بهترین راه برای از بین بردن لکه روی فرش ماشینی

لکه های روش فرش ماشینی را چطور از بین ببریم؟ شاید برای شما هم پیش آمده که به دلایل مختلفی روی فرشتان لکه ای ایجاد می شود و نمی دانید چطور لکه روی فرش را از بین ببرید. برای رفع لکه روی فرش ماشینی باید ترفندها و نکات مختلفی را بلد باشید تا بدون نیاز به وسیله خاصی یا تحویل به قالیشویی، خودتان به روش خانگی مشکل را حل کنید. در این مطلب از باملین با ترفندهای از بین بردن لکه فرش آشنا می شوید.

 

 

از بین بردن لکه فرش با روش‌های ساده

برای پاک کردن بسیاری از لکه ها می توانید از موادی که در دسترس دارید و شیوه های خانگی استفاده کنید. اما باید مراقب باشید در استفاده از این روش اصرار نورزید و به آن به عنوان تنها راهکار نگاه نکنید. چون باید بپذیریم که برخی از لکه ها به دلیل غلظت بالا و یا میزان زیاد ایجاد آلودگی ممکن است با پاک کننده های خانگی و دست ساز تمیز نشوند و نیاز باشد از پاک کننده های شیمیایی یا از قالیشویی کمک بگیرید.

همین طور فرش های گران

قیمت مثل فرش دستباف هم نیاز به دقت و ملاحظه بیشتری دارند. چون ممکن است با اشتباه در رفع آلودگی آسیب بیشتری به فرش و بافت آن وارد شود و در نهایت از ارزش آن کاسته شود.

کدام لکه‌ها را می‌توان با پاک‌کننده‌های خانگی تمیز کرد؟

برای لکه های معمولی تر با میزان و غلظت کمتر و همین طور لکه های تازه می توان از روش های آسان و مواد طبیعی موجود و در دسترس استفاده کرد.

چرا پاک‌کننده‌های خانگی را توصیه می‌کنیم؟

پاک کننده های طبیعی که در خانه موجود است و یا می توانیم آن ها را خودمان درست کنیم هم صرفه تر هستند و نیاز نیست برای خریداری آن ها هزینه کنیم. از طرف دیگر در دسترس هستند و به آسانی در اختیار ما قرار دارند. مزیت دیگر پاک کننده های خانگی فرش طبیعی بودن آن ها و در بسیاری موارد عدم ایجاد حساسیت و ایجاد آسیب به بافت فرش است.

نکات مهم هنگام لکه‌بری فرش در خانه

اهمیت رنگ فرش را در به کار بردن روش های خانگی تمیز کردن لکه فراموش نکنید. به طور مثال هنگام پاک کردن آلودگی از روی فرش سفید و کرم (رنگ روشن) باید دقت کنید لکه بیشتر روی سطح فرش پخش نشود.

ماشینی یا دستباف بودن فرش شما اهمیت بسیاری انتخاب شیوه لکه بری دارد. فرش های ماشینی غالبا دوام بیشتری دارند و می توان لکه های کوچک و تازه را به شیوه خانگی از روی آن ها پاک کرد. اما برای فرش های دستباف به دلیل ظرافت بالایی که دارند و همین طور طبیعی بودن رنگ به کار رفته در آن ها، باید حتما از یک متخصص در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. طبیعی بودن رنگ فرش دستباف موجب می شود در صورت لکه بری غیراصولی رنگ ها پخش شوند یا اصطلاحا فرش رنگ پس دهد.

بهترین راهکار برای از بین بردن لکه فرش دستباف سپردن آن به قالیشویی های معتبر است.

چند نکته برای آسان‌تر شدن لکه‌بری فرش

سعی کنید لکه ها را تا زمانی که مرطوب و تازه هستند تمیز کنید. پاک کردن لکه های قدیمی و کهنه دردسر بسیار بیشتری دارند و گاها پاک کردن آن ها دیگر مقدور نیست.

هنگام دستمال کشیدن روی لکه ها میزان فشار دست را کنترل کنیم تا لکه بیشتر در فرش نفوذ نکند.

وقتی روی فرش لکه ای کوچک ایجاد شده بهتر است تنها همان قسمت را لکه بری کنید. نیازی نیست همه فرش را بشویید.

برای خشک کردن محل شسته شده می توانید آن قسمت را تا بزنید و زیر آن چهارپایه ای کوچک قرار دهید. یا می توانید زیر آن قسمت کاغذ یا دستمال سفید بگذارید.

برای انتخاب نوع پاک کننده جهت لکه بری فرش باید به نوع لکه دقت کنید. به طور مثال باید بدانید آلودگی ایجاد شده بر پایه آب است یا چربی. در صورتی که بر پایه آب باشد می توانید از تمیز کننده های خانگی استفاده استفاده کنید و معمولا آسان تر هم تمیز می شوند. در صورتی که لکه بر پایه روغن باشد، شاید نیاز باشد از تمیز کننده های قوی تر و یا حتی شوینده های شیمیایی استفاده کنید.

مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین علاوه بر تمیز کنندگی، خاصیت بوگیر بودن دارد. در برخی موارد توصیه می شود همراه با مقداری مایع ظرفشویی و آب گرم استفاده شود. سرکه خالص یا همراه با آب داغ برای لکه های سمج پیشنهاد می شود.

آب لیمو و هیدروژن پراکساید یک محلول قوی ایجاد می کند که برای لکه بری فرش کاربرد دارد.

پودر بوراکس از پاک کننده های اصلی خانگی برای از بین بردن لکه فرش به شما می رود.

نکته بسیار مهم

برای جلوگیری از آسیب زدن به فرش خود، چه دستباف باشد و چه فرش ماشینی، در صورتی که مطمئن نیستید روش هایی که به کار می گیرید جواب خواهد داد، شستن فرش خود را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید.