برای رفع پف زیر چشم چی بخوریم و چی نخوریم؟!!

اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که با وجود داشتن خواب شبانه‌ی کافی، صبح‌ها با پف زیر چشم از خواب بیدار می‌شوند، باید بدانید که جدا از کمبود خواب، تغذیه‌ی شما هم می‌تواند در این امر تأثیرگذار باشد.

به گزارش باملین، در ادامه از مواد غذایی‌ای خواهیم گفت که باعث پف زیر چشم می‌شوند. پس از آن با مواد غذایی مفید برای رفع پف زیر چشم آشنا خواهیم شد.

 

مواد غذایی کنسروی

مواد غذایی کنسروی سدیم بالایی در خود دارند که از آن در فرآیند کنسرو کردن استفاده می‌شود. این امر می‌تواند منجر به مشکلات پزشکی مختلفی شود که پف و ورم چشم‌ها تنها یکی از آن‌ها است؛ بنابراین تا حد امکان از مصرف مواد غذایی کنسروی پرهیز کنید و در صورت استفاده از آن ها، پیش از مصرف یا پخت و پز، آن‌ها را خوب آب بکشید تا سدیم آن‌ها کمتر شود.

 

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی حاوی ماده‌ای به نام سولانین است که باعث التهاب و ورم می‌شود؛ بنابراین اگر دائماً با پف زیر چشم درگیر هستید، سعی کنید مصرف گوجه فرنگی را به حداقل برسانید. اگر پف زیر چشم تان کاهش یافت، معنایش این است که علت آن را پیدا کرده اید.

نان گندم

اگر به گندم، جو یا چاودار حساسیت دارید، یعنی به مشکل عدم تحمل گلوتن دچار هستید، به همین دلیل هر چه که با آن‌ها درست شده باشد می‌تواند شما را دچار نفخ و ورم کند. در اینصورت باید مصرف محصولات غذایی‌ای که از گندم درست شده اند را کنار بگذارید و به دنبال جایگزینی برای آن‌ها باشید.

لبنیات

عدم تحمل لاکتوز یکی از رایج‌ترین مشکلات پزشکی است. پژوهشگران تخمین زده اند به طور متوسط نزدیک به ۶۵ تا ۷۰ درصد از جمعیت بزرگسالان دنیا به این مشکل دچارند؛ بنابراین اگر یکی از آن کسانی هستید که متابولیسم بدن شان میانه‌ی خوبی با محصولات لبنی ندارد، باید مصرف آن‌ها را کنار بگذارید تا گرفتار نفخ و ورم نشوید.

شکر

شکر یکی از التهاب آورترین مواد غذایی است. این ماده غذایی باعث ایجاد التهاب در سرتاسر بدن می‌شود، اما این التهاب دور چشم‌ها مشهودتر است، چون پوست دور چشم نازک و در برابر ورم، آسیب پذیر است. به علاوه، محدود کردن مصرف قند و شکر یا حذف کامل آن‌ها فواید زیادی برای سلامتی دارد. قنده‌ها یا شیرین کننده‌های مصنوعی هم از جهت ایجاد نفخ و ورم، همانگونه هستند.

فلفل چیلی

فلفل چیلی هم مانند گوجه فرنگی حاوی ماده‌ی سولانین است. اما جدا از سولانین، ماده‌ای به کاپسایسین هم وجود دارد که می‌تواند بافت‌های بدن را دچار سوزش و التهاب کند؛ و همین التهاب می‌تواند به راحتی دور چشم‌ها هم رخ دهد.

مواد غذایی که جلوی پف زیر چشم را می‌گیرد

جعفری

جعفری به کلیه‌ها کمک می‌کند از مایعات اضافه را از بدن دفع کند؛ بنابراین اگر صبح‌ها دائماً با پف زیر چشم درگیر هستید، سعی کنید این سبزی پرخاصیت را در تغذیه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید.

جو پرک شده

اگر پف زیر چشم به مشکلی دائمی برای شما بدل شده، می‌تواند جو پرک شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. یک دلیل پف زیر چشم می‌تواند یبوست باشد. جو پرک شده سرشار از فیبر است و به تسهیل اجابت مزاج کمک می‌کند، در نتیجه، پف زیر چشم‌ها کاهش می‌یابد.

آوکادو

با گذاشتن آوکادو بر روی چشم‌ها می‌توان پف آن‌ها را کاهش داد. یک عدد آوکادو را چند برش بزنید و برش‌ها را به مدت نزدیک به ۱۰ دقیقه روی چشم‌های خود بگذارید. یک علت پف زیر چشم می‌تواند کمبود ویتامین K باشد که آوکادو سرشار از آن است. تنها ۳۰ گرم آوکادو می‌تواند ۸ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین K را تأمین کند. آوکادو برای از میان بردن سیاهی زیر چشم هم مفید است.

خیار

گذاشتن برش‌های خیار سرد بر روی چشم‌ها راه خوبی برای طراوت بخشیدن به چشم‌های خسته‌ی خود و از میان بردن پف زیر آن‌ها است. برش‌های خیار را به مدت ۱۵ دقیقه روی چشم‌های خود بگذارید.