بهترین دعای چشم زخم در قرآن و مفاتیح الجنان

باملین: زیاده‌گویی ها در مورد دعا برای رفع چشم زخم بسیار است. در بین توده مردم برخی از این مباحث با خرافات عجین شده و باعث انکار اصل چشم زخم از طرف بعضی افراد شده است. اما از بررسی روایات در مورد چشم زخم به دست آمده مشخص کرده است که آیا چشم زخم واقعیت دارد یا نه. مثلا مشخص شده است که اولا چشم زخم حق است و تاثیر دارد. ثانیا برای دفع آن خواندن بعضی سوره ها و دعاها سفارش شده است. همچنین نوشتن بعضی سوره ها و دعاها و همراه داشتن آن یا نگهداری در خانه برای دفع آن مفید است.

امام صادق (ع) می فرمایند : چشم زخم حق است. اثر آن ممکن است گاهی باعث مرگ شود. بسیاری از مردگان به خاطر چشم زخم شور چشم‌­ها به دیار قبر رفتند.

همچنین در آیات قرآن آمده است که از نظر افراد تنگ نظر به دور باشید تا دچار بلا و گرفتاری نشوید.

بنابراین نمی‌توان بدون دلیل و استدلال چشم زخم و اثرات آن را در زندگی نادیده گرفت. اما دعای چشم زخم از طریق آیات قرآن، ادعیه موجود در مفاتیح الجنان و کتب ادعیه دیگر، و دعاهایی که ائمه اطهار و پیامبر اسلام پیشنهاد داده اند شرح زیر است.

رفع چشم زخم از طریق آیات قرآن

به همراه داشتن قرآن و خواندن برخی از سوره های آن برای رفع چشم زخم بسیار تاثیر دارد. اما به طور کلی انجام دستورالعمل های زیر برای رفع چشم زخم از طریق آیات قرآن به شدت توصیه می شود.

 • سوره‌های معوذتین (سوره‌هایی که با «قل اعوذ…» شروع می شود) خصوصاً سوره فلق را زمزمه کنید.
 • پیش از خواب سوره‌های چهارقل را بخوانید.
 • آیه الکرسی را زیاد بخوانید.
 • صدقه بدهید.

ارتباط دعای چشم زخم و آیه «و ان یکاد»

          دکتر سید محسن میرباقری: قطعاً خواندن این آیه مهم تر است، البته زدن آن در خانه و یا همراه داشتن آن هم بی اثر نیست و اثر دارد، اما تلاوت اثر بالاتری دارد.

دعای رفع چشم زخم . چشم زخم در قرآن

دعای رفع چشم زخم در سوره ناس

برخی گفته‌اند که آیه «من شر حاسد اذا حسد»، شامل عائن یعنی کسی که با چشم آسیب می‌رساند نیز می‌شود؛ زیرا چشم زخم گاه از حسادت نفسانی برمی خیزد. به این معنا که شخص هرگاه در دیگری نعمتی یافت و یا فراوانی نعمتی را مشاهده کرد از روی حسادت می‌کوشد تا آن نعمت از او سلب شود و با شور چشمی می‌کوشد تا آن را از میان بردارد.

دعای چشم زخم از ائمه اطهار

دعای رفع چشم زخم به دستور پیامبر (ص)

ساده‌ترین دستور برای رفع چشم زخم خواندن سوره ناس و فلق است. در روایات آمده است که پیغمبر (ص) این سوره‌ها را برای امام حسن و امام حسین به عنوان تعویذ قرائت می‌کرد.

رسول خدا (ص) فرموده اند: هر کس چیز شگفت آوری ببیند و بگوید: «الله الله ما شاء الله لا قوة الا بالله» هیچ آسیبی به آن نخواهد رسید.

 

دعای رفع چشم زخم . دعای رفع چشم و نظر

دعای رفع چشم زخم از امام علی (ع )

این دعا در مفاتیح الجنان آمده است که امام علی (ع) برای رفع نظر بد آن را توصیه کرده‌اند:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ بِسْمِ اللَّهِ الْعَظيمِ عَبَسَ عابِسٍ وَ شَهابَ قابسٍ حَجَرَ يابِسٍ رَدَدْتُ عَيْنَ العايِنِ عَلَيْهِ مِنْ رَأسِهِ اِلى قَدَمَيْهِ اَخَذَ عَيْناهُ قابِضٌ بِكِلاهُ وَ عَلى جارِهِ وَ اَقارِبِهِ جِلْدُهُ دَقيقٌ وَ دَمُهُ رَقيقٌ وَ بابُ الْمَكْرُوهِ تَليقُ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرى مِنْ فُطُورٍ ثمَّ ارْجِعِ الْبَصَرَ كَرَّتَيْنِ يَنْقَلِبْ اِلَيْكَ الْبَصَرُ خاسِئاً وَ هُوَ حَسيرٌ.»

