برای نورپردازی داخلی خانه باید این نکات را رعایت کنید!

نورپردازی خانه قطعا تاثیر زیادی در زیبایی منزل شما خواهد داشت. نورپردازی خانه در زیبایی لوازم خانه شما هم تاثیر زیادی خواهد داشت. به عنوان مثال رنگ اصلی مبلمان، تابلوهای تزئینی، میز نهارخوری، تلویزیون و همگی تحت تاثیر نورپردازی خانه قرار می گیرند. اگر نورپردازی خانه به خوبی انجام نشده باشد، هنگام تماشای تلویزیون نور روی صفحه تلویزیون شما را آزار خواهد داد. در این مطلب از باملین می توانید نکات مهمی که برای نورپردازی داخلی باید رعایت کنید را بیان می کنیم.

 

 

تاثیر مبلمان بر نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل

قبل از هر چیز باید موقعیت پنجره را در نظر گرفت و سپس نسبت به آن مبلمان را چید. تاثیر مبلمان بر نورپردازی طبیعی در دکوراسیون داخلی منزل به قدری زیاد است که بلافاصله پس از رعایت اصول متوجه تاثیر مثبت آن خواهید شد. شما با قرار دادن هر وسیله حجیمی جلوی پنجره، از وارد شدن نور طبیعی به داخل خانه جلوگیری می‌کنید. بنابراین اگر حتی فضای نسبتا کوچکی دارید، سعی کنید مبل‌های تک نفره را دو سمت پنجره قرار دهید.

 

 

 

اگر دوست دارید مبل‌های سه نفره‌تان را جلوی پنجره قرار دهید، به ارتفاع پشت مبل و تاج آن دقت کنید، اگر تاج مبل بسیار بلند بود، قرار دادن آن جلوی پنجره مساوی با از دست دادن میزان زیادی نور طبیعی است. این مساله برای سایر لوازم، مثل بوفه، ساعت ایستاده و غیره نیز صدق می‌کند!

 

تاثیر پالت رنگ بر نورپردازی دکوراسیون داخلی منزل

یکی از دلایلی که سبک مدرن در دکوراسیون داخلی منزل، به سرعت محبوب شد، استفاده از پالت رنگی روشن در آن بود. منظور از پالت رنگی روشن، این نیست که ما مطلقا از رنگ تیره استفاده نکنیم.

 

 

منظور این است که بیشترین استفاده، از رنگ‌های روشن بوده و در این میان با رنگ‌های تیره، متناسب با آن پالت رنگی، بخش‌هایی از منزل را چشم‌گیرتر کنیم. اگر بپرسید که چرا استفاده از رنگ‌روشن، روشنایی را به منازل می‌آورد، باید به شما بگوییم که رنگ‌های تیره ممکن است نور را به خود جذب کنند، در نتیجه ما نتوانسته‌ایم از نور، به‌صورت حداکثری استفاده کنیم.

 

تاثیر نورپردازی بر پالت رنگی در دکوراسیون داخلی منزل

همانقدر که رنگ بر بالا رفتن روشنایی در دکوراسیون داخلی منازل تاثیر می‌گذارد، نورپردازی نیز می‌تواند رنگ‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهد. به‌عنوان مثال دیواری را در نظر بگیرید که رنگ سبز بسیار روشنی دارد و درست روبه‌روی پنجره قرار گرفته است.

 

 

این یک انتخاب حیرت‌انگیز است. اما، به رنگ این دیوار، شب‌هنگام، دقت کنید! حالا ما لوستر یا چراغ دیواری را روشن کرده‌ایم! ممکن است نور منتشر شده از این لامپ‌ها در طیف‌های رنگی مختلفی باشند که هر یک می‌توانند رنگ سبز دیوار را تغییر دهند، گاهی آن را روشن کنند و گاهی تیره. این نکته نشان‌دهنده اهمیت رنگِ نور در نورپردازی دکوراسیون داخلی منازل است.

 

تاثیر پرده بر نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل

پرده‌ها، پس از شیشه‌های پنجره، اولین چیزهایی هستند که ورود نور طبیعی به خانه را امکان‌پذیر یا مسدود می‌کنند. شاید در این اندیشه باشید که پرده‌های ضخیم، مانع از ورود نور به منزل می‌شوند، این نکته تا حدودی درست است، اما اگر حتی پرده‌هایی ضخیم و مناسب با فصل زمستان انتخاب کرده‌ایم، بهتر است به جنس پارچه‌اش دقت کنیم تا روزنه‌هایی داشته و نور را از خود عبور دهد.

 

 

پرده‌های مخمل را تصور کنید که در عین زیبایی چگونه ورود نور را مسدود می‌کنند! اما، نمی‌توان از زیبایی آن گذشت، بنابراین بهتر است از پرده‌هایی حریر با رنگ روشن به‌عنوان زیرپرده‌ای استفاده کرده و روز‌هنگام، پرده‌های مخمل را به کنار پنجره سوق دهیم.

 

تاثیر نورهای مصنوعی بر نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل

خوب یا بد، ما تنها نیمی از روز می‌توانیم از قدرت روشنایی خورشید بهره‌مند باشیم. این قدرت ماورایی، شب‌هنگام خاموش می‌شود. در این لحظه نورهای مصنوعی جای نورهای طبیعی در نورپردازی دکوراسیون داخلی منزل را می‌گیرند، به همین خاطر باید برای انتخاب تجهیزات نورپردازی مصنوعی، به‌گونه‌ای عمل کنیم که شب‌هنگام برابر با روز، نور داشته باشیم.

بهترین شیوه برای جایگذاری درست لوستر‌ها، آویزها، آباژورها و هرگونه لوازم روشنایی‌زای دیگر، بهتر است مرکزی‌ترین بخش‌ها را به بزرگ‌ترین تجهیزات روشنایی اختصاص داده و اطراف را با تجهیزات روشنایی دیگر، مثل نوارهای ال‌ ای دی، چراغ آویز، آباژور، چراغ دیواری و غیره، روشن کنیم.

 

 

نورپردازی به این شکل می‌توانم نور را تلطیف کرده و باعث نشود که در دکوراسیون داخلی منزل سایه‌های سخت داشته باشیم. اگر ما نتوانیم نورپردازی مصنوعی اصولی و صحیحی داشته باشیم، در طول شب، همواره مایوس و کسل خواهیم بود.

 

تاثیر نورپردازی بر روحیه در دکوراسیون داخلی منزل

ما مطمئنیم که همه شما از تاثیر نور و معجزه آن در روحیه باخبر هستید. اما، لازم است که برخی نکات در مورد تاثیر نورپردازی بر روحیه افرادی که در یک خانه زندگی می‌کنند را بررسی کنیم. اجازه دهید کمی موضوع را بازتر و هیجان‌انگیز کنیم. تاثیر نور به‌قدری زیاد است که کمبود آن می‌تواند سبب پرخاشگری و خشونت، و کافی بودن آن می‌تواند سبب شادبی و آرامش باشد.

 

 

در این میان، هر طیف رنگی نور نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد. به‌عنوان مثال، ما پیرامون میز نهارخوری نیاز به صمیمیت داریم. بنابراین، بهتر است از رنگ‌های زردی که آغشته به مرجانی هستند در دکوراسیون میزنهارخوری منزل استفاده کنیم تا احساس صمیمت بین ما افزایش پیدا کند. اما، هرچه رنگ نور بیشتر به سمت آبی در حرکت باشد، میزان آرامش بیشتر خواهد شد، درست مثل زمانی که به آسمان خیره شده‌ایم یا دریا پیشِ روی ما است.