بهترین ورزش برای زنان در معرض خطر آلزایمر

یک مطالعه جدید نشان می دهد که یوگا سلامت مغز را در زنان مسن با عوامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بهبود می بخشد.

به گزارش مهر، این مطالعه نمی تواند ثابت کند که این روش قدیمی آلزایمر را کند می کند یا از آن جلوگیری می کند، اما به نظر می رسد برخی از اشکال تخریب عصبی را معکوس می کند.

دکتر هلن لاورتسکی، سرپرست تیم تحقیقاتی در دانشگاه لس آنجلس، گفت: یوگا برای کاهش استرس، بهبود سلامت مغز، عملکرد حافظه ذهنی، و کاهش التهاب و بهبود انعطاف پذیری عصبی مفید است.

به گفته محققان، از آنجایی که زنان بیشتر عمر می کنند و با افزایش سن تحت تأثیر تغییرات سطح استروژن قرار می گیرند، زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به آلزایمر هستند.

مطالعه جدید شامل بیش از ۶۰ زن ۵۰ ساله یا بالاتر بود. همه بیماران قبلاً مشکلات حافظه و عوامل خطر را گزارش کرده بودند که جریان خون مغزی ضعیف‌تری را نشان می‌داد.

تیم تحقیقاتی زنان را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه در جلسات هفتگی یوگا کوندالینی (متمرکز بر مدیتیشن و تنفس) به مدت ۱۲ هفته شرکت کردند. در حالی که گروه دیگر آموزش تقویت حافظه را دریافت کردند که در آن از داستان ها یا فهرست ها برای کمک به تقویت حافظه استفاده شد.

محققان سلامت عصبی هر زن را با استفاده از نمونه‌های خونی که نشانگرهای ژنتیکی یا مولکولی پیری یا التهاب مغز را نشان می‌داد، ردیابی کردند.

شرکت کنندگان همچنین از نظر تغییرات در تفکر، حافظه ذهنی، افسردگی و اضطراب مورد آزمایش قرار گرفتند.

لاورتسکی گفت: “به نظر می رسد یوگا کونادالینی با تغییرات مثبتی مرتبط است که توسط زنان تمرین کننده ذهن آگاهی تجربه نشده است.”

اینها عبارتند از بهبود قابل توجه در مشکلات ذهنی حافظه، جلوگیری از کاهش مواد مغزی، افزایش اتصال در هیپوکامپ، که بر خاطرات مرتبط با استرس حاکم است، و بهبود سیتوکین های محیطی و بیان ژن مولکول های ضد التهابی و ضد پیری.

تیم تحقیقاتی خاطرنشان کرد که تمرین حافظه نیز به میزان زیادی برای حافظه بلند مدت مفید است.