میانرده‌های اقتصادی و جدید شیائومی در بازار‌های جهانی خواهیم بود. ردمی نوت ۱۳ درحالی قرار است با همان قیمت ردمی نوت ۱۲ راهی بازار شود که اولا به جای حسگر اصلی ۵۰ مگاپیکسل به حسگر ۱۰۰ مگاپیکسل مجهز شده و از همه مهمتر، تراشه دایمنسیتی ۶۰۸۰ آن در بخش پردازنده تقریبا ۴۰ درصد قوی‌تر از تراشه اصلی ردمی نوت ۱۲ عمل می‌کند.

ردمی نوت ۱۳؛ خوش‌دست‌تر از ردمی نوت ۱۲

ردمی نوت ۱۳ درمقایسه با نسل قبلی خودش کوچکتر، سبک‌تر و به‌قول معروف خوش‌دست‌تر است. ردمی نوت ۱۳ با ابعاد ۱۶۱.۱ در ۷۵ در ۷.۶ میلیمتر طراحی شده و از نظر طول حدود چهار میلیمتر و از عرض یک میلیمتر کوچک‌تر از ردمی نوت ۱۲ ساخته شده است.

ردمی نوت ۱۳ به همین خاطر نسبت به ردمی نوت ۱۲ تقریبا ۱۰ گرم سبک‌تر است، اما بازهم مثل اغلب میانرده‌های اقتصادی دنیا در طراحی آن از پلاستیک استفاده شده.

ردمی نوت ۱۳؛ نمایشگر ۶.۶ اینچ AMOLED

ردمی نوت ۱۳ در بخش نمایشگر تقریبا با همان ترکیب نسل قبلی خودش معرفی و رونمایی شده است. یعنی مثل ردمی نوت ۱۲ با نمایشگری ۶.۶ اینچ از نوع AMOLED طراحی شده که حداکثر روشنایی آن به هزار نیت می‌رسد و نرخ بروزرسانی آن ۱۲۰ هرتز خواهد بود.

ردمی نوت ۱۳ با این حال در آیتم نمایشگر تفاوت‌های جزیی با ردمی نوت ۱۲ دارد. طوریکه نمایشگر ردمی نوت ۱۳ حدود ۸۹ درصد قاب رویی گوشی را پوشش می‌دهد که این عدد کمی بیش از نمایشگر ردمی نوت ۱۲ است و از طرف دیگر فن‌آوری محافظ صفحه‌نمایش ردمی نوت ۱۳ از گوریلاگلس سه به گوریلاگلس پنج تبدیل شده است.

ردمی نوت ۱۳؛ دوربین ۱۰۰ مگاپیکسل

ردمی نوت ۱۳ احتمالا در بخش دوربین عملکرد بهتری نسبت به ردمی نوت ۱۲ از خودش نشان می‌دهد. تا زمان عرضه ردمی نوت ۱۳ برای بررسی و قضاوت کیفیت دوربین آن باید منتظر بمانیم، اما اطلاعات منتشرشده از مشخصات گوشی ردمی نوت ۱۳ شیائومی نشان می‌دهد به حسگر اصلی ۱۰۰ مگاپیکسل مجهز شده است.

ردمی نوت ۱۲ که تقریبا یک سال قبل روانه بازار شد، برای ثبت تصاویر و عکس‌ها از حسگر اصلی ۵۰ مگاپیکسل کمک می‌گیرد. از یک طرف دیگر دوربین سلفی ۱۳ مگاپیکسل ردمی نوت ۱۲ جای خودش را به حسگر ۱۶ مگاپیکسل در ردمی نوت ۱۳ داده است.

ردمی نوت ۱۳؛ پیشرفت ۴۰ درصدی در بخش پردازنده

ردمی نوت ۱۳ نسبت به ردمی نوت ۱۲ بیشتر از هر چیز دیگری در آیتم پردازنده پیشرفت دارد و می‌توانیم همین فاکتور را مهم‌ترین برگ‌برنده میانرده جدید شیائومی بدانیم. امسال از تراشه شش نانومتری دایمنسیتی ۶۰۸۰ در طراحی ردمی نوت ۱۳ استفاده شده که به‌زبان ساده حدود ۴۰ درصد قوی‌تر از تراشه اسنپدراگون ۶۸۵ ردمی نوت ۱۲ است.

ردمی نوت ۱۳ به لطف همین تراشه دایمنسیتی ۶۰۸۰ برای بازی کردن و اجرای گیم‌های مختلف گزینه بهتری نسبت به ردمی نوت ۱۲ به‌حساب می‌آید، اما با همه این تعریف‌ها تراشه جدید ردمی نوت ۱۳ نمی‌تواند کمک‌حال باتری آن باشد.

ردمی نوت ۱۳؛ باتری پنج هزار میلی‌آمپرساعت

ردمی نوت ۱۳ با همه تعریف و تمجید‌هایی که از آن می‌شود، از نظر شارژدهی توفیری با ردمی نوت ۱۲ ندارد. هر دو مدل از باتری پنج هزار میلی‌آمپرساعت کمک می‌گیرند که در استفاده‌های روزمره و عادی می‌تواند یک روز کامل شارژدهی داشته باشد.

ردمی نوت ۱۳ از طرف دیگر با یک شارژر ۳۳ وات که در جعبه وجود دارد، به‌فروش می‌رسد که از این نظر هم تفاوتی با ردمی نوت ۱۲ ندارد.

 

مقایسه ردمی نوت ۱۳ با ردمی نوت ۱۲

مشخصات فنی ردمی نوت ۱۲ ردمی نوت ۱۳
ابعاد ۱۶۵٫۷ در ۷۶ در ۷٫۹ میلیمتر ۱۶۱ در ۷۵ در ۷٫۶ میلیمتر
وزن ۱۸۳ گرم ۱۷۳ گرم
سایز نمایشگر ۶٫۶ اینچ ۶٫۶ اینچ
نوع نمایشگر AMOLED AMOLED
حسگر اصلی ۵۰ مگاپیکسل ۱۰۰ مگاپیکسل
دوربین سلفی ۱۳ مگاپیکسل ۱۶ مگاپیکسل
تراشه اصلی اسنپدراگون ۶۸۵ دایمنسیتی ۶۰۸۰
ظرفیت باتری پنج هزار میلی‌آمپرساعت پنج هزار میلی‌آمپرساعت