دعای رفع چشم زخم به دستور امام صادق (ع)

از امام صادق (ع) روایت شده که فرمود است: اگر کسی از شما چیزی از برادرش او را متعجب ساخت سه بار بگویید:

«ماشاء‌الله لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم»

دعای رفع چشم زخم در دستور امام رضا (ع)

محمد بن عیسی گوید: مردی درباره چشم زخم از حضرت امام رضا (ع) پرسش کرد. حضرت فرمودند: چشم زخم واقعیت دارد و اگر گرفتار آن شدی دست را تا محاذی صورت بالا ببر و بخوان: حمد و توحید و معوذتین و دست ها را بر پیشانی بمال که به اذن خدا مفید خواهد بود.

دعای دفع چشم زخم مفاتیح الجنان و کتب ادعیه

حاج شیخ عباس قمی در مفاتیح ذکر کرده که برای در امان ماندن از چشم زخم این دعا خوانده شود:

«اَللّهُمَّ رَبَّ مَطَرٍ حابِسٍ وَ حَجَرٍ یابِسٍ وَ لَیْلٍ دامِسٍ وَ رَطْبٍ وَ یابِسٍ رُدَّ عَیْنَ الْعایِنِ عَلَیْهِ فی کَبِدِهِ وَ نَحْرِهِ وَ مالِهِ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَری مِنْ فُطُورٍ ثُمَّ ارْجِعِ الْبَصَرَ کَرَّتَیْنِ یَنْقَلِبْ اِلَیْکَ الْبَصَرُ خاسِئاً وَ هُوَ حَسیرٌ

همچنین در مفاتیح الجنان آمده خواندن آیه آخر سوره قلم (و ان یکاد الذین کفرو ا. . . ) برای دفع چشم زخم مفید است.

منبع: مفاتیح الجنان، فهرست کتاب باقیات صالحات (حاشیه مفاتیح الجنان)، باب سیم، حرز‌های چشم زخم

دعای چشم زخم مفاتیح الجنان
دعای دفع چشم زخم در مفاتیح الجنان

البته در کتاب‌های ادعیه دعاهای رفع نظر به صورت‌های مختلفی آمده است که چند مورد از آن را ذکر می‌کنیم. می‌توانید دعاهای زیر را بنویسید و همراه خود داشته باشید:

«بسم الله الرحمن الرحیم بسم الله ابراهیم خلیل الله و موسی کلیم الله و عیسی روح الله و محمد صلی الله علیه و اله حبیب الله و رسول الله لو انزلنا هذا القران علی جبل لرایته خاشعا متصدعا من خشیة الله و تلک الامثال نضربها للناس لعلهم یتفکرون»

«یا فتاح یا رضوان وعسی الله ان یجعل بینکم و بین الذین عادیتم منهم مودة و الله قدیر و الله غفور رحیم»

«بسم الله و بالله و من الله و الی الله و فی سبیل الله اللهم الیک اسلمت نفسی والیک وجهت وجهی و الیک فوضت امری فاحفظنی بحفظ الایمان من بین یدی و من خلفی و عن یمینی و عن شمالی و من فوقی و من تحتی و ادفع عنی بحولک و قوتک فانه لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم»

«اعوذ بعزة الله و اعوذ بقوة الله و اعوذ بقدرة الله و اعوذ بنور الله و اعوذ بعظمة الله و اعوذ ببهاء الله و اعوذ بجمع الله و اعوذ بکل الله و اعوذ بعغو الله و اعوذ بغفران الله و اعوذ برسول الله و اعوذ بالائمه علیها سلام علی ما نشاء من شر ما تجد اللهم رب المطیعین»

دعای رفع چشم زخم در دستور آیت الله بهجت

دعای رفع چشم زخم . دعای چشم زخم قوی
 • هنگام اذان در جایی که زندگی می کند، با صوت جهر و آشکار {صدای بلند مثل نماز صبح}، اذان بگوید.
 • پس از نماز صبح ۵۰ آیه از قرآن را با صوت جهر و آشکار تلاوت نماید.
 • دو سوره ی معوّذتین (فلق و ناس) را زیاد بخواند.
 • پیش از خواب ۴ قل (یعنی سوره های کافرون، توحید، ناس و فلق) را بخواند.
 • همراه خود قرآن داشته باشد.
 • آیه الکرسی را فراوان بخواند و آن را نوشته و در خانه نصب کند.
 • صدقه دادن و تکرار معوذتین و تکرار لاحول و لا قوۀ الا بالله
 • حرز امام جواد (ع) را همراه خودتان داشته باشید. مثلاً در انگشتری.

