بزرگترین و گرانترین ساعت جهان در مکه + عکس

به گزارش باملین به نقل از خبرآنلاین، این سازه همچنین ششمین سازه بلند مستقل و غیر مرتبط روی زمین است که پس از برج خلیفه در دبی، مردکا ۱۱۸ در کوالالامپور، توکیو اسکای تری در توکیو، برج شانگهای در شانگهای و کانتون قرار دارد. برج در گوانگژو، چین.

به گزارش روزیاتو، این برج که در شهر مکه، مقدس ترین مکان جهان اسلام قرار دارد، به عنوان بخشی از پروژه وقف ملک عبدالعزیز با هدف مدرن سازی شهر برای اسکان زائران ساخته شده است.

بیش از ۳ میلیون زائر در مراسم سالانه حج به بزرگترین مسجد جهان و مقدس ترین مکان مسلمانان، مسجد الحرام که تنها ۳۰۰ متر با این برج فاصله دارد، می روند.

بزرگترین و گرانترین ساعت جهان در مکه / عکس

در داخل برج ساعت یک مرکز خرید پنج طبقه و یک پارکینگ با ظرفیت نگهداری بیش از هزار ماشین پیدا خواهید کرد.

در بالای این برج موزه برج ساعت قرار دارد که چهار طبقه اول را به خود اختصاص داده است. در داخل مناره یک رصدخانه نجومی، یک فضای نمایشگاهی و یک سکوی رصد وجود دارد. هلال طلایی حتی شامل یک کلیسای کوچک برای خانواده سلطنتی و افراد مشهور است و بلندترین فضای مسکونی ساخته دست بشر در جهان است.

در مورد خود ساعت باید بگوییم که ارتفاع کل آن کمی کمتر از ۵۷ متر است. سقف این ساعت ۴۵۱٫۱ متر از سطح زمین بالاتر است و آن را به بلندترین ساعت معماری جهان تبدیل کرده است.

بزرگترین و گرانترین ساعت جهان در مکه / عکس

برج ساعت سلطنتی مکه ۱۲۳ طبقه یکی از خاص ترین و جالب ترین سازه های معماری است که تاکنون ساخته شده است. اما این عناوین بدون هزینه به دست نیامده اند و هزینه هنگفت ساخت برج ساعت سلطنتی در مکه، آن را به دومین ساختمان گران قیمت جهان تبدیل کرده است. برای ساخت این برج ساعت از ابتدا تا انتها ۱۵ میلیارد دلار هزینه شده است.

پس از شروع ساخت و ساز در سال ۲۰۰۲، ساخت برج ۹ سال طول کشید و ده سال دیگر افتتاح شد.

این برج توسط مهندسان آلمانی SL Rach ساخته شد که کار را در ارتفاع ۳۴۶٫۸ متری از سطح زمین با سازه ای فولادی به وزن ۱۲۰۰۰ تن آغاز کردند.