ارتباط رفع چشم زخم با اسفند

اسفند دود کردن و استفاده از مهره‌های آبی برای دور کردن چشم زخم مبنای روایی ندارد، موضوعاتی است که توسط مردم به بحث اضافه شده است. همان‌طور که در احادیث و روایات آمده اصل تأثیر دعا برای دفع چشم زخم قابل انکار نیست، اما باز کردن دکانی برای نوشتن دعا و ادعای دعانویسی به هیچ وجه قابل قبول نیست، میدان دادن به این افراد نیز گناه محسوب می‌شود.

 

دعای رفع چشم زخم . دعای دفع چشم زخم .

نظر علما در مورد خواندن دعاهای دفع چشم زخم

خواندن و نوشتن دعاهای مأثور (مستند به معصومین و معتبر) برای رفع گرفتاری هایی مانند بیماری، چشم زخم و وسوسه و… از نظر اسلام و فقها و مراجع امری صحیح و پسندیده است. این دعاها و توسل ها به فرمان خداوند جلوى تأثیر نیروى مرموز مغناطیسى چشم ها را بگیرد، همان گونه که دعاها در بسیارى از عوامل مخرب دیگر اثر مى گذارد و آنها را به فرمان خدا خنثى مى کند.

مقام معظم رهبری در پاسخ به سؤالی در زمینه دعا و دعا نویسی و تبرک به دعاها فرموده اند: اگر دعاها از ائمه اطهار (علیهم السلام) نقل و روایت شده باشند و یا مضامین آنها حق باشد، تبرّک جستن به آنها اشکال ندارد. همان گونه که تبرّک جستن به دعاهاى مشکوک به این امید که از معصوم (ع) باشند، اشکال ندارد، همان گونه که تبرّک جستن به دعاهاى مشکوک به این امید که از معصوم (ع) باشند، اشکال ندارد. ایشان همچنین درباره اجرت دعانویسی فرموده اند: «دریافت یا پرداخت مبلغى به عنوان اجرت نوشتن دعاهاى وارده اشکال ندارد.»

آیت ا.. گلپایگانی در پاسخ به این سؤال که «عدّه‏اى از مردم به منظور برطرف شدن گرفتاریها یا مثلا پیدا شدن گم شده و مانند اینها به دعانویس مراجعه مى‏کنند و از وى تقاضاى دعا یا فال یا سحر مى‏کنند و او هم خبرهائى مى‏دهد که گاهى درست از آب در مى‏آید آیا مشروع است یا خیر؟»، فرموده اند: «نوشتن دعاهاى مأثوره براى برطرف شدن گرفتاریها مانع ندارد ولى توسّل به فال و سحر و خبر دادن از خفایاى امور اشخاص که راضى به افشاى آن نیستند جایز نیست.»

اما در مورد چیزهایی مثل تخم مرغ شکستن و نوشتن حروف و لغات و کلمات و سوزاندن آنها، برای رفع چشم زخم و وسوسه که دلیل معتبری برآن نداریم نمی تواند مورد پذیرش قرار گیرد، بلکه در صورتی که سوزاندن اوراقى که در آن اسم جلاله و آیات قرآنى و اسامی پیامبر(ص) و ائمه (ع)نوشته شده است‏ بى احترامى محسوب شود، جایز نیست‏.

در واقع قبول تأثیر چشم زخم به طور اجمال، به این معنى نیست که، به کارهاى خرافى و اعمال عوامانه در این گونه موارد پناه برده شود، که هم بر خلاف دستورات شرع است، و هم سبب شک و تردید افراد ناآگاه در اصل موضوع، همان گونه که آلوده شدن بسیارى از حقایق با خرافات، این تأثیر نامطلوب را در اذهان گذارده است. همچنین باید توجه داشت افرادی که امروزه به اسم دعا نویس اقدام به این کار می کنند، غالبا قابل اعتماد نیستند.

چطور کسی را نظر نزنیم؟

 • امام صادق (ع) برای این که نگاه شما باعث چشم خوردن دیگران نشود فرموده‌اند: «اگر کسی از شما چیزی از برادرش او را متعجب ساخت سه بار بگوید: ماشاءالله لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم.
 • در روایت دیگری آمده است که برای از بین رفتن تأثیر چشم زخم ذکر «الله‌اکبر» را تکرار کنید.
 • همچنین در روایت آمده است که در این جور مواقع گفتن ذکر «آمنت بالله و صلی الله علی محمد و آله» می‌تواند مانع آن شود که دیگران را چشم بزنید.